SUV Otomobillerin Avantaj ve Dezavantajları

90’ların sonundan beri yükselişe geçen, 2000’li yıllarda popülaritesi iyiden iyiye artan ve günümüzde otomotiv sektöründe elde ettiği %45’lik payla diğer tüm otomobil segmentlerini geride bırakan SUV’ler, yeni bir araç sahibi olmak isteyen pek çok insanın hayallerini süslüyor. Arazi araçlarının eşsiz bir güvenlik hissi veren iri ve zeminden yüksek gövdeleri ile asfaltta kullanılmak için geliştirilmiş araçların kıvraklığı ve dinamikliğini bir araya getiren bu araç segmenti, Türkçeye Sportif Arazi Aracı olarak çevrilebilecek Sport Utility Vehicles ifadesinin kısaltılmasıyla isimlendiriliyor. Ve gerçekten de bu ismin hakkını veren türde otomobilleri içeriyor. Peki, tüm otomobil sektörünün en çok arzulananları oldukları görülen bu araçların eksileri ve artıları nelerdir? Hayallerinizi süsleyen SUV, ihtiyaçlarınızı karşılamaya uygun mu yoksa satın almak için farklı segmentten bir otomobil mi düşünmelisiniz? Yazımızda, aklındaki bu ve benzeri sorular için yanıt arayanlar için faydalı olacak bilgiler vereceğiz.

SUV Gövde Tipine Sahip Arabaların Avantajları Nelerdir?

İsterseniz öncelikle, bir SUV’ye sahip olmanın size sağlayacağı avantajlara bir göz atalım.

Konfor ve Geniş Bir Kullanım Alanı

SUV araçlar, diğer araçlara oranla daha büyük boyutlara sahip gövdeleri sayesinde tatmin edici bir baş ve bacak mesafesi sunarlar. Geniş kabinleri sayesinde daha fazla lüks ve konfor ögesi ile bolca eşya saklama alanını da barındırabilirler. Bu özellikleriyle çocuklu aileler ve evcil hayvanlarıyla seyahat etmeyi sevenler için ideal araçlardır.

Esneklik

SUV’ler, farklı amaçlar için kullanılmaya uygun araçlardır. Birçok SUV modeli hem asfalt üzerinde hem de hafif arazide kabul edilebilir bir performans sergiler.

Fazla Yük Taşıma Kapasitesi

SUV araçlar hem geniş bagajları hem de kabin içindeki saklama gözleri ile yüksek yükleme kapasitesine sahiptir. Ayrıca, yalnızca çok sayıda eşyayı değil çadır, bisiklet, kayak takımı gibi büyük boyutlu eşyaları taşımak için de ideal araçlardır.

İyi Bir Görüş Alanı

SUV tasarımlarının doğası gereği oluşan yüksek oturma pozisyonu, sürücü için oldukça iyi bir görüş alanı sağlar.

Zemin Şartlarına Karşı Avantaj

Her ne kadar günümüzde kimi SUV’ler ağırlıklı olarak asfaltta kullanılmak için üretiliyor olsalar da yüksek yapılı gövdeleri sayesinde SUV’ler engebeli zeminler, içi su dolu çukurlar gibi yol kötü yol koşullarıyla başa çıkabilirler.

SUV Gövde Tipine Sahip Arabaların Dezavantajları Nelerdir?

SUV’lerin pek çok artısı olduğu gibi bazı eksileri olduğunu söylemek de mümkün. Şimdi, bir SUV sahibi olanların yaşayabileceği dezavantajlara değinelim. Fakat bu dezavantajları gözden geçirirken Mercedes-Benz EQB gibi tamamen elektrikli SUV’lerin, bu sorunlardan bazılarını ortadan kaldırdığını hatırlatalım.

Park Yeri Sorunu

Ne yazık ki yüksek ve geniş SUV araçların şehir içinde yaşadığı en büyük sorunlardan biri park yeri sorunudur. SUV sahipleri araçlarını park etmek için diğer segmentlerdeki araçlara nispeten daha fazla alana ihtiyaç duyarlar. Bu da zaman zaman park yeri bulmayı zorlaştırır.

Yakıt Maliyetleri

Daha büyük ve daha ağır araçlar olan SUV’lerin yakıt sarfiyatları da bir miktar artmaktadır. Tabii Mercedes-Benz EQB gibi tamamen elektrikli bir SUV kullanarak bu dezavantajın cüzdanınıza daha az yansıyacağı bir tercih yapabilirsiniz.

Yüksek CO2 Emisyonları

Büyük bir gövde ve yüksek araç ağırlığının elbette bir bedeli daha var. SUV araçlar, diğer binek otomobil türlerine göre ne yazık ki daha fazla CO2 emisyonuna neden olarak çevreyi daha fazla kirletirler. Eğer Mercedes-Benz EQB gibi tamamen elektrikli ve sıfır CO2 emisyonuna sahip bir araç kullanırsanız bu dezavantajın da üstesinden gelmek mümkündür.

Mercedes-Benz SUV Otomobil Modelleri

Bir SUV sahibi olmanın artılarına ve eksilerine genel olarak göz attığımıza göre şimdi Mercedes-Benz’in SUV modellerinin bir listesini sizlerle paylaşabiliriz.

  • Mercedes-Benz EQA
  • Mercedes-Benz EQB 
  • Mercedes-Benz EQC
  • Mercedes-Benz GLA
  • Mercedes-Benz GLB
  • Mercedes-Benz GLC
  • Mercedes-Benz GLC Coupé
  • Mercedes-Benz G-Serisi

SUV gövde tipine sahip bir otomobile sahip olmanın avantajları ve tamamen elektrikli bir SUV’ye sahip olarak bir kısmının önüne geçilebilen dezavantajları hakkında bilgi sahibi olduk. Eğer siz de avantajların daha ağır bastığını düşünüyor ve yukarıda listelediğimiz Mercedes-Benz SUV otomobil modellerinden birinin sahibi olmak istiyorsanız hemen koluman.com.tr’yi ziyaret edin. SUV modellerinden biri olan Mercedes EQB hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.