Şerit Takip Yardımcısı Nedir ve Nasıl Çalışır?

Teknoloji hayatın her alanında olduğu gibi otomobil kullanırken de hayatımızı kolaylaştırıyor, gerek elektrikli sürüş gibi devrimsel yeniliklerle gerek otomobil kullanırken bize yardımcı olan akıllı asistanların geliştirilmesiyle sürüş keyfi ve güvenliği giderek artıyor. Günümüzde sürüş deneyimini hem daha konforlu hem de daha güvenli hale getiren sürüş asistanlarına sahip olan otomobiller sektör içerisinde günden güne popülerleşiyor. Bu asistanlar arasında en dikkat çekici olanlardan biri ise şerit takip asistanı. Bu yazımızda sizler için şerit takip asistanının ne olduğu ve nasıl çalıştığıyla ilgili bilgileri paylaşacağız. Gelin, teknolojinin sürüş keyfine dönüştüğü donanımlardan biri olan sürüş takip asistanı hayatımızı nasıl kolaylaştırıyor hep birlikte öğrenelim.

Şerit Takip Asistanı Nedir?

Otomobil kullanırken herkes zaman zaman yoldaki o iki beyaz çizginin arasında yani şeritte kalmakta zorlanabilir. Hemen düzeltilen, kısa süreli ve aracın çok küçük bir kısmının şerit dışına çıktığı durumlar belki fazla ciddiye alınmıyor da olabilir. Fakat dikkatsizlik ya da otomobil hakimiyetinde yetersizlik nedeniyle yapılan şerit ihlalleri, sürüş güvenliğini ciddi biçimde tehlikeye atıyor ve çeşitli boyutlarda kazalara sebebiyet verebiliyor. Şerit takip asistanı, işte tam bu noktada devreye giren bir donanım olarak karşımıza çıkar. Otomobilde yer alan kamera ve radar sistemlerine bağlı olarak çalışır ve otomobil, şeridi belirleyen çizgilerin dışına çıkmaya başladığında sürücüyü uyarır. Bazı şerit takip asistanları, aracı şeritte tutacak düzeltme manevraları yapabilme yeteneğine de sahiptir. 

Mercedes-Benz otomobiller, günümüz teknolojisinin bizlere sunduğu nimetlerden sonuna kadar faydalanır ve birçok akıllı sürüş asistanıyla donatılır. Özellikle Mercedes-Benz EQC gibi kendisi de günümüz otomotiv teknolojisinin en yenilikçi konseptleri üzerine inşa edilmiş, tamamen elektrikli, fütüristik bir SUV’nin sürüş asistanlarından mahrum olması elbette düşünülemez. Mercedes-EQ’nun diğer tüm elektrikli otomobilleri gibi yeni nesil sürüş yardım sistemleri ile donatılmış olan EQC’de de şerit takip asistanı mevcuttur. Ayrıca şerit takip asistanını 2000’li yılların başında Actros kamyonlarda kullanmaya başlayan Mercedes-Benz’in, bu teknolojinin yaygınlaşmasına öncülük ettiği bilgisini de sizlerle paylaşalım. Peki, şerit takip asistanı nasıl çalışır ve hayatımızı nasıl kolaylaştırır? 

Şerit Takip Asistanı Nasıl Çalışır?

  • Şerit takip asistanı, aracın ön kısmında bulunan küçük bir kamera aracılığıyla aralıksız olarak yolu izler.
  • Otomobili çepeçevre saracak biçimde konumlandırılmış olan radar sensörleri de şerit takip asistanının çalışmasına katkı sunar. 
  • Şerit takip asistanı, otomobilin seyrettiği şeridin dışına çıktığını algıladığında, öncelikle direksiyonu titreterek sürücüye bir uyarı gönderir. 
  • Gerekli düzeltmenin sürücü tarafından yapılmaması halinde, tek taraflı fren sistemi ile müdahale ederek aracın şeridinde kalmasını sağlar. 

Şerit Takip Yardımcısı Hayatımızı Nasıl Kolaylaştırır?

  • Özellikle şehirler arası uzun bir yolculuk yaparken otobanın uzayıp giden çizgileri, dikkatimizin dağılmasına ve farkında olmadan şeridimizi terk etmemize neden olabilir. Bu durumda devreye giren aktif şerit takip asistanı, direksiyonu titreterek yaptığı uyarı ya da tam zamanında aracı şeride alarak yaptığı müdahale ile hayat kurtarıcı bir rol oynayabilir. 
  • Trafiğin çift yönlü olarak aktığı, bölünmüş ve dar yollarda özellikle keskin virajları alırken karşı yönden gelen araçların şeridine giren otomobiller, büyük tehlike yaratırlar. Şerit takip asistanı, istemsizce kendimizin ve trafikteki diğer sürücülerin can ve mal güvenliğini tehlikeye atan bu tür manevralar yapmamıza engel olabilir.
  • Mercedes-Benz otomobillerde bulunan şerit takip asistanının, aracı şeridinde tutan tek taraflı frenleme biçimindeki müdahalesi opsiyoneldir. İsterseniz asistanın, şeritten çıkma durumunda sizi yalnızca uyarmasını ama araca müdahale etmemesini sağlayabilirsiniz. 
  • Otomobilin donatıldığı sensörler ve radar sistemlerinin algıladığı biçimde şeritte kalması için müdahale etme özelliği, geleceğin otonom otomobillerinin günümüze bir yansıması olarak düşünüldüğünde de oldukça dikkat çekicidir. 

Geleceğin sürüş deneyiminden alınmış tüyoları günümüze taşıyan Mercedes-Benz EQC ve diğer Mercedes-Benz modelleri hakkında daha fazla bilgi almak, Mercedes-Benz otomobillerin sürüş keyfini, konforu ve güvenliği üst seviyeye taşıyan sürüş yardımcılarını daha yakından tanımak için tıklayın.