Park Yardım Sistemi Nedir ve Nasıl Çalışır?

Park etmeyi öğrenmek, otomobil sürücüsü olma sürecinin belki de en zorlu aşamasıdır. Deneyimli sürücüler için bile zor olabilen park etme, özellikle günümüzün kalabalık kentsel yaşamı ve sıkça karşılaşılan park yeri sorunu ile bir araya geldiğinde büyük bir problem haline gelebilmektedir. Bu koşullar, sürücüler için zaman zaman park etmesi daha zor olan alanları kullanma zorunluluğu yaratır.

Bununla birlikte, deneyimli sürücüler bile park etme konusunda güçlükler yaşayabilir ve park etme sorunları nedeniyle mevcut trafik dayanılmaz hale gelebilir. Büyükşehirlerin yoğun trafik bölgelerinde çok fazla deneyimsiz sürücü olduğu göz önüne alındığında, bu bölgelerde sorun, otomobil kullanmayanların bile fark edebileceği can sıkıcı bir boyut kazanır. Peki, adından da anlaşılabileceği gibi park etmeyi kolaylaştıran park yardım sistemi ya da park asistanı tam olarak nedir? Park asistanı, park asistanının işleyişi ve park yardım teknolojileri hakkında merak edilen noktaları sizler için derledik.

Park Asistanı Nedir?

Park yardım sistemleri, sürücünün aracını zahmetsizce park etmesine yardımcı olmak için tasarlanmış otomobil donanımlarıdır. Park sistemleri sensör, kamera ve radar kombinasyonunu kullanırlar.

Farklı markalar, araçlarında farklı donanımlar kullanabilir ve birçok marka, park sistemlerine kendilerine özgü isimler vermiştir. Ancak tüm park asistanları esas olarak aracınızın etrafındaki boşlukları izler, bazı durumlarda park yerlerini belirler ve sürücüyü aracın etrafındaki engeller konusunda görsel ya da sesli olarak uyarırlar.

Daha gelişmiş sistemler aracınızı sizin için otomatik olarak park edebilir. Günümüz otomobillerinde, geri geri giderken arkadaki engele fazla yaklaştığınıza dair basit ipuçları verenlerden başlayarak çok daha ileri seviyelere kadar park yardımı sunan sistemler mevcuttur.

Park Asistanı Nasıl Çalışır?

Güncel araçlarda farklı şekillerde etkinleştirilen park yardım sistemleri ile karşılaşmak olasıdır. Bazıları, bir düğme yardımıyla açılıp kapatılabilirken bazıları da araç geri vitese alındığında otomatik olarak devreye girer. İkinci durumda arka görüş kamerası, sürücü geriye doğru park manevrası yapmaya başladığında arabanın arkasında ne olduğunu gösteren bir video görüntüsü yayınlayacaktır. Bu, sürücülerin engellerden kaçınmasını ve park yerlerine kolayca girmesini sağlar.

Arka görüş kamerası ve arka park yardım sensörünün kombine biçimde kullanılması, aracı geri geri hareket ettirirken daha etkin bir rehberlik sağlar. Aracın kılavuz sesleri ve yakınlık göstergeleri, çevredeki nesnelerle çarpışma olasılığının yüksekliğine göre değişerek sürücüyü ikaz eder. 

Bazı araçlar, park manevralarını otomatik olarak gerçekleştirmek için aracın tüm sensörlerini ve kameralarını kullanan gelişmiş park yardım sistemleriyle donatılmıştır. Park Yardım Pilotunu (PAP) oluşturan gelişmiş sürücü asistanları, aracınızı sürerken park yerlerini algılayıp sizi haberdar edebilir. Sistem, otomatik park etme ile komutları izleyerek park manevrasının elle gerçekleştirilmesi arasında bir seçim yapılmasına izin verir. Otomatik park yardım sistemlerinin kullanıldığı çoğu durumda, aracı bir park yerine çekerken sürücünün yalnızca gaz ve fren pedallarını kontrol etmesi yeterli olur.

Üst düzey otomobillerde görüldüğü gibi, her geçen gün daha fazla otomobil tam otomatik park sistemleri ile donatılmaktadır. Lüks otomobillerin çoğu, gerçek otonom sürüşün habercisi gibi görünen bu asistanlara zaten sahiptir.

Park Yardım Teknolojilerinin Önemi

Park yardım sistemlerinin kullanımı, park kazaları sonucunda ortaya çıkan can sıkıcı, masraflı onarımları önlemeye yardımcı olabilir. Eğer araç kullanmaya yeni başladıysanız ya da deneyimli bir sürücü değilseniz bu sistemleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Kullandığınız aracın görüş açısı yeterli değilse ya da büyük gövdeli bir aracınız varsa deneyimli bir sürücü olsanız bile park etmekte zorlanabilirsiniz. Bu nedenle akıllı park sistemlerine devamlı olmasa da bazı durumlarda ihtiyaç duyabileceğinizi aklınızdan çıkarmamalısınız.

Koluman Daima Yanınızda!

Hayalinizdeki Mercedes-Benz’e sahip olmak istediğinizde Koluman olarak tüm şubelerimiz ve profesyonel ekibimiz ile daima yanınızdayız. Koluman’ın avantajlı kampanyaları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Koluman’ın profesyonel bakım ve onarım hizmetlerinden yararlanmak üzere online servis randevusu almak için tıklayın.