Kamyonunuzun Yakıt Verimliliğini Nasıl Artırırsınız?

İster bir kamyon filonuz olsun isterseniz de sadece bir kamyonla lojistik destek veriyor olun muhtemelen en büyük probleminiz giderlerinizdir. Operasyonlarınızı geliştirmek ya da daha fazla kar elde etmek için çeşitli yolları denediğinizi tahmin edebiliyoruz. Peki, yakıt tüketimini verimli hale getirmenin istediğiniz fırsatı size sunabileceğini söylesek? Uygulayabileceğiniz basit birkaç adımla kamyonlarınızın litre başına kat ettiği kilometreyi artırmak, maliyetleri en aza indirmek ve aynı zamanda sürdürülebilirlik çabalarınızı artırmak mümkün. Elde ettiğiniz farkla ise rakiplerinizi geride bırakmak için işletmenize yatırım yapabilirsiniz.  

Var olan kamyonunuzun yakıt verimliliğine nasıl katkı sağlayacağınıza geçmeden önce küçük bir hatırlatma yapmakta fayda var. Eğer bir Mercedes Atego’ya sahipseniz yakıt verimliliği için endişelenmenize gerek yoktur. Özel tasarımıyla daha az hava direncine maruz kalan ve ekonomik sürüş programına sahip olan Atego, yakıt tüketimini en verimli hale getirir. Peki, yakıt verimliliğini artırmak için siz neler yapabilirsiniz?

Aşırı Hızdan Kaçının

Yakıt verimliliğini artırmanın en iyi yollarından biri aşırı hız yapmaktan kaçınmaktır. Elbette kamyonlar için öngörülen ve yasal olarak zorunlu olan hız sınırları mevcuttur ancak bazı durumlarda bu kurallar sürücüler tarafından ihlal edilebiliyor. Hem hız sınırlarına uymak hem de hızınızı kontrollü olarak sürdürmek yakıt tüketiminizi azaltmaya yardımcı olur. Kamyonunuzda bir hız sabitleyici sistem mevcutsa uzun mesafeli yolculuklarınızda bu sistemi kullanmak yakıt verimliliğini %20’ye kadar artırabilir. Eğer bir Mercedes Atego’ya sahipseniz aracın bünyesinde bulunan hız sabitleyici ve sınırlayıcı sistemlerle hızınızı kontrol altında tutarak kolayca yakıt verimliliğinizi artırabilirsiniz. 

Yeni Teknolojilerle Tanışın

Bilgi çağında yeni teknolojiler hızla gelişirken ürettiğimiz araçlarımızda da bu gelişmeleri yakından görüyoruz. Actros (1848-1851) çekicilerimizde sunulan PPS yani Öngörülü Sürüş Sistemi, topoğrafyaya uyarlanmış sürüş tarzını otomatize ederek %5’e kadar yakıt tasarrufu sağlıyor.

Kamera aynaları ve kabinin arkasındaki kavisli yan rüzgar saptırıcılar ile rüzgar direnci düşürülürken hız sabitleme ve vites değiştirme için akıllı Öngörülü Aktarma Organları Kontrolü (PPC – Predictive Powertrain Control) daha da verimli çalışıyor ve genişletilen harita verisiyle artık bölgesel ve kırsal yollarda da kullanılabiliyor. Tüm bunlara ek olarak yakıt tasarrufu sağlayan yeni arka dingil tahvil oranı sunuluyor.

Yükü Eşit Dağıtın

Dengesiz olarak yerleştirilmiş yük, kamyonun hareket ederken harcayacağı eforu artırabilir. Örneğin, yükünüz treylerinizin önünde veya arkasında ise motorun daha fazla çalışmasına neden olabilir. Bu durumun önüne geçmek için yükünüzü az miktarda tutmalı ve eşit biçimde dağıtmalısınız. Buna ek olarak, kabininizden daha yüksek bir yükünüz olduğunda rüzgar sürtünmesi sebebiyle yakıt tüketimi artar. Bu durumun önüne geçmek için deflektörlerinizi uygun bir biçimde ayarlamalısınız. 

Uygun Lastik Basıncını Koruyun

Yakıt verimliliğini artırmanın en etkili yollarından biri aracınız için belirlenmiş lastik basıncını sabit tutmaktır. Bir kamyonun lastiği yeterli lastik basıncında değilse işlevini tam olarak gerçekleştirmek daha fazla güce ihtiyaç duyar ve bunun sonucunda yakıt tüketiminiz artar. Lastikleriniz uygun şekilde şişirildiğinde yakıt kullanımınızı %2 oranında azaltabilirsiniz. Kulağa az gibi geliyor olabilir ancak uzun mesafeli taşımacılık işi yapıyorsanız bu oran işiniz için oldukça büyüktür. Bu önlem aynı zamanda bu durum sürüş güvenliğinizi de artırır. Eğer Mercedes Atego’ya sahipseniz lastik basınç kontrolü sistemiyle durumu takip etmek ve uygun basıncı korumak oldukça kolaydır. 

Kaygan Yüzeylerde Dikkatli Olun

Yağmur, buz ve kar gibi zorlu koşullarda bir kamyonu güvenli bir şekilde gereken noktaya ulaştırmak oldukça yorucu olabilir ancak dikkatinizi korumak hem güvenliğinizi sağlamaya hem de yakıt verimliliğinizi artırmaya yardımcı olabilir. Lastiklerinizin tutuşu azalmışken gaza basmak yakıt israfına sebep olur. Bu zorlu koşullardan kaçınma imkanınız varsa kaçınabilirsiniz. Eğer böyle bir imkanınız yoksa önleminizi almalısınız. Gerekli teçhizatı yanınızda bulundurmalı ve gerektiği durumlarda kullanmalısınız. Buna ek olarak, bir trafik lambasında bekliyorsanız ve dikkatli olmanız gereken koşullar varsa yakıt tasarrufu sağlamak ve güvenli hareket etmek için yavaşça hızlanmalısınız. Lastiklerinizin doğru şekilde hareket ettiğinden emin olun ve verimliliği artırmak için sabit hızla hareketinize devam edin. Eğer bir Mercedes Atego’ya sahipseniz kaymaya ve zorlu koşullara dair endişeleriniz daha azdır. ABS, ASR, fren yardımcısı ve kaymayı önleyici kilide sahip elektronik fren sistemiyle zorlu koşullarda bile güvenli ve verimli sürüşü sürdürebilirsiniz. 

Bakımı Aksatmayın

Yakıt verimliliğini artırmanın yollarını içeren yeni teknolojiler her geçen gün artıyor ve kullanıcılarla buluşuyor. Bu nedenle aracınızın gerekli teknolojilere uyum sağladığından emin olmak için bakımlarını aksatmayın. Aracınızın bakımının iyi yapıldığından ve servislerin, üreticinin önerdiği servis aralıklarına göre düzenli olarak yapıldığından emin olun. Bakımlı bir kamyon daha verimli çalışır, yakıt tasarrufu sağlar ve ayrıca aracın ömrü uzar.

Kamyon taşımacılığı endüstrisi her yıl yakıta milyarlarca lira harcıyor ve bu önlemler en küçük filoların bile tasarruf etmesi için büyük bir fırsat sunuyor. Elbette bu ipuçları kamyonunuzun modeline, taşıdığınız yüke ve sürücülerinize göre farklı sonuçlar verecektir. Tüm bu çabaların ötesinde verimliliğinizi en üst seviyeye taşıyacak olan Mercedes-Benz Atego ile tanışmak ve hakkında bilgi almak için tıklayın.