Evcil Hayvanlarla Seyahat Etmek İçin En İyi İpuçları

Evcil hayvanlarla seyahat etmek oldukça zor gelebilir, hatta onları arabaya bindirmek bile zaman zaman epey güç olabilir. Bunun ötesinde evcil hayvanlarla seyahat etmek bazen tehlikeli de olabilir. Neyse ki tüylü dostunuzla güvenli bir şekilde seyahat etmeye hazırlanmanın birçok yöntemi bulunmaktadır.

Sizler için derlemiş olduğumuz seyahat güvenliği ipuçlarını kullanarak evcil hayvanlarınız ile dünyayı gönül rahatlığıyla keşfedebilirsiniz.

Kedileri/Köpekleri Otomobilde Taşımaya Nasıl Hazırlanırsınız?

Evcil hayvanınızı düzenli olarak aracınıza bindirip kısa yolculuklar yaptırarak, otomobilde seyahat etmenin nasıl bir şey olduğunu göstermeniz oldukça önemlidir. Bu durum evcil hayvanınızın aracın hareketlerine ve oluşan titreşimlere alışmasına yardımcı olacaktır.

İşte evcil hayvanlarınızla seyahat etmeyi güvenli ve keyifli hale getirecek ipuçları:

Evcil Hayvanınızı Yolculuğa Çıkmadan Önce Besleyin

Yedikleri yiyeceklerin uygun şekilde sindirilmesi için evcil hayvanınızı yolculuktan üç ila dört saat önce beslemelisiniz. Onları yolculuktan hemen önce veya yolculuk esnasında beslerseniz, muhtemelen yedikleri her şeyi kusarlar.

En Sevdiği Oyuncağı Yanınıza Alın

Evcil hayvanınız çok heyecanlı ise yolculuk esnasında dikkatini dağıtmak veya rahatlatmak için en sevdiği oyuncağını, battaniyesini yanınıza alın.

En Sevdiği Mamayı Yanınıza Alın

Tatile gidiyorsanız ve kullandığınız mamanın orada satılıp satılmadığından emin değilseniz, evcil hayvanınızın en sevdiği mamayı yanınıza aldığınızdan emin olun.

Yanınıza Lezzetli İkramlar Alın

Evcil hayvanınızı yolculuk boyunca hoş tutmak için ödül olarak onlara verebileceğiniz en sevdiği ikramları yanınıza alın. Bu, evcil hayvanlarınızın seyahatlerde daha sakin davranmasına ve kendini iyi hissetmesine yardımcı olacaktır.

Düzenli Molalar Verin

Sizin gibi evcil hayvanınız da uzun bir yolculuktan sonra bacaklarını esnetmek isteyecektir. Yolculuğunuz boyunca düzenli molalar vermek, kısa yürüyüşler yapmak ve güneşte biraz zaman geçirmek ona da iyi gelir. Bu aynı zamanda, birikmiş enerjilerini biraz harcamalarına, doğanın çağrısına cevap vermelerine ve mola sonunda araca geri dönmeye hazır olduğunuzda yerlerine kolaylıkla yerleşmelerine yardımcı olur.

Sakinleştiriciler

Özellikle endişeli bir evcil hayvanınız varsa, yolculuğu onlar için daha az stresli hale getirmek için profesyonel bir tavsiye almanızı öneririz. Asla insanlara yönelik takviyeler kullanmayın!

Sakinleştiricilerin birçok riskleri ve yan etkileri olduğu için bir veteriner tarafından reçete edilmeleri gerekir. 

Evcil Hayvanınızı Korumanın Çeşitli Yolları

Evcil hayvanlarınızı araç içerisinde emniyete almanın birkaç yolu vardır. Evcil hayvanınıza en uygun olan seçeneği görmek için birkaç yöntem denemeniz gerekebilir. 

Emniyet Kemeri

Yüksek enerjili evcil hayvanları arabalarda taşımak için tasarlanan çelik halatlı emniyet kemerleri evcil hayvanlarınızı korurken, aynı zamanda onlara hareket etme özgürlüğü de vermektedir.

Bagaj Koruması

Bir bagaj koruması, evcil hayvanınıza bagaj alanında hareket etme özgürlüğü verir ve bir çarpışma durumunda evcil hayvanınızın öne doğru savrulmasını engeller. Bagaj korumasının her taraftan sabitlenmesi gerektiğinden, aracınızın bagajına uygun ölçülerde olan birini bulmanız gerekir.

Arka Koltuk Bariyeri

Evcil hayvanınız size daha yakın olmak istiyorsa, ön ve arka koltukları ayıran bir bariyer almayı düşünebilirsiniz.

Arka Koltuk Hamağı

Yolculuk esnasında uzanmayı tercih eden yaşlı bir evcil hayvanınız varsa, evcil hayvan hamağı almayı düşünebilirsiniz. Bu, evcil hayvanınızın hızlanma ve fren yapma sırasında koltuktan düşme tehlikesi yaşamadan rahatça dinlenmesini sağlayacaktır.

Diğer Gerekli Önlemler

Evcil hayvanınızla seyahate çıkmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli noktalar şunlardır:

Nesnelere kolayca takılabileceğinden ve evcil hayvanınızın boğulmasına neden olabileceğinden sert bir tasma yerine esnek, naylon bir tasma kullanılması önerilir.

Kedinizle seyahat ederken kedinizin kancalara, dallara veya diğer çıkıntılı nesnelere takılmasını önlemek için emniyetli bir esnek tasma kullandığınızdan emin olun.

Sağlıkla ilgili endişeleriniz varsa veya evcil hayvanınız yaşlıysa, yolculuktan önce ve hatta yolculuktan sonra onları kontrol etmesi için bir veterinere gitmeniz önerilir. Veterinerler ihtiyaç duyulan durumlarda hayvanınız için ilaç da reçete edebilirler. 

Kaza Durumunda Yapılması Gerekenler

Evcil hayvanlarınızla seyahat ederken bir diğer önemli husus, talihsiz bir kaza durumunda onların akıbetidir. Bir kaza durumunda yanınızda bulundurmanız gerekenler şunlardır:

Evcil hayvanınızın üzerinde her zaman bir kimlik etiketli tasma ya da çip gibi bir tür kimlik bulunmalıdır.

Evcil hayvanınızın tıbbi belgelerini, aşı kayıtlarını ve bir fotoğrafını, kaybolma ihtimaline karşı yazılı bir açıklama ile birlikte elinizin altında bulundurabilirsiniz.

Evcil Hayvan Seyahat Aksesuarları

Artık siz ve evcil hayvanınız dünyayı rahatça keşfetmeye hazır olduğuna göre, yolculuğu daha da keyifli hale getirecek seyahat aksesuarlarını paylaşıyoruz:

Koltuk Kılıfları

Aracınızda evcil hayvanlarınızla sık sık seyahat ediyorsanız, koltuklarınızı evcil hayvan tüylerinden, tırnak çiziklerinden, salyalardan ve salyaların etrafa bulaşma potansiyelinden korumak için bazı koltuk kılıflarına yatırım yapmaya kesinlikle değecektir.

Soğutma Pedi

Evcil hayvanınızın vücut ısısını kontrol altında tutmak çok önemlidir. Bunu, temiz hava sağlamak için bir pencereyi hafifçe açarak yapabilirsiniz. Klimayı ya da bir soğutma pedini de kullanabilirsiniz. Açık bir pencere evcil hayvanınızın güvenliğini tehlikeye atabilir ve klimanın açık olması araçtaki herkesi etkiler, bu nedenle bir soğutma pedi en uygun olan seçenektir.

Portatif Su Şişesi

Seyahat ederken normal bir kâse işe yaramaz, çünkü su büyük olasılıkla aracınıza dökülecektir. Evcil hayvanların rahatlıkla su içmesi için özel olarak üretilen portatif bir su şişesi işinize yarayacaktır. Ancak her iki durumda da elinizin altında su bulunduğundan emin olun.

Evcil Hayvan Aktivite İzleyicisi

Evcil hayvanınızı seyahat esnasında kaybetmek istemezsiniz, bu nedenle evcil hayvanınızın üzerinde bir aktivite izleyicisinin olması şarttır. Elbette evcil hayvanınıza çip taktırdıysanız, tek yapmanız gereken uygulamanın telefonunuzda yüklü olduğundan emin olmaktır.

Evcil Hayvan İlk Yardım Çantası

Hayvanlar için özel olarak tasarlanmış birçok set bulunmaktadır. Aracınızda evcil hayvan ilk yardım çantası bulundurmak, köpeğinizin veya kedinizin yürüyüş sırasında hafif bir şekilde yaralanması durumunda kullanışlı olabilir.

Koluman Daima Yanınızda!

Aracınızın bakım ve onarım işlemlerini Koluman’ın profesyonel ekibine bırakın!

Koluman’ın profesyonel bakım ve onarım hizmetlerinden yararlanmak üzere online servis randevusu almak için tıklayın ya da bizimle iletişime geçin.