Yakıt Tasarruflu Lastikler Bütçenize Nasıl Katkı Sağlar?

Tasarruflu sürüş söz konusu olduğunda, lastiklerinizin bakımıyla ilgili ipucu ve püf noktalarının fayda sağladığını muhtemelen biliyorsunuzdur. En iyi yakıt ekonomisini sağlayan faktörleri tamamlamak için aracınızı yakıt tasarruflu lastiklerle donatmaksa kullanabileceğiniz yöntemlerden bir diğeridir.

Pahalı olmalarına rağmen, düşük yuvarlanma direncine sahip veya yakıt tasarruflu lastikler, uzun vadede onlar için harcadığınız bütçeyi aşan bir kazanç sağlayarak tasarruf etmenize yardımcı olabilir. 

Lastikler Düşük Yuvarlanma Direnci ile Nasıl Enerji Tasarrufu Yapar?

Yuvarlanma direnci, bir otomobilin lastiklerini hareket ettirebilmesi için gereken kuvveti belirleyen faktörlerden biridir. Düşük yuvarlanma direncine sahip lastikler, hareket etmeye başlamak için normal lastiklerden daha az kuvvet gerektirecek şekilde tasarlanmıştır. Ek olarak bu lastikler, asfalt ile aralarında meydana gelen esneme miktarını en aza indirecek şekilde geliştirilmiştir. Bu da tasarruflu lastiklerle daha az enerji kullanarak yol almanızı sağlayan faktördür. 

Bazı yakıt tasarruflu lastiklerin yapımında daha hafif malzemeler kullanılır ve bu da lastik ile yol yüzeyi arasındaki sürtünme miktarını azaltmaya yardımcı olur.

Normal lastikler ile enerji tasarruflu lastikler arasındaki bir başka fark ise daha verimli yuvarlanmayı sağlayan benzersiz sırt desenleridir. Özetle, yakıt tüketimini azaltmak için tasarlanan lastikler genellikle daha hafiftir, daha sert yan duvarlara ve dönüş direncini azaltmak için özel sırt desenlerine sahiptir. Ve sonuç, daha düşük yakıt tüketimidir.

Tasarruflu Bir Sürüş İçin En İyi Lastikler

Popüler düşük yuvarlanma direncine sahip lastiklerden bazıları:

  • Michelin Energy Saver A/S
  • Bridgestone Ecopia EP422
  • Pirelli Scorpion Verde
  • Continental CrossContact LX20 EcoPlus

Otomobil Lastikleri İçin 5 Tasarruf Önerisi

Otomobil lastikleri aracılığıyla tasarruf edebilmek için uygun lastik bakımı uygulamalarının yanı sıra faydalı olabilecek kimi tasarruf stratejileri de bulunmaktadır. İsterseniz bu stratejilere birlikte bir göz atalım.

Optimum Basınç

Aracınızın lastiklerindeki hava basıncı çok fazla ise lastiğin ortasındaki diş aşınması zamanla hızlanırken, çok düşük hava basıncı dış kenarlarda aşırı diş aşınmasına neden olabilir. Lastiklerinizin genellikle üretici kılavuzunda veya lastik yanağında gösterilen doğru basınç seviyelerine kadar şişirildiğinden emin olmak, onların kullanım ömürlerini uzatmakla kalmaz aynı zamanda aracınızın yakıt verimliliğini de artırır. Lastik basıncının düzenli olarak kontrol edilmesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için “Lastik Basıncınızı Düzenli Olarak Kontrol Etmeniz Neden Önemlidir?” isimli blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Periyodik Rotasyonlar

Aracınızın lastiklerinde düzenli rotasyonlar yaparsanız, sürüş sırasında ön ve arka lastiklerdeki aşınmayı dengeleyebilir ve temas yüzeylerinin daha uzun süre optimum durumda kalmasına yardımcı olabilirsiniz. Böylece lastiklerinizin kullanım ömrü uzar, tüm lastiklerde ideal yuvarlanma direnci korunur ve yakıt verimliliği de artar.

Fiyatları Karşılaştırın

Çoğu üründe olduğu gibi online alışveriş ve araştırma yapmak, ihtiyacınız olan lastikler için en iyi fiyatı bulmanın akıllıca bir yoludur. Bu, size lastiklerin fiyatlandırması ve genel maliyeti hakkında daha iyi bir fikir verecek, ayrıca daha iyi seçenekleri değerlendirme fırsatı da sunacaktır. Hava şartlarının buna uygun olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, bir takım yaz ve kış lastiği yerine dört mevsim lastikleri satın almak da tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Farklı Markaları Araştırın

Popüler markalara ait lastikleri satın almak yerine, daha az bilinen üreticilerde bulunan lastikleri karşılaştırılabilir, performans ve dayanıklılık açısından uygun olanları tercih edebilirsiniz. Satın alma kararı vermeden önce lastiğin yapısal olarak üstesinden gelebileceği hız derecesi gibi faktörleri de inceleyin. Lastik satın alırken, sunulan garanti kapsamını da göz önünde bulundurulması gereken önemli bir faktördür.

Koluman Daima Yanınızda!

Lastiklerinizin tüm bakım ve onarım işlemlerini Koluman’ın profesyonel ekibine bırakın!

Koluman’ın bakım ve onarım hizmetlerinden yararlanmak üzere online servis randevusu almak için tıklayın ya da bizimle iletişime geçin.