Yakıt Tasarrufu Sağlayan Sürüş Teknikleri

Yakıt tasarrufu sağlayan sürüş teknikleri, yakıt tüketimini azaltmak ve araçlarının ömrünü uzatmak için her araç sahibinin anlaması ve uygulaması için gereklidir. Sürüş şeklinizde küçük değişiklikler yaparak yakıt tasarrufunuzu önemli ölçüde artırabilir, benzinden tasarruf edebilir ve karbon ayak izinizi azaltabilirsiniz.

Aracınızın yakıt tüketimini ve karbondioksit emisyonlarını %25’e kadar azaltmak için, yakıt tasarruflu sürüş tekniklerini bu yazımızda sizler için derledik.

Aracınızı Kademeli Hızlandırın

Ne kadar çok gaza basarsanız, o kadar çok yakıt tüketirsiniz. Şehir içinde araç kullanırken gaz pedalına hafifçe basarak daha az yakıt tüketebilirsiniz. Mümkün olduğunca yakıt tasarrufu sağlamak için aracınızı 20 km/h hıza 5 saniyelik bir sürede hızlandırmalısınız. Kontrol panelinde bir fincan kahve olduğunu hayal edin, kahveyi dökmemelisiniz.

Hızınızı Sabitleyin ve Koruyun

Hızınız düştüğünde ihtiyacınız olandan daha fazla yakıt kullanırsınız. Testler, hızınızı her 18 saniyede bir saatte 75 ila 85 km arasında artırmanın ve azaltmanın yakıt kullanımınızı %20 artırabileceğini göstermiştir.

Koşulların izin verdiği durumlarda otoyolda sürüş için hız sabitleyici kullanmayı düşünebilirsiniz. Trafiğin izin verdiği yerlerde, yokuş yukarı çıkarken hızınızın düşmesine izin verin, ardından yokuş aşağı inerken de ivmenizi yeniden kazanın.

Trafiği Göz Önünde Bulundurun

Neyin geldiğini görmek için aracınızı sürerken ileriye bakın. Aracınız ile önünüzdeki araç arasında yeterli mesafeyi bırakın. Yayaların ve diğer araçların ne yaptığına yakından bakarak, hızınızı olabildiğince sabit tutabilir ve daha az yakıt kullanabilirsiniz. Ayrıca aracınızı bu şekilde sürmek daha güvenli bir yöntemdir.

Yüksek Hızdan Kaçının

Hız sınırına uyun ve yakıttan tasarruf edin! Çoğu otomobil, minibüs, kamyonet ve SUV, saatte 50 ila 80 km arasında seyahat ederken yakıt açısından en verimli şekilde çalışır. Bu hız sınırının üzerinde kullanıldığında, araçlar daha fazla yakıt kullanır.

Örneğin, saatte 120 km hızla giden bir araç, saatte 100 km hızla giden bir araçtan yaklaşık %20 daha fazla yakıt tüketir. 25 km’lik bir yolculukta, hızdaki ve yakıt tüketimindeki bu artış, seyahat sürenizden sadece iki dakika kısaltır.

Daha Az Yakıt Tüketmenin Diğer Yöntemleri

Yakıt tasarrufu sağlamak ve maliyetlerinizi azaltmanın teknik yolları ise aşağıdaki gibidir:

Aracınızı Rölantide Çalıştırmaktan Kaçının

3 litrelik motora sahip ortalama bir araç, rölantide kaldığı her 10 dakika için 300 mililitre (1 bardaktan fazla) yakıt tüketir. Bu durumdan kaçınmak için trafik dışında 60 saniyeden fazla durduğunuzda motorunuzu kapatın.

Lastik Basıncınızı Düzenli Olarak Kontrol Edin

Lastikleri az şişirilmiş bir otomobil kullanmak yakıt tüketimini %4’e kadar artırabilir. Ayrıca lastiklerinizin ömrünü 10.000 kilometreden fazla kısaltabilir. Lastik bilgi levhasından aracınız için doğru lastik basıncını kontrol edin.

Manuel Şanzımanı Doğru Biçimde Kullanın

Motor devrini gösteren takometreye dikkat edin. Yakıt verimliliğini sağlamak için manuel şanzıman bulunan araçlarda vitesi ne zaman değiştireceğinizi bu sayede öğrenebilirsiniz. Devir ne kadar yüksek olursa, motor o kadar fazla yakıt tüketir. Bu nedenle, alt vitesler arasında sorunsuz ve hızlı bir şekilde geçiş yapın ve daha yüksek viteslerde hızı artırın.

Gereksiz Ağırlık Taşımayın

Ağırlığı ne kadar az olursa otomobiliniz o kadar az yakıt tüketir. Ortalama bir otomobilin yakıt tüketimi, taşıdığı her 25 kilogram ağırlık için yaklaşık %1 artmaktadır.

Kullanmadığınız port bagajları kaldırarak aracınızın yakıt tüketimini daha verimli hale getirebilirsiniz. Bunu uygulamadığınızda aerodinamik sürtünme, otoyolda yakıt tüketimini %20’ye kadar artırabilir.

Klimayı Gerekli Durumlarda Çalıştırın

Klima kullanımı bir aracın yakıt tüketimini %20’ye kadar artırabilir. Yaz aylarında araç kullanırken camları açın ve otoyolda camlar kapalıyken akışlı havalandırma sistemini kullanın. Klima kullanıyorsanız, devridaim seçeneğini kullanın. Bu, etkiyi en aza indirecektir.

Bir Yakıt Tüketimi Ekranı Kullanın

Artık birçok araçta standart bir özellik olan yakıt tüketimi göstergesinin yardımıyla, yakıt tasarruflu sürüş tekniğinin etkisini gözlemleyebilirsiniz.

Yakıt tüketimi göstergelerinin sağladığı geri bildirime göre hareket ederek %15 daha az yakıt tüketebilirsiniz.

Koluman Daima Yanınızda!

Mercedes-Benz aracınızın bakım ve onarım işlemlerini Koluman’ın profesyonel servisine bırakın!

Koluman’ın bakım ve onarım hizmetlerinden yararlanmak üzere online servis randevusu almak için tıklayın ya da bizimle iletişime geçin.