Mercedes-Benz’iniz Yaza Hazır Mı

Mercedes-Benz’iniz Yaza Hazır Mı?

Yaz aylarının gelmesiyle aracımızın mekanik aşınmalarının artabilme ihtimaline karşı bazı önlemleri önceden alarak yaz aylarına hazır girmemiz gerekir.

Yaz aylarına girerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini sizler için derledik;

1. Klima Sistemi

Klima sistemlerimiz yaz sıcaklarında bizim için önemli bir kurtarıcıdır. Bu rolü başarılı bir şekilde yerine getirebilmesi için soğuk hava üfleme sisteminin, filtrelerin ve gaz seviyelerinin mutlaka kontrol edilmesi, sorun var ise onarılması gerekir.

2. Lastikler

Otomobilimiz için bir diğer önemli konu ise lastiklerimiz. Hepimiz kış aylarında daha güvenli bir sürüş deneyimi yaşamak; kendimizi, sevdiklerimizi ve trafikteki diğer araçları korumak için kış lastiklerimizi kullanırız.

Ancak kış lastiklerinin yazın kullanımı otomobil için uygun değildir. Yakıt kullanımı, yol tutuşu ve deformasyonu gibi bir çok farklı etkiye sahip olduğundan yaz aylarında dört mevsim lastikler ya da yaz lastiklerine geçiş yapmayı öneririz.

3. Mekanik Sıvılar

Yaz aylarında otomobilimizin ısınmasından kaynaklı olarak içerisinde bulunan mekanik sıvılarda daha hızlı bir tüketim görebiliriz.

Motor yağı, motorlu taşıtlarda motorun çalışan parçaları arasında kaygan bir yağ tabakası oluşturarak sürtünen yüzeylerin aşınmasını önler. Ayrıca motorun içinde çalışan parçaları temizler. Motor yağları dizel ve benzinli yağ olarak ikiye ayrılır. Motorun sağlıklı bir şekilde işlevine devam etmesi için motor yağının kontrol edilmesi ve değiştirilmesi gerekmektedir.

Motor suyunun motorumuzun soğuk havalarda donmasını sıcak havalarda fazla ısınmasını dengeleyen önemli bir görevi vardır. Yaz aylarında motorun oluşturacağı fazla ısının emilmesi ve dengelenmesi için motor suyu seviyesinin mutlaka kontrol edilmesi ve eksik ise tamamlanması gerekir.

Fren hidroliği, aracınızda frene bastığınızda oluşan gücü fren mekanizmasına doğru bir şekilde iletilmesini sağlar. Aracımızın güvenliği aşınmalara ve fazla ısınmaya bağlı olarak hassaslaşabilir. Bu hassasiyeti ortadan kaldırmak ve daha güvenli bir sürüş deneyimi yaşamak için fren hidrolik yağının kontrol edilmesi gerekir.

4. Camlar ve Silecekler

Kış aylarındaki kullanım sıklığına bağlı olarak yoğun bir performanstan çıkmış olan camlar ve silecekler için bu bakım dönemi mutlaka gereklidir.

Kış aylarındaki yoğun kullanımın ardından, yaz aylarının getireceği toz ve polen gibi dış faktörler daha etkili olabilir. Bu nedenle hem yaza girerken hem de yaz ayları boyunca sileceklere ve camların temizliğine dikkat edilmelidir.

5. Akü

Akülerimiz elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depolar. Yaz aylarında otomobillerin aküleri mevcut gücünü kaybedebilir. Bu nedenle akü seviyesi kontrol edilmeli ve eğer gerekli ise akü değiştirilmelidir.

6. Genel Bakım

Aracın genel olarak motor ve tüm aksamının yetkili servislerce kontrol edilmesi yolculuklarınız için çok sağlıklı bir çözüm olacaktır. Otomobilinizin verimli çalışması, yakıt tüketiminizden performansınıza ve konforunuza kadar bir çok duruma etki etmektedir.

Koluman Yanınızda!

Tüm bu öneriler ile birlikte otomobilinizi yaz aylarına hazırlayabilir ya da doğrudan Koluman servislerine gelerek tüm detaylı bakım paketlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Koluman servislerinde sizin ve aracınızın rahatı için her şey düşünüldü.

Koluman’ın bakım ve onarım hizmetlerinden yararlanmak üzere online servis randevusu almak için tıklayın ya da bizimle iletişime geçin.