Mercedes-Benz’inizin Mükemmel Durumda Kalmasını Nasıl Sağlayabilirsiniz?

Mercedes-Benz ürünleri kalite, mühendislik ve güvenilirlik konusundaki itibarıyla bilinir. Mercedes-Benz’inizde bulunan benzersiz özellikler ve güvenlik teknolojisi, tüm sürüş ihtiyaçlarınızla ilgilenme işlevini üstlenir.

Aracın performansı; sıcaklık, yağmur, nem, yol koşulları ve sürüş davranışları gibi bir dizi değişkenden etkilenebilir. Üç köşeli yıldızınızı en iyi durumda tutmak ve hizmet ömrünü uzatmak için dikkat etmeniz gereken bakım ipuçlarını sizler için derledik.

Sayısız yıl, sayısız kilometre ve sürdürülebilir güvenlik için Mercedes-Benz’inize bakmanın en iyi 6 yolu:

Aracınızın Yağını Düzenli Olarak Kontrol Edin

Aracınızın yağını düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Peki, aracınızın yağını nasıl kontrol edeceksiniz? Aracınızı düz bir alana park etmek, aracınızdaki yağı rahatlıkla kontrol etmenizi sağlayacaktır. Aracınızın motoru normal bir çalışma sıcaklığında ise motoru kapattıktan sonra yaklaşık beş dakika kadar beklemelisiniz. Motor, çalışma sıcaklığının oldukça üstünde ise kapatıldıktan sonra en az 30 dakika beklenmelidir. Bekleme süresi yağın motordan çıkıp rezervuara ulaşması için yeterli zamanı sağlayacaktır.

Yağ çubuğunu kılavuz borudan çıkararak çubuğu temizleyin. Yağ çubuğunu kılavuz boruya yavaşça yerleştirin ve ardından bir kez daha çıkarın. Yağ izi MIN ve MAX işaretleri arasında ise yağ seviyeniz ideal durumdadır. Yağ seviyesi eğer MIN ve MAX aralığında değilse, uygun aralığa ulaşıncaya kadar aracınıza Mercedes’in tavsiye ettiği yağı ekleyebilirsiniz.

Aracınıza Pasta Cila Yaptırın

Otomobilinizin boyası UV ışınları, ağaç öz suyu, toz ve kum, katran, böcekler ve diğer araç yağları da dahil olmak üzere pek çok dış etken sebebiyle aşınma ve yıpranmaya maruz kalır. Kaliteli bir araba cilası, boyanız ile ona zarar verebilecek tüm zararlı unsurlar arasında bir bariyer görevi görecektir. Ayrıca düzenli cila yaptırmak arabanızı temizlemeyi de kolaylaştıracaktır.

Pasta cila küçük kusurları ve çizikleri doldurarak aracınızın boya yüzeyini pürüzsüzleştirir ve belirli miktardaki kir ve nemin araca zarar vermeden akıp gitmesini sağlar. 

Aracınızın boyasını korumak ve aracınızın ilk günkü gibi görünmesini sağlamak için aracınıza yılda birkaç kez cila yaptırmayı unutmamalısınız. 

Soğutma Sisteminin Bakımını Gerçekleştirin

Soğutma sıvısı, aracınızı korozyon ve birikintilerden korur. Soğutma sisteminin verimli bir şekilde çalışması için soğutma sıvısını kontrol etmelisiniz. Aracınızın soğutma sıvısı seviyesini kontrol etmek ise oldukça kolaydır.

Bir Mercedes-Benz’de soğutma sıvısı sıcaklığını SmartKey’i kontak kilidinde 2 ayarına çevirerek gösterge panelindeki soğutma sıvısı sıcaklığı göstergesi aracılığıyla kontrol edebilirsiniz.

Aracınız için daha fazla soğutma sıvısı eklemeniz gerekiyorsa soğutma sıvısı eklemeden önce, fazla basıncı boşaltmak için kapağı yavaşça saat yönünün tersine çevirin. Soğutma sıvısı 70 °C’nin üzerinde olmamasına özen göstermelisiniz. 

Sürüş Denkleminin Diğer Tarafına Göz Atın

Aracınızı çalışır durumda tutmanın en iyi yöntemlerinden detaylı olarak bahsettik. Bunlara ek olarak aracınızı herhangi ağır bir darbeden uzak tutmak da aracınızın sağlığı için oldukça önemlidir. Frene bastığınızda, herhangi bir ses olup olmadığını tespit edin, aracınızda çekiş olup olmadığını hissedin ve fren hidroliği seviyesini kontrol edin.

Tüm parçaların çalışır durumda olduğunu doğrulamak için her bileşeni incelemeniz ve bakımını gerçekleştirmeniz çok önemlidir. Bu bileşenler, silindir ve fren hattının yanı sıra fren balataları, kaliperler ve rotorları da içerir.

Aracınızın bakım kılavuzunda belirtilen fren bakım programına uymanız gerekir. Fren balatalarını 20.000 kilometrede bir kontrol ettirmek ve araç yağlarını her 40.000 kilometrede bir yenilemek oldukça önemlidir. Bu süreler aracınıza ve sürüş alışkanlıklarınıza göre değişkenlik gösterebilir.

Lastik Basıncını Kontrol Edin ve Koruyun

Lastik basıncının doğru seviyede olması güvenlik, lastik sağlığı ve yakıt tasarrufu açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple lastiklerinizi doğru bir şekilde şişirerek ve basıncını koruyarak onlara mükemmel durumda olmaları için en iyi şansı verin. 

Aracınızın Bakımını Periyodik Olarak Gerçekleştirin

Daha önce de belirtildiği gibi Mercedes’inizin bakım ve onarım işlemlerini düzenli olarak yaptırmak, aracınızın ömrünü en üst düzeye çıkarmak için çok önemlidir. Bu sayede aracınızın performansını da en üst düzeyde tutabilirsiniz.

Bir Mercedes-Benz, önemli bir yatırımı da temsil eder. Yatırımınızı korumak ve ondan en iyi şekilde yararlanmak için basit bakım prosedürlerine ve düzenli bakım planlarına uymanızı öneririz.

Koluman Daima Yanınızda!

Mercedes-Benz aracınızın bakım ve onarım işlemlerini Koluman’ın profesyonel servisine bırakın!

Koluman’ın bakım ve onarım hizmetlerinden yararlanmak üzere online servis randevusu almak için tıklayın ya da bizimle iletişime geçin.