Trafik Kazası Sonrası Alınması Gereken Önlemler

Kimse trafik kazası geçirmek istemez ama bazen bizim, bazen de karşı tarafın dikkatsizliği sonucunda trafik kazaları meydana gelebilir. Önemli olan kaza sonrasında paniğe kapılmadan gerekli önlemleri almak ve kendi can güvenliğinizi sağladıktan sonra aracınızı güvende tutacak adımları atmaktır.

Peki, hiç istemediğimiz o kaza gerçekleştiğinde, Mercedes-Benz aracınızla bir trafik kazası yaşadığınızda ne gibi önlemler almalı, kimlerle iletişime geçmelisiniz? Koluman olarak maddi hasarlı kaza sonrası alınması gereken önlemleri sizler için derledik.

Güvenliğinizi Kontrol Altına Alın

Trafik kazası sonrasında atmanız gereken ilk ve en önemli adım kendi güvenliğinizden emin olduğunuz bir alana geçmek ve durum değerlendirmesi yapmaktır.

Hasar çok mu, az mı? Kaza sırasında aracınızda birileri var mıydı, sağlık durumları nasıl? Karşı araçta herkes güvende mi, araçlarda bulunan kişi veya kişilerin sağlık durumlarında bir sorun var mı?

Durum tespitini yaptıktan sonra bir sonraki adımı atmanız gerekiyor. Şayet yaralılar varsa ambulansa haber vermek doğru olacaktır. Eğer kazada kimse yaralanmamışsa, aracınızdaki hasarı anlamaya çalışmakla işe başlayabilirsiniz. Aracınızdaki hasara siz müdahale etmeden, yol yardımını çağırmanız doğru olacaktır. Ve tabii ki kazayı bildirmek için polisi aramayı unutmayın. 

Yol Yardım Desteği İsteyin

Mercedes-Benz’iniz ister ticari araç, ister binek araç olsun, Yol Yardım Hizmeti ile uzman kadromuz size 7/24 destek vermeye hazır. Kaza yaptığınızda, aracınız bozulduğunda veya lastiklerle ilgili bir problem oluştuğunda Mercedes-Benz Yol Yardım Hizmeti’ne 444 62 44 numarasından ulaşabilirsiniz. 

* Service24h Acil Yol Yardım

Seyir halinde aracınızda bir sorun fark ettiğinizde ya da kaza olduğunda, Mercedes-Benz İletişim Hattı’nı arayarak, Yol Yardım hizmetini tuşlayabilirsiniz. Yol Yardım yetkilisi, en kısa sürede sizi geri arayarak, bulunduğunuz noktaya en yakın servisimizin Yol Yardım Ekibi ile görüşmenizi sağlar. Profesyonel Yol Yardım Ekibimiz ihtiyaca göre, aracınıza yol kenarında hizmet verir veya aracınızı en yakın yetkili servise çekmek için size yardımcı olur.

Bilgi Alışverişini Mutlaka Yapın

Kaza sonrasında, suçlu olan kişiler bazen kaçma eğiliminde olabilir ya da kaza paniği ile sıra iletişim bilgileri alışverişine bir türlü gelmeyebilir. Fakat kazaya karışan diğer otomobil ve otomobil sürücüsü hakkındaki bilgilere sigorta işlemleri sırasında ihtiyaç duyacağınızı unutmayın. Bu nedenle, kaza sonrasında polisi beklerken ya da polis geldikten sonra bilgilerinizi eksiksiz olarak birbirinizle paylaşmayı unutmayın. 

Trafik kazasına karışan diğer sürücü ve araçla ilgili aşağıdaki bilgileri mutlaka alın:

  • İsim
  • Adres
  • Telefon 
  • Numara
  • Sigorta sağlayıcı
  • Poliçe numarası
  • Marka, model, yıl ve plaka bilgileri 
  • Ehliyet numarası
  • Kazayı belgeleyen çizim ya da fotoğraflar

Elbette polis, kaza mahalline geldikten sonra gerekli tutanakları tutacaktır. Fakat kaskonuz için gerekli olabilecek şekilde aracınızda oluşan hasarın fotoğraflarını da cep telefonunuzla belirgin bir şekilde çekin. Unutmayın ki trafik kazası sonrası tutulan tutanağın 5 gün içerisinde sigorta şirketine teslim edilmesi gerekmektedir.

Kaçıp gitmediği sürece karşı tarafın da iyi niyetli ve kazadan korkmuş olabileceğini unutmayın. Kazaya karşı taraf sebebiyet vermiş de olsa sakinliğinizi korumalı, tartışma ve kavgadan kaçınarak o talihsiz anı atlatmaya çalışmalısınız.

Kaza Sonrasında Bakım ve Onarım İşlemleri

Koluman şubelerine getirilen araçlarınız, profesyonel ellere emanet edilir ve kazaya sebep olan her ne ise o arızayı ve arıza olasılıklarını azaltmak için çaba harcanır. Unutmayın ki trafikte her an kötü senaryoyu düşünüp ona göre hareket edilmeli ve “Asla kaza yapmam!” yanılgısına düşülmemelidir. Bu nedenle her türlü arızaya ve kazaya hazırlıklı olmak amacıyla aracınızın periyodik bakımlarını aksatmadan yaptırmalısınız. 

Şayet Mercedes aracınızın kaskosu varsa, içiniz bir nebze daha rahat olabilir. Bu durumda, kaza ya da arıza halinde size Koluman şubelerinden ikame araç sağlanacak, işiniz hiçbir şekilde aksamayacaktır. 

Koluman Daima Yanında!

Mercedes-Benz yetkili bayisi olarak memnuniyetiniz bizim için çok önemli. Bu nedenle, Yol Yardım hizmetinin ardından aracınızı teslim aldığınızda, hizmet kalitesinin değerlendirilmesi için tarafsız bir araştırma firmasından destek alabilirsiniz. 

Kazaların bütünüyle önüne geçmek mümkün olmasa da gereken tüm tedbirleri almanın elimizde olduğu ortada. Siz, araç sigortanızı hâlâ yaptırmadınız mı yoksa? 

Koluman olarak sunduğumuz otomobil sigortası hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın