Hafif Ticari Araç Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Detay

Şirket filonuzu genişletmek istiyorsunuz ama bunu nasıl bir araçla yapmak istediğinize bir türlü karar veremediniz mi? Maliyetleri çok artırmadan sektörünüz için en uygun hafif ticari araç seçimini yapmanız mı gerekiyor?

Koluman olarak, kafanızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırmak amacıyla hafif ticari araç seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri sizler için derledik.

1-Marka ve Model Belirleme:

En iyi strateji, bütçeyi çok yormayacak ama en iyi bayi ağına sahip, doğru markayı bulmakla işe başlamaktır. Bütçenizi etkileyebilecek tüm faktörleri değerlendirin: Satın alma maliyeti, kiralama seçenekleri, satış sonrası hizmetler gibi.

İster yolcu ister yük taşıyın, tüm ihtiyaçlarınıza hitap eden en uygun modelleri Mercedes-Benz Hafif Ticari araçlarda bulabileceğinizi unutmayın. 

Farklı uzunluk seçenekleriyle Vito ve Sprinter araç modellerini detaylı bir şekilde incelemek için tıklayın.

2-Kullanım Amacını Belirlemek:

İşiniz ne kadar sürecek, iş hacmi ne kadar, ihtiyacınız tam olarak ne? Bütün bu sorular, alacağınız araçları ve dolayısıyla maliyeti hesaplarken belirleyici başlıklar olacak.

Filo araçlarınızı satın alırken ya da kiralarken kullanım amacınıza uygun olduğuna emin olun. Filo araçlarının uzun yolculuklar, şehir içi dur-kalk sürüşler veya arazi işleri gibi uzmanlıklar için kullanılıp kullanılmayacaklarını net olarak belirlemek oldukça önemlidir.

Gereklilikleri belirledikten sonra işletmeniz için en verimli planı yapmanız gerekir. Örneğin, satın almak maliyetleri gereğinden fazla artıracaksa araç kiralamak da sizin için avantajlı bir seçim olabilir. Kiralama, doğrudan satın almaya kıyasla nakit ve idari zamandan tasarruf sağlar. Düzenli bakım ve yenilemenin yanı sıra tam ve kısmi iş kullanımı için vergi avantajları da…

Mercedes-Benz Sprinter modelleri ve aylık avantajları öğrenmek için tıklayın. 

3-Maliyet Hesaplarına Dikkat:

Sadece kullanım amacı değil; vergi yükleri, finansman maliyetleri, kiralama maliyetleri, bakım ve yakıt maliyetleri de önem arz eder. Satın alma ya da kiralama, sizin için hangisi avantajlı olacaksa hesabınızı da ona uygun olarak yapmalısınız. 

Bu süreçte ikinci el araç satın almayı da düşünebilir; avantajlarını ve dezavantajlarını masaya yatırabilirsiniz. Mali planınızı her yönüyle gerçekçi olarak yapmanız size ve işinize fayda sağlayacaktır.

4-Servis Ağını Kontrol Edin:

Filo sahibi olmak, size servis hizmetlerinde de avantajlar sağlayabilir. Fakat öncelikle tercih edeceğiniz markanın satış sonrası hizmetlerini derinlemesine araştırmanızı öneririz. Örneğin, her ilde servisinin olması, avantajlı bakım ve onarım kampanyalarının sıklığı, yol yardım hizmetinin kalitesi gibi konular bu araştırmada dikkat etmeniz gereken hususlar olacaktır. 

Araçların rutin servis ihtiyaçları, yedek parça tedarik sürecinin sağlıklı işlemesi ve işçiliğin öngörülen maliyetleri gibi noktaları da yeterince araştırdığınıza emin olun. Bu süreçte, araçların garanti kapsamlarını da dikkatlice incelemelisiniz. 

Mercedes-Benz, filo müşterisi olarak yapacağınız servis sözleşmeleri ile satış sonrası hizmetlerde daima ayrıcalıklı olmanızı sağlar. Bu sayede, filonuzdaki araçlar için Mercedes-Benz kalitesinde servis hizmetini, orijinal parça ve aksesuarlar ile alabilirsiniz.

Hafif ticari araçlarda servis ağı ile ilgili detaylar konusunda bilgi almak için tıklayın

5-Araçlarınızın Sigortasını Önemseyin:

Filonuzun yollarda güvence altında olmasını sağlamak ve kazaların maliyetli sonuçlarını azaltmak için kasko koşullarını mutlaka kontrol edin. Aynı zamanda düşük sigorta primleri ve daha az araç arıza süresi ile tasarruf etmeniz de mümkün. 

Kazaları azaltabilmek için araç teknolojilerini de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bu çözümlerin maliyet-fayda analizi, daha bilinçli seçimler yapmanızı sağlayabilir.

Filonuzdaki araçların her bir parçasının kullanım maliyetlerinizi ciddi biçimde etkilediğini unutmayın. Bu nedenle hafif ticari araçlarınızın orijinal parça ve aksesuarlarla bakım görmesi, filonuzun uzun ömürlü olmasını ve maliyetlerinizin azalmasını sağlayacaktır.

Hafif ticari araçlarınız için Mercedes-Benz Kasko avantajlarını öğrenmek için tıklayın. 

Koluman Daima Yanınızda

Koluman aracılığıyla bir hafif ticari araca ya da hafif ticari araçlardan oluşan bir filoya sahip olmak oldukça avantajlı ve çok da kolay. Mercedes-Benz yetkili bayisi Koluman; profesyonel ekibi, eksiksiz satış sonrası hizmetleri ve hafif ticari araç sahiplerine sunduğu avantajlar ile 4 bölgede yer alan 9 şubesinde hizmet vermeye devam ediyor. 

Tecrübeli satış temsilcilerimiz, sizin için en uygun hafif ticari aracı seçmenize yardımcı oluyor ve filonuzu işinizin gereksinimlerine göre şekillendirmeniz için sizlere yol gösteriyor. 

Hafif ticari araçlarımız ve satış sonrası hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin. 

İletişim için tıklayın