Servis Araçlarında Güvenlik

Çocukları okula, yetişkinleri gezilere, spor takımlarını maçlara ve çalışanları işlerine taşıyan servis araçlarının güvenliği oldukça önemlidir. Binek araçlardan daha ağır olan bu otomobiller, ihmal ve dikkatsiz kullanım sonucunda birçok kazaya sebebiyet verebilirler. Bakımlarının zamanında ve profesyonelce yapılmış olması, araç sürücüsünün tecrübeli olması ve yolcuların tedbiri elden bırakmaması güvenli bir servis yolculuğu açısından öncelikli konular arasında yer alır. 

Servis ya da yolcu minibüsü olarak kullanılan hafif ticari araç Mercedes-Benz Sprinter ile güvenli bir sürüş gerçekleştirmek için nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor muydunuz? Koluman olarak bu önemli bilgileri sizler için derledik.

Servis araçlarının güvenlik önlemleri:

1-Kapasite:

Servis araçları bir rotada kullanılmak üzere seçilirken taşınacak kişi sayısının belirlenmesi önemlidir. Sprinter araçların 10+1 13+1, 14+1, 15+1, 19+1 biçimindeki kapasite seçenekleri size bu planlamayı yapmakta yardımcı olur. Okul servis aracı olarak kullanılacak araçlarda ise 16+1,18+1,22+1 kapasite seçeneği kullanılabilir. Servis aracının hangi amaçla kullanılacağı ve yolcu kapasitesinin ne olacağı gibi soruların cevapları, aracın trafikteki güvenliği için oldukça önemlidir. 

2-Sürücü Deneyimi:

Servis araçlarının güvenliği için aracı kullanacak sürücünün niteliği de önemli bir faktördür. Öncelikle sürücünün söz konusu aracı kullanmasına olanak tanıyacak bir ehliyet türüne sahip olması gerekir. Ayrıca sürücünün tecrübesi de servis aracının güvenliği açısından göz önünde bulundurulması gereken bir etkendir. 

3-Sürücünün Dikkati: 

Servis aracı sürücülerinin 24 saatlik herhangi bir süre içinde; toplam olarak 9 saatten ve devamlı olarak 4,5 saatten fazla araç sürmeleri yasaktır. Bu yükümlülüğü yerine getirmek için mutlaka düzenli olarak mola verilmeli. Bunun yanı sıra sürücülerin iyice dinlenmiş olmaları, direksiyon başında telefon kullanmamaları da önemlidir. Yolcuların ise sürücünün dikkatini dağıtacak her türlü hareketten kaçınması gerekir.