Yaz Lastiği ve 4 Mevsim Lastik Arasındaki Farklar

İlkbaharı karşıladığımız bugünlerde araçlar için lastik değişimi mevsimi de başladı. Koluman da bu süreçte araçlarının lastiklerini yaz koşullarına uygun olanlarla değiştirmek isteyen otomobil sahiplerine, yaz lastiği kampanyası ile destek veriyor. Nisan itibariyle başlayan ve Temmuz ayında tamamlanacak olan kampanya, lastiklerini mevsim koşullarına uygun olanlarla değiştirmek isteyen sürücüler için fırsatlar sunuyor. 

“Benim aracımın lastikleri 4 mevsim lastiği, bu nedenle değiştirmeme gerek yok.” mu diyorsunuz? Bu noktada hem haklı hem de yanılıyor olabileceğiniz hususlar var. Biz de yollarda herhangi bir sorun yaşamamanız için yaz lastikleri ve dört mevsim lastikler arasındaki farkları sizler için derledik. 

Yaz Lastiği vs 4 Mevsim Lastik

Doğru lastiği seçmek, bir seti monte edip bir daha asla dönüp arkanıza bakmayacağınız kadar basit bir süreç değildir. Tercihinizi, yaşadığınız iklim ve performans gereksinimlerinizi göz önünde bulundurarak yapmalısınız. Örneğin, her koşulda kabul edilebilir bir performans sunmak üzere üretilen 4 mevsim lastiklerinden bazıları belli bir derecenin altındaki soğuklarda kullanmanız için yeterince güvenli olmayabilir ve hatta bunun için gereken yasal zorunlulukları da taşımıyor olabilir. Belki bu tür 4 mevsim lastiklerini yaz mevsiminde kullanmanız büyük problemlere yol açmaz ama aracınızın performansı ve yakıt tüketimi gibi noktalarda düşük verimliliğe sebep olabilirler. Bu nedenle 4 mevsim lastikleri ve yaz lastikleri arasındaki farkları öğrendikten sonra tercihinizi yapmanız daha sağlıklı olacaktır.