Elektrikli Otomobiller Hakkında Bilmeniz Gerekenler

“Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.” demişti ya günümüzden yüzlerce yıl önce Herakleitos, bu sözün haklılığını her zamankinden daha derinden hissettiğimiz bir çağda yaşıyoruz. Yaşamın her alanında, değişimin olağanüstü bir hızla yaşandığı ve gözlemlenebilir hale geldiği zamanlardan geçiyoruz. Doğal olarak, biz insanlar için mesafeleri kısaltan mobilite konseptleri ve otomobil sektörü de büyük bir dönüşümün içinde… Bu dönüşümün en önemli aşamasını ise bir asırdan uzun zamandır hayatımızda olan içten yanmalı motora sahip otomobillerden elektrikli otomobillere geçiş oluşturuyor denebilir. Bu geçiş, tükenebilir enerji kaynaklarının verimli kullanılması ve yaşanılabilir bir dünya için doğanın korunmasının günümüzde bir zorunluluk halini almış olmasıyla da bağlantılıdır. Mercedes-Benz EQS’in mottosu “Dünya, bu senin için!”, sözünü ettiğimiz bu bağlantıyı oldukça net ve yalın biçimde anlatıyor.

Elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasının, kaynakları kontrolsüzce tüketilen dünyamıza büyük fayda sağlayacağı kesin. Üstelik, yaşanabilir bir doğa ve sürdürülebilir bir geleceğe doğru atılan adımlardan biri olan elektrikli otomobillerin, sunduğu tek fayda da doğa dostu olmasından ibaret değildir. Yalnızca otomobillerde kullanılan enerji cinsinin değişmesi ile sınırlanamayacak olan bu dönüşüm, bizlere şehir içinde ya da dışında, bir noktadan başka bir noktaya ulaşmanın yepyeni bir biçimini de sunuyor.

Bu yazımızda, sizlerle elektrikli otomobiller hakkındaki genel bilgileri paylaşacak, Mercedes-Benz EQS örneği üzerinden, elektrikli otomobillerin dünyamıza ve bizlere sunduğu eşsiz faydaları anlatmaya çalışacağız.

Elektrikli Otomobil Konsepti ve Elektrikli Otomobil Türleri

Öncelikle, elektrikli otomobili tanımlayalım ve başlıca türlerini açıklayalım.

Elektrikli Otomobil: Elektrik enerjisinin depolandığı bir batarya ve bu enerjinin hareket enerjisine dönüştürüldüğü motor ve yürüyen aksamlara sahip olan araçlar elektrikli otomobillerdir. Günümüzde elektrikli otomobiller iki temel türe ayrılırlar: Tam elektrikli ve hibrit otomobiller.

Tam Elektrikli Otomobil

Tam elektrikli otomobiller, yalnızca elektrik enerjisi ve elektrik motoru aracılığıyla hareket eden araçlardır. Mercedes-Benz EQS ve Mercedes-EQ markasının diğer tüm araçları tam elektrikli otomobillerin birer örneğidir. 

Hibrit Otomobil

Elektrik motoru ile içten yanmalı motor teknolojisinin, çeşitli farklı kombinasyonlar yaratacak şekilde birlikte kullanıldığı otomobillerdir. Bu konsept, düşük hacimli içten yanmalı motor kullanılan araçlarda elektrik motoruyla performansı desteklemek ya da şehir içi mesafeleri rahatlıkla sadece elektrik modunda kat edebilen otomobillerin uzun mesafelerde içten yanmalı motor teknolojisinden yararlanabilmesini sağlamak gibi farklı amaçlarla tasarlanabilir. Hibrit otomobiller de kendi içinde, şarj edilebilir hibrit ve yalnızca rejeneratif fren sistemi ile şarj olabilen hibrit-elektrik modeller biçiminde alt türlere sahiptir. Mercedes-Benz farklı ülkelerde satışa sunulan pek çok modelinde şarj edilebilir hibrit teknolojisini kullanımına sunar. 

Elektrikli Otomobillerin Eşsiz Özellikleri

Elektrikli otomobiller ve türleriyle ilgili bu genel bilgilerden sonra artık “Neden bir elektrikli otomobil almalıyım?” sorusunu cevaplamaya odaklanabiliriz. İsterseniz bu noktada Mercedes-Benz EQS’i örnek olarak ele alalım ve bu tam elektrikli otomobilin bize ve dünyaya nasıl fayda sağladığını maddeler halinde anlatmaya çalışalım.

Elektrikli Araçların Doğaya Faydaları

  • Mercedes-Benz EQS gibi tam elektrikli otomobiller sıfır CO2 emisyonuna sahiptir ve içten yanmalı otomobillerin aksine atmosferi zararlı gazlarla kirletmezler.
  • Bildiğiniz gibi gürültü de bir kirlilik çeşididir. Elektrikli motorlar gürültüsüz çalışır ve içten yanmalı motorlarla karşılaştırıldıklarında neredeyse hiç gürültü kirliliğine sebep olmazlar.
  • Elektrikli otomobiller, yenilenebilir enerji üretimine kolayca uyum sağlayabilir, doğal kaynakları tasarruflu kullanmamıza daha fazla katkıda bulunabilirler. Örneğin, evinize kuracağınız bir güneş enerjisi sisteminden gelen elektriği, otomobilinizi şarj etmek için kullanmanız mümkündür. 

Elektrikli Araçların Kullanıcılara Faydaları

  • Elektrikli otomobiller, elektrikli motorları sayesinde özellikle hızlanma konusunda eşsiz bir performans gösterirler. Örneğin Mercedes-Benz EQS, 0’dan 100 km/s hıza çıkmak için sadece 4,3 saniyeye ihtiyaç duyar. 
  • Elektrikli motorlar içten yanmalı olanlara kıyasla daha sarsıntısız ve gürültüsüz çalışırlar, böylece konfor konusunda da yolculara eşsiz bir deneyim sunarlar. Bağımsız araştırmacıların yaptığı testlerde ortalama gürültü seviyesi sadece 64,59 desibel çıkan Mercedes-Benz EQS pazardaki en sessiz elektrikli araçlardan biridir. 
  • Yalnızca elektrikli araçlar size aracınızın deposunu evinizdeyken de doldurabilme rahatlığını sunabilir. Mercedes-EQS de evinize monte edebileceğiniz opsiyonel bir wallbox (duvardan şarj) ünitesine sahiptir.

Yaşlı dünyamız ve bizler için eşsiz faydalar sunan elektrikli mobilite kavramı ile elektrikli otomobiller hakkında genel bir bilgi edinmiş olduk. Üstelik, günümüzde bir elektrikli otomobil sahibi olmak artık hayal değil. Elektrikli sürüşün keyifli dünyasında siz de yerinizi almak istiyorsanız Mercedes-Benz EQS ve diğer Mercedes-EQ modelleri hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Koluman Daima Yanınızda!

Koluman güvencesiyle Türkiye’de satılan Mercedes-Benz elektrikli araçları hakkında bilgi alabilir ve satın alma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Koluman’ın profesyonel hizmetlerinden yararlanmak üzere online servis randevusu almak için tıklayın ya da bizimle iletişime geçin.