Sedan vs Hatchback: Hangi Arabayı Seçmelisiniz?

Otomobil dünyasının iki temel gövde tipi olan sedan ve hatchback arasında yapılan karşılaştırmalar, birçok insan için bir araç satın almakla ilgili gündemlerin ilk sırasında gelir. Belki bu karşılaştırmalar, ülkemiz gibi kültürel olarak sedan otomobillerin daha çok sevildiği ülkelerde satış rakamlarına bir rekabet olarak yansımıyor olabilir. Ancak sedan ve hatchback gövde tipleri, günümüzde bir otomobil sahibi olmak isteyen hemen herkes için çoğunlukla ilk akla gelen ve aralarında kararsız kalınan seçeneklerdir. Biz de bu yazımızda kendine özgü artı ve eksileriyle sedan ve hatchback gövde tiplerini ele alarak sizlere yeni otomobilinizi seçerken yardımcı olmak istedik. Öyleyse başlayalım: Sedan mı, hatchback mi? Hangi gövde tipine sahip aracı seçmelisiniz?

İki Temel Otomobil Gövde Tipi: Sedan ve Hatchback

İsterseniz ilk olarak, bu iki gövde tipini basitçe tanımlamakla işe koyulalım. Sedan; motor, yolcu ve kargo bölümü halinde art arda eklenmiş 3 kutu biçiminde tasarlanmış bir otomobil gövde tipidir. Sedan sözcüğü, 1912’den beri otomobil gövdelerini tanımlamak için kullanılır. İki sıra halinde bir yolcu bölmesi, ön ve arka pencereler arasında yer alan B-sütunu, önde konumlanmış bir motor ve arkada konumlanmış bir kargo bölümü ile en az 0.93 m3 hacme sahip bir iç mekan, sedan otomobillerin diğer ayırt edici özellikleridir. 

Hatchback ise 3 kutu biçiminde tasarlanmış olanları da bulunan ama çoğunlukla 2 kutu biçiminde tasarlanan bir otomobil gövde tipini tanımlar. Bu da bagaj ve yolcu bölümünün tek bir hacim halinde şekillendirilmiş olmasını ifade eder. Gözünüzde daha iyi canlandırabilmeniz için belki hatchback gövde tipini, arkasında bir kuyruk gibi uzanan bagaj bölümü kesilmiş bir sedan gibi düşünebilirsiniz. Bu gövde tipinin tarihi ise sedana göre bir parça daha yenidir, ilk hatchback otomobilin ortaya çıkışı 1930’lu yılların sonunda gerçekleşir. 

Aslında birçok insanın isimlerini bilmese de yeterli göz aşinalığına sahip olduğunu düşündüğümüz bu iki gövde tipini, şimdi sizler için tercih sebebi olabilecek özellikleri ile ele almaya çalışacağız. Mercedes-Benz’in kompakt modeli A-Serisi’nin hem hatchback hem de sedan gövde tipi ile satışta olmasından hareketle karşılaştırmamızda bu harika otomobilden de yararlanacağız. 

Sedan Gövde Tipinin Sağladığı Avantajlar

Şehirler Arası Yolculuğa Uygunluk

Sedan gövde tipine sahip araçlar daha hızlı ve daha stabil bir yol performansı sağlamalarıyla tanınırlar. Bu nedenle eğer sık sık şehirler arası yolculuklar yapıyorsanız A-Serisi Sedan’ı tercih etmeyi düşünebilirsiniz. 

Olgun ve Karizmatik Görünüm

Elbette tasarımla ilgili değerlendirmeler oldukça özneldir ama genel yaklaşım, hatchback otomobillerin daha genç ve dinamik dururken sedan otomobillerin daha olgun ve karizmatik bir görünüme sahip olduğu yönündedir. Tabi A-Serisi Sedan ve Hatchback’i ayrı ayrı inceleyerek hangisinin tarzınıza daha uygun olduğunu sizin belirlemeniz en iyisi olacaktır.

Geniş ve Bağımsız Bir Bagaj

Sedan otomobillerin bir avantajı da yolcu bölmesiyle bağlantısı olmayan, dolayısıyla daha yüksek bir mahremiyete sahip ve daha geniş bir bagaja sahip olmalarıdır. Eğer, sizin için bunlar önemli niteliklerse yeni otomobiliniz olarak A-Serisi Sedan’ı düşünebilirsiniz. 

Hatchback Gövde Tipinin Sağladığı Avantajlar

Yüksek Pratiklik

Sedan otomobillere göre daha küçük boyutlara sahip olan hatchback otomobillerin özellikle kalabalık şehirlerde kullanmak için çok daha pratik araçlar oldukları su götürmez bir gerçektir. Boyutlarıyla hem kalabalık trafikte hem de park yeri sorunu olan yerleşimlerde avantaj sağlayan A-Serisi Hatchback, şehir içinde pratik bir kullanım arayanların tercihi olabilir.  

Deneyimsiz Sürücüler İçin İdeal

Hatchback otomobillerin önden çarpma olasılığını düşüren görece kısa ön bölümleri ve boyutları sayesinde iyi bir arka görüş olanağına sahip olmaları, onları deneyimsiz sürücüler için ideal araçlar haline getirir. Yani, eğer yeni otomobiliniz trafiğe çıkacağınız ilk araç olacaksa bunun bir A-Serisi Hatchback olmasını isteyebilirsiniz.

Yeni otomobilinizi satın alırken sedan ve hatchback gövde tipleri arasında bir karara varmanıza yardımcı olacak bilgiler vermeye çalıştık. Eğer aradığınız, son ana kadar size en uygun gövde tipini seçmeniz için fırsat tanıyacak kompakt bir modelse Mercedes-Benz A-Serisi tam size göre! A-serisi ve diğer Mercedes-Benz modelleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayın.