Arabanızda Düzenli Olarak Kontrol Etmeniz Gereken Altı Şey

Bir otomobil sahibi olmak birçok insan için herhangi bir tüketici ürününe sahip olmaktan farklı özellikler taşıyan bir deneyimdir. Çoğu insan otomobiliyle duygusal bir bağ geliştirir. Kimilerinin otomobillerine bir isim taktığı ve onunla hayali diyaloglar kurduğu, hatıralar biriktirdiği ve değiştirme vakti geldiğinde melankoli yüklü anlar yaşadığı bilinir. Otomobiline böyle özel anlamlar yükleyen insanlar, doğal olarak onunla yakından ilgilenir, düzenli kontrollerden geçirir, bakımlarını ihmal etmez ve bir anlamda üstüne titrer. Tabii bu davranışın gelişimi, insanın Mercedes-Benz CLS-Serisi gibi enfes bir fastback sedana sahip olmasıyla da pekişebilir.

Fakat kimileri içinse otomobil yalnızca hayatı kolaylaştıran, konfor ve güvenlik hissiyle yolculuk etmeyi sağlayan ve günlük hizmetini gerçekleştirdikten sonra neredeyse varlığı unutulan bir nesnedir. Böyle insanlar için otomobilin rutin kontrolleri, bakımları, muayeneleri zaman zaman unutulan ve insanın başına olmadık dertler açan zorunluluklar olarak görülebilir. Beklenmedik sürprizlerle karşılaşmamak için yapılacak en iyi şey ise otomobilin olası sorunları ya da bakım ihtiyaçlarının birikip büyümesine izin vermeyen düzenli bir kontrol rutinin benimsenmesidir.

Tıpkı çalışma kavramıyla ilgili o çok işe yarar mottoda ifade edildiği gibi otomobilinizin sağlığı için de “günü gününe” çaba göstermek biriken sorunları tek seferde çözmeye çalışmaktan çok daha kolay ve tercih edilesi bir yaklaşımdır. Biz de bu yazımızda otomobiliniz için düzenli olarak uygulayabileceğiniz bir kontrol rutini oluşturacak 6 önemli adımdan söz edeceğiz.

1.Motor Yağı Seviyelerini Kontrol Edin

Bir otomobilin kalbi niteliğinde olan motoruna iyi bakmanın yolu onu asla yağsız bırakmamaktır. Zira yağ, motorda çalışan parçaların sürtünme nedeniyle aşınmasını önler ve iyi yağlanmayan bir motorun zaman içinde çalışmaz hale gelmesi kaçınılmazdır. Otomobiller kaputlarının altındaki motor bölümünde yer alan basit bir çubuk sayesinde kolayca yağ seviyesini kontrol etmenize olanak tanırlar. Haftada bir otomobilinizdeki motor yağı seviyesini kontrol ederek ihtiyaç halinde gerekli takviyeyi yapabilirsiniz.

2.Soğutma Suyunu Kontrol Edin

Çalışırken oldukça yüksek ısılara çıkan otomobil motorları, motoru çevreleyen borularda devridaim eden su aracılığıyla soğutulur. Motorun sizi yolda bırakacak ya da zarar görecek biçimde ısınmasını önlemek için soğutma suyu kontrolünü düzenli olarak yapmanız ve eksilen suyu takviye etmeniz önemlidir. Ayrıca bu kontrol, soğutma sistemindeki olası kaçakları da önceden belirleyip gidermenize yardımcı olacaktır. 

3.Lastik Basınçlarını Kontrol Edin

Otomobilinizin lastik basınçlarının doğru ayarlanmış olması çok önemlidir. Olması gerektiğinden yüksek ya da düşük basınca sahip lastikler, otomobilinizin yol tutuşunun düşmesine, hakimiyetinin zorlaşmasına ve lastiklerinizin patlamasına sebep olabilir. Otomobiliniz için üreticinin tavsiye ettiği lastik basıncını kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz. Aracınızın lastik basınçlarını düzenli olarak kontrol edip ayarlamak içinse benzin istasyonlarına bu işlem için yerleştirilmiş cihazları kullanabilirsiniz. 

4.Fren ve Direksiyon Hidroliklerini Kontrol Edin

Otomobiller, fren ve direksiyon gibi kontrol elemanlarının hakimiyeti için hidrolik sistemlerden yararlanırlar. Otomobilinizin frenlerinde kullanılan hidrolik sıvının eksilmesi, fren sertliğini artırabilir ya da onların çalışmamasına neden olarak büyük bir tehlike oluşturabilir. Aynı şekilde direksiyonda kullanılan hidrolik sıvının eksilmesi de direksiyon hakimiyetinizi zorlaştırarak istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle, söz konusu iki sıvıyı da düzenli olarak kontrol etmeli ve ideal seviyede kalmalarını sağlamalısınız. 

5.Lastik Yüzeylerini Kontrol Edin

Lastik yüzeyleri ve bu yüzeylerde bulunan olukların durumu, aracınızın zemine ne kadar iyi tutunacağı konusunda belirleyici bir role sahiptir. Aşınmış lastikler, özellikle nemli, kumlu ya da tutunmaya etki eden başka bir faktörün bulunduğu zeminlerde güvenliğinizi tehlikeye atan bir unsura dönüşebilir. Bu nedenle düzenli olarak otomobilinizdeki lastiklerin aşınma derecelerini kontrol edip gereken önlemleri almalısınız. 

6.Lambaları Kontrol Edin

Otomobilinizin farları ve trafikteki diğer araçlarla “konuşmak” için kullanılan sinyal lambalarının durumu da güvenli bir sürüş gerçekleştirmeniz için oldukça önemlidir. Karanlık bir yolda çok kritik olan aydınlatmadan mahrum kalmamak ve trafikteki diğer araçlara ne yapacağınızla ilgili doğru mesajlar vermek için far ve sinyal lambalarınızın doğru çalışıp çalışmadığını mutlaka düzenli olarak kontrol etmelisiniz. 

Üst sınıf otomobil denince ilk akla gelen marka olan Mercedes-Benz’in, lüks, konfor ve güvenliği sportif bir stil ile buluşturduğu Yeni CLS-Serisi bir araca sahip olanların, yukarıda saydığımız kontrollerin hiçbirini ihmal etmeyeceğinden eminiz. Eğer siz de eşsiz tasarımıyla bir stil ikonu olan Mercedes-Benz CLS-Serisi otomobillerden birine sahip olmayı düşünüyor ve ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız tıklayın.