Mercedes MBUX Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Günümüzde hayatın her alanına damgasını vuran, hiç yanımızdan ayırmadığımız akıllı telefonlarımız sayesinde her an iç içe olduğumuz ve kimsenin kayıtsız kalamadığı bir olgu var: Dijital dönüşüm… Sosyal medya platformlarından giderek yaygınlaşan IoT (Internet of Things – Nesnelerin İnterneti) cihazlarına, etrafımızı çepeçevre saran bu dönüşümün ürünleri, tabii ki uzun yıllardır otomobil sektöründe de karşımıza çıkmakta. Artık akıllı telefon bağlantılarının, GPS navigasyonunun ve gelişmiş multimedya özelliklerinin neredeyse standart haline geldiği otomobil bilgi-eğlence sistemlerinden söz ediyoruz. Sektörde pek çok yeniliğe öncülük eden Mercedes-Benz de otomobillerinde bu yenilikçi karakterin hakkını veren bir bilgi-eğlence sistemine yer veriyor. Mercedes User Experience (Mercedes Kullanıcı Deneyimi) ifadesinin kısaltılmış biçimi olan MBUX, en yenilikçi teknolojilerle donatılmış öncü bir bilgi-eğlence sistemi. Bu yazımızda, MBUX’in öne çıkan özelliklerine detaylı bir bakış atmayı sağlayan bilgileri sizlerle paylaşacağız.

MBUX’ın Parlayan İki Yıldızı: Konuşma Algılama ve Yapay Zeka

İsterseniz anlatmaya pastanın üstündeki çilekten başlayalım ve MBUX’in son teknoloji ürünü, ayırt edici iki özelliğini ele alalım. Doğal konuşma dilini başarıyla algılama yeteneği ve yapay zeka teknolojisinin yardımıyla sizi her gün daha yakından tanıyarak asiste etme niteliği, Mercedes-Benz’in yeni nesil bilgi-eğlence sistemi MBUX’in en çarpıcı özellikleri olarak öne çıkar.

MBUX, “Hey Mercedes!” komutunu vermeniz ile sizi dinlemeye başlar ve hiçbir kontrol yüzeyine dokunmanıza ya da herhangi bir hareket yapmanıza gerek kalmadan pek çok fonksiyonu kullanabilmenizi sağlar. Bu yenilikçi sesle komut sistemini kullanarak SMS’lerinizi dinleyip cevaplayabilir, otomobilinizin güneşliklerini açıp kapatabilir ya da navigasyon sisteminde yeni bir varış noktası tanımlayabilirsiniz.  

Günümüz teknolojisinin kendinden en çok söz ettiren fenomenlerinden biri olan yapay zeka da alışkanlıklarınızı öğrenip öngörü ve önerilerde bulunarak MBUX’in alametifarikalarından birini yaratır. MBUX’in yapay zekası en sevdiğiniz şarkıları bilir, favori radyo kanallarınızı öğrenir, sıkça kullandığınız rotaları ya da telefon numaralarını hatırlar. Ajandanızda var olan rutinleri keşfederek örneğin size annenizi aramanızı hatırlatabilir. İnanılmaz değil mi?

MBUX’ın Dikkat Çekici Özellikleri

Tabii ki çağın tüm gerekliliklerini karşılamayı ve daha fazlası için öncülük yapmayı hedefleyen Mercedes MBUX’in özellikleri bunlarla sınırlı değil. İsterseniz gelin Mercedes-Benz’in modern CLA otomobilde ve diğer bir çok modellerinde yer alan MBUX’in özelliklerini hep bir birlikte öğrenelim.

Yüksek Kişiselleştirilebilirlik

MBUX’in yekpare biçimde tasarlanmış gösterge paneli ve multimedya ekranı “Klasik”, “Modern”,” Zarif” ve “Sportif” gibi stil temaları arasından seçimler yapılarak kişiselleştirilebilir. Ayrıca MBUX’in “konu dünyaları” olarak isimlendirilen özelliği sayesinde ekranların yanı sıra Mercedes CLA otomobilinizin tüm iç ambiyansı ve sürüş dinamiklerini de değiştiren temalar arasında gezinmeniz mümkündür.

Farklı Giriş Biçimleri

MBUX sistemini, direksiyon üzerindeki tuşlar, dokunmatik kontrol yüzeyleri, ses ve önceden belirlenmiş el hareketlerini kullanarak kontrol edebilirsiniz. Bu kontrol çeşitliliği sürüş sırasında ayar yapmak için aracınızın hakimiyetini asla ihmal etmemenizi ve CLA otomobilinizde eşsiz bir konfor ve güvenlik hissi ile seyahat etmenizi sağlar.

Sanal Gösterge Paneli

MBUX, göstergede yer alan bilgileri aracınızın ön camına yansıtarak camınızı büyüleyici bir dijital gösterge paneline dönüştürebilir. Bu sayede Mercedes CLA aracınızın tüm gösterge verilerine gözünüzü yoldan hiç ayırmadan hakim olabilirsiniz.

Akıllı Telefon Entegrasyonu

USB ya da NFC üzerinden eşleştirerek akıllı telefonunuzu MBUX’e entegre edebilir, sürüş sırasında telefonunuzu elinize almaya gerek duymadan SMS göndermek ya da kişi listesinde gezinmek gibi pek çok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 

Kablosuz Şarj ve Bağlantı Fonksiyonu

MBUX, eşya gözünde akıllı telefonunuz için kullanabileceğiniz kablosuz şarj destekleyen bir yuva ile birlikte gelir. Böylece, sürüş süreniz kolayca şarj süresine dönüşür.

Artırılmış Gerçekliğe Sahip Navigasyon

Trafiğin karmaşıklaştığı anlarda imdadınıza koşmak üzere MBUX, artırılmış gerçeklik teknolojisine sahip bir navigasyon sistemi ile donatılmıştır. Bu teknoloji sayesinde haritalar ve trafik hatırlatmaları ekranınıza canlı resimler eşliğinde yansıtılır. Hızlı, emniyetli ve daha az stresli bir sürüşü MBUX’in artırılmış gerçekliğe sahip navigasyon sistemi ile yakalayabilirsiniz

Mercedes-Benz’in kompakt sınıftaki A-Serisi’nden lüks sınıftaki S-Serisi’ne kadar pek çok modelinde kullanabilir halde olan yeni nesil bilgi-eğlence sistemi MBUX’i ve benzersiz özelliklerini inceledik. Eğer CLA ve diğer Mercedes-Benz modelleri ya da MBUX hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz tıklayın.