Otomobillerde Bulunan Sunroof ve Moonroof Hakkında Bilgiler

Satın almayı düşündüğünüz araç için arayışınızın son aşamalarına yaklaşıyor ama araçta yer alabilecek sunroof ile moonroof hakkında daha fazla bilgi edinmek ve ikisi arasındaki farkın tam olarak ne olduğunu öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, fark oldukça küçüktür: Sunroof genellikle cam veya metalden yapılır ve doğrudan aracın tavanına yerleştirilir. Moonroof ise tavan döşemesi ile tavan arasına yerleştirilmiş şeffaf veya renkli bir cam paneldir. Her ikisi de temiz hava girişine izin vermek için genellikle aralanabilir veya açılabilir olarak tasarlanırlar.

Yazımızda, sunroof ve moonroof ile ilgili merak edilen noktaları sizler için derledik. 

Sunroof ve Moonroof Arasındaki Fark Nedir?

Tipik bir otomobil sunroof’u basitçe, otomobilin tavanında bulunan, ışığı ve havayı almak için açılıp kapatılabilen bir panel olarak tanımlanabilir. Öte yandan moonroof, aracın tavanının neredeyse tamamından dışarının görülebileceği bir cam paneldir. Bu cam panel, genellikle sürücü ve yolcuların güneşten korunmak için kullanacakları bir güneşlik içerir.

Mercedes-Benz, C-Serisi’nde renkli bir sunroof, E-Serisi’nde güneşlikli bir sunroof ve S-Serisi’nde panoramik bir moonroof seçeneği sunmaktadır.

Sunroof ve Moonroof Türleri nelerdir?

Otomobillerde kullanılan birkaç farklı tipte sunroof ve moonroof vardır. Gelin, yaygın olarak karşılabileceğiniz sunroof ve moonroof tiplerini hep birlikte öğrenelim.

Yerleşik Sunroof: Bu tavanlar genellikle elektriklidir ve aracın dış yüzeyi ile döşeme arasında kayan bir panel ile tamamen açılabilirler. Ayrıca, kabinin içine ve dışına bir miktar hava akışı sağlamak için bir ucundan hafifçe kaldırılabilecek biçimde de tasarlanmış olabilirler. Kimi araçlar, standart donanımlarında bir sunroof ya da moonroof ile donatılmış olarak gelirler.

Spoiler Moonroof

Bir spoiler moonroof, tamamen ya da bir miktar havalandırma için açılabilmesi ile yerleşik türe benzer. Ancak, açılınca döşeme ile tavan arasında konumlanmak yerine arabanın tavanının üzerinde kayar.

Pop-Up Sunroof

Havalandırmaya izin vermek için yukarıya doğru aralanabilen sunroof’lar pop-up sunroof olarak sınıflandırılırlar. 

Cam Sunroof 

Bunlar tamamıyla şeffaf ya da renkli bir katmana sahip camla kaplı sunroof’lardır.

Panoramik Sunroof

Panoramik sunrooflar, hem ön hem de arkadaki yolcuların otomobilin tavanı üzerindeki manzarayı görebilmeleri için kabin boyunca uzanırlar.

Sunroof ve Moonroof Değerlendirmeleri

Sunroof ve moonroof hakkındaki bilgileri sizlerle paylaştığımıza göre şimdi, yer aldıkları araçların avantaj ve dezavantajlarını yakından inceleyebiliriz. 

Sunroof ya da Moonroof’a Sahip Araçların Artıları

  • Temiz hava akışı için pencereler dışında alternatif bir girişe de sahiplerdir.
  • Yolculara daha iyi hissettirecek olan güneş ışığının girişine izin verirler.
  • Açılır tavana göre daha güvenli ve hırsızlığa karşı daha dayanıklıdırlar.

Sunroof ya da Moonroof’a Sahip Araçların Eksileri

. Üzerlerine eklenen ağırlık nedeniyle yol tutuşları bir miktar olumsuz etkilenebilir.

. Tavan yükseklikleri azalacağı için kabin hacimleri bir miktar daralabilir. 

. Lüks olarak kabul edilirler, genellikle standart donanımlı modellere göre daha pahalı araçlardır.

Sunroof ve Moonroof Fiyatları Ne Kadar?

Üreticiler sunroof ve moonroof seçeneklerini opsiyonel paketler halinde sunmaktadır. Bu durum, sunroof ve moonroof taktırmanın ne kadara mal olacağını tahmin etmeyi zorlaştırır, çünkü fiyatlar üreticiden üreticiye ve araç modellerine göre değişiklik gösterir.

Koluman Daima Yanınızda!

Sunroof ya da moonroof’lu Mercedes-Benz araçlar hakkında detaylı bilgi almak üzere Koluman şubeleri ile iletişime geçmek için tıklayın.