Araç Farlarının Bakımı İçin İpuçları

Aracınızı seviyorsanız, onun görünümünü korumak ve yolculuklarınızı güvenli kılmak için elinizden gelen her şeyi yapmak istersiniz.

Doğru far bakım ipuçları ve far temizliği, bu isteğin önemli bir bölümünü yerine getirmek için yapabilecekleriniz arasındadır. Rutin olarak kolayca uygulayabileceğiniz, etkili far bakımı ve araç farı temizleme ipuçlarını sizler için derledik.

Far Bakımı Nasıl Yapılır?

Araç sahiplerinin farlarından en iyi şekilde faydalanabilmeleri için kullanabilecekleri bazı far bakımı ipuçları vardır. Rutin olarak uygulayabileceğiniz bazı basit bakımlar ile farlarınızın harika görünmesini, iyi çalışmasını ve daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. 

Farlarınızı Düzenli Olarak Kontrol Edin

Herhangi bir sorun olup olmadığını görmek için farlarınızı haftada en az bir kez kontrol etmeniz önerilir. Bu, sorunları erkenden fark etmenizi ve hızlı bir onarım için harekete geçmenizi sağlar. Aksi takdirde durum daha karmaşık bir hale gelebilir veya güvenlik zaafiyetlerine neden olabilir.

Kontrol edilmesi gereken ana konulardan biri oksidasyonun erken belirtileridir. Bu sorunlar, far camlarında aşırı kir birikmesine ve bulutlu bir görünüm oluşmasına yol açar. Farlarınızda bu tür belirtiler bulunuyorsa ilk aşamada yalnızca sabun ve su kullanarak onları kolayca temizleyebilirsiniz. Buğulanma gibi daha ciddi sorunlar için farklı yöntemler denemeniz gerekebilir.

Ayrıca çatlaklar gibi hasar belirtilerini kontrol etmek de önemli bir işlemdir. Daha büyük hasar belirtileri kolaylıkla fark edilse de farlarınızdaki ince çatlakları yakından incelemek ve onarım için servise göndermek, daha yüksek maliyetli arızaların önüne geçmenizi sağlayabilir.

Son olarak, farlarınızda düşük ışık belirtilerinin olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Aracınızın aydınlatmasındaki zayıflık tipik olarak; matlaşmış, puslanmış, oksitlenmiş farların veya çalışmayan far ampullerinin sonucudur. Farlar temiz görünüyorsa ve hasar görmemişse, çözüm yalnızca far ampullerini değiştirmek olabilir.

Rutin Far Temizliğini İhmal Etmeyin

Farlarınızla ilgili sorunlarla başa çıkmanın en iyi yolu önleyici bakımdır. Rutin bakım sayesinde farlarınızda oluşan kir ve pisliklerden basit bir şekilde kurtulabilirsiniz. Bu, yalnızca farlarınızın harika görünmesini sağlamakla kalmaz aynı zamanda puslu aydınlatma veya oksitlenme riskini de azaltarak yolculuğunuzu daha güvenli hale getirir.

Sabun ve su kullanarak farlarınızı temiz tutabilir, temiz bir bez veya çok sert olmayan bir fırça ile farların üzerinden hafifçe geçebilirsiniz.

Farlar buğuluysa, sorun su ve sabunla çözülmüyorsa daha kapsamlı bir çözüme ihtiyacınız olabilir. Farların buğusunu gidermek için en yaygın olarak yararlanılan ürünlerden biri de sirkedir. Sirke, su ve sabun ile giderilemeyen kalıntıları çıkarabilir. Diş macunu da benzer şekilde kalıntıların temizlenmesinde işe yarayabilir.

Farlarınızı sirke veya diş macunu ile temizlemek işe yaramazsa, profesyonel bir temizliğe veya yeni bir far setine ihtiyacınız olabilir.

Hasarın Onarılması İçin Harekete Geçin

Farlar ne kadar uzun süre hasarlı kalırsa arızayla başa çıkmak o kadar zorlaşır. Erken oksidasyon belirtileri gibi küçük hasarlar genellikle kolay bir şekilde çözülebilirken daha ciddi hasarlar yeni bir far seti ihtiyacına yol açar. Elbette, farların hasar görmesinin birçok nedeni vardır. Oksitlenmeye ek olarak, talaş ve çatlaklar nedeniyle farların değiştirilmesi gerekebilir. Bazı durumlarda küçük hasarlar onarılabilir, ancak onarılamayacak farların değiştirilmesi çok önemlidir. 

Güvenli bir sürüş deneyimi sağlamak için hasarı derhal onarmak veya hasar şiddetliyse derhal yeni bir far seti edinmek gerekir. Aksi takdirde onarılmamış farlar ile yolculuk etmek, yolu ve diğer sürücüleri net bir şekilde görmeyi zorlaştırır ve sürüş güvenliği konusunda ciddi sorunlara yol açar. 

Oksidasyon Sorunlarını Ele Alın

Oksidasyon, araç sahiplerinin farlarını değiştirme ihtiyacının önde gelen nedenlerinden biridir. Oksidasyonla ilgili can sıkıcı olan, bu sorunun uzun zaman içinde gerçekleşmesi ve ilk aşamada belirtileri fark etmenin zor olmasıdır. Bu nedenle, sorun ilerlemeden tespit edebilmek için farlarınızı düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

Oksidasyon önce kirli veya bulanık far görüntüsüne yol açıp zamanla kötüleşebilir. Farlar belirli bir süre içinde büyük olasılıkla kaçınılmaz olarak oksitlenecek olsa da onları temiz tutarak ve aşırı güneş ışığına maruz kalmaktan koruyarak bu süreç yavaşlatılabilir.

Oksidasyon endişeleri artarsa, araç sahipleri bir far temizleme kiti ile oksidasyonun etkilerini tersine çevirebilir. Bununla birlikte, far temizleme kiti sonuç vermezse, oksidasyon bir güvenlik sorunu yaratıyorsa veya oksitlenmiş farlar aracın görünümünü bozuyorsa, araç sahipleri yeni bir far seti almayı düşünmelidir.

Kaliteli Bir Far Setine Yatırım Yapın

Etkili far bakımı ipuçlarını takip ederek, farlarınızın harika görünmesi ve olması gerektiği gibi aydınlatmasını sağlayabilirsiniz. Ancak farlarınızın ne kadar dayanacağını belirleyen bir diğer temel faktör de kalitesidir. Düşük kaliteli ve eski bir far seti, yeni ve geliştirilmiş bir set kadar iyi görünmeyecek veya uzun vadeli bir çözüm olmayacaktır.

Koluman Daima Yanında!

Orijinal yedek parçalar ile aracınızın ilk günkü gibi kalmasını sağlayın. Kolayca monte edilen orijinal Mercedes-Benz farlar aracınıza tam olarak uyum sağlar, sürüş esnasında sizin için geniş ve temiz bir görüş alanı yaratırlar.

Koluman’ın bakım ve onarım hizmetlerinden yararlanmak üzere online servis randevusu almak için tıklayın.