Neden Toplu Taşıma Araçlarını Tercih Etmelisiniz?

İşe veya alışverişe gitmek, arkadaşlarla buluşmak ya da şehir içinde bir yere seyahat etmek gerektiğinde aklınıza gelen ilk soru, özellikle de büyük bir şehirde yaşıyorsanız, ulaşımı nasıl sağlayacağınızdır. Otobüs, tramvay, metro, vapur… Bu seçenekler saymakla bitmez. Kişisel araçların ve taksilerin dışındaki bu seçenekler esasında birer toplu taşıma aracıdır ve ulaşımda size bazı avantajlar sağlar. Yazımızda bu avantajları ve neden toplu taşıma araçlarını tercih etmeniz gerektiğine dair bilgilendirmeleri bulacaksınız. Haydi başlayalım!

Tasarruf Etmenizi Sağlar

Kişisel aracınızla seyahat etmek daha masraflı bir seçimdir. Yakıt ve bakım giderleri, park ücretleri, trafik cezaları, yıllık kasko ve sigorta masrafı düşünüldüğünde kişisel araçlar ekonomik açıdan zorlayıcı olabilir. Kişisel aracınızın bu masraflarını karşılayamayacağınızı düşünüyorsanız toplu taşıma araçlarını kullanmak daha uygun maliyetlidir ve tasarruf etmenizi sağlar.

Trafik Sıkışıklığını Azaltır

Kişisel araçların tüm konforuna rağmen trafikte bir arabanın içinde saatlerce oturmanın sinir bozucu olduğunu biliyoruz. Trafikteki araç sayısı arttıkça bu sorunun daha da karmaşıklaştığı bir gerçek. Bu sorunu çözmek için ise toplu taşımaya yönelmek kaçınılmaz. Toplu taşıma sistemindeki bir otobüsün aldığı yolcu sayısının neredeyse 55 tane kişisel araca denk olduğunu düşündüğünüzde toplu ulaşım seçeneklerini tercih etmenin trafik sorununda nasıl bir fark yaratacağını anlamak kolaylaşır. Özellikle Mercedes Capacity ve Capacity L gibi  büyük kapasiteli şehir otobüsleri kullanılıyorsa daha fazla kişisel aracın yollardan çekilmesi ve bu kalabalığın toplu taşımaya yönelmesi mümkündür. 

Çevre Kirliliğini Azaltır

Otobüsler, diğer motorlu araçlara kıyasla daha küçük bir karbon ayak izine sahiptir. Standart bir kişisel araca kıyasla yolcu başına daha az enerji harcarlar. Büyük bir toplu taşıma aracı, daha fazla tek kişilik aracı yoldan çekerek yolcuları daha verimli bir şekilde taşır. Bu durumda hem trafik sıkışıklığı ortadan kalkar hem de daha az karbon salınımı gerçekleşir. Ayrıca son zamanların gözdesi olan hibrit otobüsler ile yakıt tüketiminin ve buna bağlı olarak ise emisyonun azaltılması mümkündür. Mercedes- Benz Conecto Hybrid gibi bir şehir içi otobüsü, otobüsün yavaşlama ve frenleme durumlarında oluşan enerjiyi kullanılabilir enerjiye dönüştürür ve bu durum şehir içi trafiğinde %6,5 oranında yakıt tasarrufu ve bununla birlikte düşük emisyon oranı sağlar.

Trafiğin oluşturduğu tek kirlilik bununla da sınırlı değildir. Araç trafiğinin yoğunlaştığı şehirlerde gürültü kirliliği de bir o kadar yaygındır. İçinde yaşadığımız büyük şehirlerde bu bize çok normal geliyor olabilir ancak hiç de öyle değil. Toplu taşıma trafiği büyük oranda rahatlattığı için şehrin gürültü kirliliğinin azalmasına da yardımcı olur. Diğer bir deyişle, toplu taşımayı her kullandığınızda şehrinizin sessizliğine katkıda bulunursunuz. 

Daha Güvenlidir

Araç büyüklüğünü ve yolcu kapasitesini düşündüğünüzde toplu taşımanın çok da güvenli bir ulaşım şekli olmadığını düşünebilirsiniz ancak bu durum aslında toplu taşımayı daha güvenli hale getirir. Araçların güvenlik teknolojileri ve sürücüler, taşınacak yolcu sayısı ve kullanılacak güzergah dikkate alınarak seçilir. Buna ek olarak ise araçların bakımları belirlenen zaman dilimlerinde yapılır. Tüm bunlar düşünüldüğünde toplu taşımanın daha güvenli olduğunu söylemek mümkündür. 

Rahatlamak İçin Zaman Tanır

Kişisel araçların her ne kadar daha konforlu olduğunu düşünseniz de araç kullanırken kendinizi ve çevrenizi güvende tutmak için tüm dikkatinizi yola vermemiz gerekir. Bu durumda da ne kadar denerseniz deneyin rahatlamak pek mümkün değildir. Sizin yerinize birisi araç kullandığında ise yolda geçirdiğiniz zamanı kendinize ayırabilirsiniz. Çalma listenizi dinlemek veya kitap okumak gibi aktivitelerle de bu zamanı verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Bu noktada geniş iç dizaynı, yüksek tavanı ve büyük panoramik camlarıyla Mercedes-Benz Capacity keyifli bir yolculuk yapmanıza imkan tanır. Her ne kadar yüksek yolcu kapasiteli olsa da hava kanalları ve tavan fanlarıyla otobüsün içinde konforlu yolculuğunuzu sürdürmeniz için iyi bir hava sirkülasyonu sunar. 

Artık toplu taşımanın avantajlarını biliyorsunuz. Kişisel aracınızı mı yoksa toplu taşıma araçlarını mı tercih edeceksiniz? Toplu taşımanın size sunduğu diğer konfor ve güvenlik özelliklerini daha yakından tanımak için Mercedes- Benz şehir içi otobüslerini (Conecto, Capacity ve Capacity L) inceleyebilirsiniz. Mercedes-Benz şehir içi otobüsleriyle ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz koluman.com.tr’yi ziyaret edebilirsiniz.