Motor Yağı Değişimi Neden Önemlidir?

Motor yağı araçlarımızın motor aksamı için önemli bir işleve sahiptir. Bu nedenle belirli periyotlarla kontrol edilmesi ve değiştirilmesi gerekir.

1. Motor Yağı Neden Önemlidir? İşlevi Nedir?

Aracınızın sorunsuz olarak sürüşe devam etmesi ve ilerde karşılaşabileceğiniz pahalı maliyetlerden kaçınmanız için rutin araç bakımlarınızı ihmal etmemeniz gerekir. Aracınızın uzun ömürlü olması ve performansındaki kalıcılık bu bakımlara ne kadar sadık kaldığınıza bağlıdır. Bu standart bakımlardan en önemlilerinden biri de yağınızın zamanında değiştirilmesidir. Bakım ve değiştirme periyotlarına özen gösterilmemesi sizlere ilerde ağır maliyetler de doğurabilir.

Ortalama 15.000 km’de bir yağ değişimi tavsiye edilir ancak bu konuda mutlaka servis yetkilileriniz ile görüşerek doğru bir planlama yapmanız şarttır. Zamanında yağ değişimi bir kaç nedenden dolayı önemlidir. Bu nedenleri sıralayacak olursak;

2. Partikül Temizliği

Yağın dolaşım sırasında içerisinde biriken kir, toz ve partiküller gibi yağın saflığını bozan nesnelerden arınması gerekir. Bu arınma olmadığı durumda yağ yoğunlaşarak istenilen verimde hareketleri desteklemez ve hem motorun çalışmasında, hem de yakıt verimliliğinde sorunlar doğurmaya başlar. Bu sorunları yaşamamak için motor yağı tamamen boşaltılarak yenisi ile değiştirilmelidir.

3. Motor Sıcaklığı

Motor kullanıma bağlı olarak çok ısınma eğiliminde olabilir. Motoru soğutan ve ısısını etkileyen farklı etkenler vardır. Bu etkenlerden en önemlisi ise motor yağıdır. Motor yağı görevi itibarı ile motoru soğutmaktan ziyade ısınmasına engel olmak gibi bir görev üstlenir.

Motor yağı parçalardaki aşınmayı engeller ve motorun daha rahat çalışmasını sağlar aynı zamanda oluşan ısıyı motora eşit oranda dağıtır.

Bu görevleri doğru bir şekilde yapan motor yağı sürtünmeden kaynaklı motorda meydana gelen ısıyı dengeleyerek çalışma sıcaklığını düzenler. Motor yağının belirli periyotlarla kontrol edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması önemlidir.

4. Parçalar

Motor yağı, motor parçalarının doğru ve pürüzsüz hareketinden sorumludur. Bu sorumluluğu yerine getiremediği durumlarda parçalarda hem hareketten hem de ısıdan kaynaklı aşınmalar meydana gelir. Bu aşınmaların sonucunda karşınıza çıkacak büyük hasarlardan kaçınmanız adına yağ değişim periyotlarınızı özenle takip etmeniz gerekmektedir.

Koluman Yanınızda!

Koluman yetkili servisleri sizlere orijinal ürünler ile garantili bir hizmet kapsamı sunar.

Araç bakımlarınız için bütün kayıtlarınız saklanır ve bu periyotların takibi sizin açınızdan da kolaylaşır. Tüm bakım hizmetleri için Koluman servislerini tercih edin, gözünüz arkada kalmadan yolunuza devam edin.

Koluman’ın bakım ve onarım hizmetlerinden yararlanmak üzere online servis randevusu almak için tıklayın ya da bizimle iletişime geçin.