Otobüs ve Kamyon Sürücüleri İçin Güvenlik Kılavuzu

Trafikte bir aracı idare etmek oldukça önemli; üzerine bir de maddi değeri yüksek yüklerin ya da paha biçilmez canların sorumluluğu eklenince şoförlerin stres katsayısı da giderek yükseliyor. Hareket halindeki bir ağır vasıtada yükün ya da yolcuların güvenliğinden sorumlu olmak, sürücülerin üzerindeki baskıyı artıran en önemli etkenler arasında yer alıyor.

Mercedes-Benz kamyon ve otobüsler, sürücülere sağladıkları avantajlarla bu baskıyı hafifletmeye yardımcı olan sürücü dostu araçlar olarak öne çıkıyor. Biz de Koluman olarak blog yazımızda, Mercedes-Benz markasının gösterdiği bu hassasiyeti de göz önünde bulundurup otobüs ve kamyon sürücülerinin işine yarayacak güvenlik önerilerini derledik. 

1-Güvenlik sürücü ile başlar!

Hareket halindeki bir kamyonun veya otobüsün en önemli ögesi sürücüsüdür! Direksiyona geçmeden önce bol bol dinlenin. Beslenmenizi önemseyin, sizi uyanık ve güçlü tutacak atıştırmalıkları yanınızda bulundurmaya çalışın. Unutmayın, hizmet saati ihlalleri ciddidir; bu ihlaller geçiminizi ve hatta hayatınızı tehdit edebilir. Yeterince dinlenmediyseniz, kesinlikle yola çıkma hatasına düşmeyin.

Mercedes-Benz kamyonların konforlu sürücü kabinleri, size benzersiz bir dinlenme mekanı sağlayarak daha zinde yola çıkmanıza katkıda bulunurlar.

2-Aracınız daima bakımlı olsun.

Her yolculuktan önce aracınızı mutlaka servise getirip, frenleriniz başta olmak üzere tüm aksamı düzenli olarak kontrol ettirin. Böylece uzun yolda ne kendinizin ne de başkalarının hayatını tehlikeye atmamış olursunuz. Güvenlik kusurlarını nasıl belirlemeniz gerektiğini öğrenmek ve bu kusurların giderilmesini sağlamak için mutlaka alanında profesyonel kişilerden yardım alın. 

Mercedes-Benz kamyonunuzun periyodik bakımları için Koluman servislerini tercih ederek, bakım ve onarım kampanyalarından faydalanabilirsiniz. 

3-Çalışma Bölgelerine Dikkat

Kaygan bir zemine girmiş ya da kendinizi yol çalışması olan bir güzergahta bulmuş olabilirsiniz. Böyle tatsız sürprizlerle karşılaşmamak için trafik işaretleri ve yol bilgilendirmelerini hassasiyetle takip etmeniz oldukça önemlidir. Bozuk yollardan kolayca geçebilecek büyük bir araç kullanıyor olduğunuzu düşünerek bu bilgileri ihmal etmeyin, tersine aracınızın ebadı bu tür bilgilere daha vakıf olmanızı gerektirir.

Yaşayacağınız herhangi bir sorunda Mercedes-Benz Yol Yardımı hizmetinin bir telefonla yanınızda olabileceğini unutmayın. Mercedes-Benz yetkili servisi sizlere günün her saatinde profesyonel yardım sunar.

Mercedes-Benz kamyonunuz için verilen Yol Yardımı hizmetleri hakkında bilgi almak için tıklayın

4-Mesafenizi koruyun. 

Daima önünüzdeki araçla aranızda bir sürüş mesafesi olsun ve bu mesafeyi korumaya özen gösterin. Büyük kamyon ya da otobüsler, durmak için diğer araçlardan daha uzun bir fren mesafesine ihtiyaç duyarlar. Yeterli takip mesafesi bırakmamak bir ağır vasıtanın telafisi zor hasarlar yaratacak bir kazaya karışmasına sebep olabilir.

Kamyonlarda kazaya sebep veren en önemli etkenlerden biri de, sürücünün kimi kör noktaları göremiyor oluşudur. Mercedes-Benz kamyonlarda yer alan MirrorCam özelliği sayesinde dikiz aynalarınızdan maksimum verimi alabilir ve kör noktaları da görebilirsiniz. 

5-Emniyet kemerininizi bağlayın!

Güvenliğiniz için her zaman emniyet kemerinizi bağlayın. Bir kaza anında, emniyet kemeri hem sizin hayatınızı hem de çevrenizdekileri kurtarabilir. Emniyet kemeri, sizi koltuğunuzda tutacak ve kamyonunuzun veya otobüsünüzün kontrolünü kaybetmemenizi sağlayacaktır. Kamyon ve otobüs şoförü ölümlerinin önemli bir nedeninin araçtan fırlama olduğunu hatırlatalım. 

Emniyet kemeri takmak, yollarımızda hayat kurtarmak ve yaralanmaları azaltmak için tüm sürücülerin alması gereken en temel ve en yaşamsal tedbirdir.

6-Direksiyon başında daima sakin olun.

Agresif sürüşten ve sürücülerden kaçının! Her yıl trafikte meydana gelen ölümlerin üçte ikisinin agresif sürüş davranışlarından kaynaklandığı tahmin ediliyor. Mesafenizi ve güvenli bir hızı korurken sakin kalmaya ve asla aracınızla agresif davranışlar sergilememeye dikkat edin. 

7-Kendinize ve yoldaki diğer araçlara yardımcı olun.

Seyir halinde olduğu gibi kenara çekmek zorunda kaldığınızda da aracınızın güvende kalması için gerekli önlemleri aldığınızdan emin olun. Sizin güvenliğinizin tehdit altında olmayacağı durumlarda, yolda kalan diğer sürücülere yardımcı olmayı da ihmal etmeyin. 

Herhangi bir yolda kalma durumunda, Mercedes-Benz Yol Yardımı hizmetini mutlaka kullanın. Emniyetsiz yol koşulları ve kazaya neden olabilecek diğer hususlar konusunda da mutlaka ilgili güvenlik güçlerini bilgilendirin. 

Koluman daima yanınızda!

Mercedes-Benz’in güçlü, güvenilir ve verimli kamyonları ile zorlu koşulların üstesinden gelebilir, Mercedes-Benz otobüslerle de yolcularınıza konforlu ve güvenli bir seyahat keyfi yaşatabilirsiniz. Mercedes-Benz kamyon ve otobüslerinizin güvenliği önce size, sonra bize emanet. 

Satış sonrası hizmetler alanında, Mercedes-Benz kamyon ve otobüslerinizin güvenliğini artıracak tüm olanaklar ile Koluman’ın daima yanınızda olduğunu unutmayın. 

İletişim için tıklayın.