Aracınızı Bir Yolculuğa Nasıl Hazırlamalısınız?

Bir yolculuğa çıkmadan önce aracınızı hazırlamamak yolculuk esnasında beklenmedik durumlarla karşılaşmanıza sebep olabilir. Bu nedenle bir yolculuğa çıkmak için emniyet kemerlerinizi bağlamadan önce aracınızın tam olarak hazır olduğundan emin olmanız gerekir.

İster kısa bir kaçamak isterseniz uzun, şehirler arası bir yolculuğa çıkacak olun, aracınızı yolculuğa doğru bir şekilde hazırlamanız oldukça önemlidir. Biz de bu önemli hususta sizlere destek olmak amacıyla aracınızı yolculuğa hazırlamak için neler yapabileceğinize ilişkin bir rehber hazırladık. 

Lastiklerinizi Kontrol Edin

Lastikler zamanla hava basıncını kaybederler. Bu nedenle aracınızın lastik basınçlarını ayda en az bir kez kontrol etmenizi öneririz. Hava sıcaklığında ani değişimler yaşanan dönemler, lastik basınçlarının kontrol edilmesi ihtiyacını doğuran zaman dilimleri arasındadır. Tabi bir yolculuğa çıkmadan hemen öncesi de lastik basınçlarının ideal durumda olduğundan emin olmanız gerekir.

Yolculuğa çıkmadan önce yedek lastiğinizi kontrol etmeyi de unutmayın! Yedek lastiğinizin doğru şekilde şişirildiğinden ve lastiğin patlaması durumunda ihtiyaç duyacağınız tüm ekipmanlara (kriko, bijon anahtarı, vb.) sahip olduğunuzdan emin olun.

Ayrıca basınçlarını kontrol ederken lastiklerinizi görsel olarak da inceleyin.

Acil Durum Araç Kitinizi Hazırlayın

Acil durum kitinizde en azından bir ilk yardım çantası, yangın söndürme cihazı, eldiven, el feneri, ara kablolar, temel aletler, içme suyu ve bozulmayan yiyecekler bulunmalıdır.

Sileceklerinizi Test Edin

Ön cam silecek lastikleri zamanla deforme olur, bu nedenle silecek uzman kontrolü sonucuna göre değiştirilmesi gerekir.

Silecekleriniz yeniyse bile lastiklerdeki kalıntıları gidermek için nemli bir bezle silmek iyi bir fikirdir.

Klimayı Kontrol Edin

Aracınızın ısıtma ve soğutma sisteminin çalışır durumda olduğundan emin olmak için yola çıkmadan önce klimanızı test edin.

Belgelerinizi Kontrol Edin

Aracınızın garanti, sigorta, tescil ve diğer önemli belgelerinin bir kopyasını her zaman torpido gözünde veya başka bir güvenli alanda bulundurmalısınız.

Seyahatiniz için yola çıkmadan önce ihtiyacınız olan her şeyin yanınızda olduğundan ve tüm belgelerinizin güncel olduğundan emin olun.

Frenleri Kontrol Edin

Frenler muhtemelen aracınızdaki en önemli ögeler arasındadır. Ailenizi, kendinizi ve diğer sürücüleri güvende tutmak için frenlerinizin çalışır durumda olduğundan emin olun.

Akünüzü Test Edin

En son ne zaman yeni bir akü aldınız? Akünüz iki yıldan daha eski ise yola çıkmadan önce akünüzü kontrol ettirmenizi öneririz.

Ayrıca, akünüzü görsel olarak kontrol edip bağlantılarının güvenli bir şekilde yapıldığından ve korozyona uğramadığından emin olun.

Programı Takip Edin

Modern otomobillerin tümü, araç üreticisi tarafından tavsiye edilen bir bakım programına sahiptir. Bu program, aracınızın ne sıklıkta hangi bakım hizmetlerine ihtiyaç duyacağını gösterir.

Yolculuk esnasında bakım için belirlenmiş olan kilometre sınırına ulaşacaksanız, bu durumla yolculuğa çıkmadan önce ilgilenmenizi öneririz.

Yaygın planlı bakım hizmetleri arasında yağ değişimi, lastik rotasyonu, buji değişimi, hava filtresi değişimi, sıvı değişimi, kayış ve hortum değişimi yer alır.

Araç Sıvılarını Tamamlayın

Aracınız düzgün bir şekilde çalışmak için birkaç farklı sıvıya ihtiyaç duyar. Maksimum performansı elde etmek için yolculuğunuzdan önce aracınızın temel sıvılarını kontrol edin ve sıvılar eksik ise tamamlayın.

Aracınızın durumuna bağlı olarak, yağ seviyenizin düşmesi durumunda elinizin altında yedek bir motor yağı bulundurmak isteyebilirsiniz.

Ön cam yıkama sıvısını çoğu markette ve akaryakıt istasyonunda bulmak kolaydır. Bir huni yardımı ile yıkama sıvısını kolaylıkla doldurabilirsiniz.

Diğer sıvıların (soğutma sıvısı, hidrolik direksiyon sıvısı, şanzıman sıvısı ve fren sıvısı) yeniden doldurulma sıklığı daha düşüktür, ancak her ihtimale karşı bunları da kontrol etmek iyi bir fikirdir.

Yol Yardımı Alın

Henüz yapmadıysanız bir yol yardımı programına katılmayı düşünebilir ve acil durumlarda bu programın desteğini alabilirsiniz.

Lastiğiniz patlamış, akünüz bitmiş, motorunuz aşırı ısınmış veya başka bir mekanik sorun ortaya çıkmış ise yol yardımı günü kurtarabilir!

Koluman Daima Yanınızda!

Yol yardımı ve tüm bakım-onarım işlemlerini Koluman’ın uzman ekibine bırakın!

Koluman’ın profesyonel bakım ve onarım hizmetlerinden yararlanmak üzere online servis randevusu almak için tıklayın ya da bizimle iletişime geçin.