Arızalı Bir Yakıt Enjektörünün Belirtileri Nelerdir?

Otomobil motorları, işleyişinin ayrılmaz bir parçası olan yakıt besleme sisteminin de içinde bulunduğu farklı sistemlerle birlikte çalışır. Yakıtı motora doğru biçimde ulaştırmak yakıt enjektörlerinin işidir ve motora gücünü veren küçük patlamaları oluşturarak oynadıkları rolün kimi riskleri vardır. Bir yakıt enjektörünün doğru biçimde çalışıp çalışmadığını nasıl tespit edeceğinizi bilmek, sizi birçok sorundan ve onarım masrafından kurtarabilir. 

Bir yakıt enjektörü arızasını tanımlamanıza ve sorunu çözmenize yardımcı olacak bilgileri yazımızda sizler için derledik.

Yakıt Enjektörü Nasıl Çalışır?

Yakıt enjektörünün doğrudan benzin enjeksiyon sistemindeki işlevini anahatlarıyla bilmek, sistemdeki herhangi bir düzensizliği belirlemenize yardımcı olacaktır.

Sistem şu şekilde çalışır: Benzin, yakıt deposundan yakıt pompası aracılığıyla enjektörlere pompalanır, burada enjektörler yakıtı belirli bir açıyla emme manifolduna püskürtür. Yakıtın hava ile birleştiği, hava-yakıt karışımının daha sonra yanma odasında sıkıştırıldığı ve ateşlendiği yer burasıdır. Enjektör, denkleme ne zaman ve ne kadar yakıt ekleneceğini, açı ve püskürtme düzenini özel olarak kontrol eder. Bunların tümü, bir dizi sensör kullanılarak motor kontrol ünitesi (ECU) tarafından hesaplanır.

Arızalı Yakıt Enjektörü Nasıl Anlaşılır?

Arızalı bir yakıt enjektörü şakaya gelmez ve gözetimsiz bırakılırsa çok daha ciddi hasarlara yol açabilir. Bunu önlemeye yardımcı olmak için, dikkat etmeniz gereken yakıt enjektörü sorunlarının bazı belirtileri şunlardır:

Aracın Çalışmaması

Arızalı bir yakıt enjektörünün en belirgin semptomlarından biri, aracın hiç çalışmamasıdır. Bu durumun gerçekleşmesinin birçok nedeni olsa da motor enerji üretecek kadar yakıt almıyorsa, sorun enjektörlerde olabilir.

Motorun Tekleme Yapması

Sistemi çalıştırmak için yeterli yakıt olsa bile tıkalı veya kirli bir yakıt enjektörü, hava ve yakıt dengesini bozarak tutarsız bir reaksiyona neden olabilir. Bu, motorda teklemelere yol açar.

Kaba Rölanti veya Titreşimli Motor

Tıkanmış enjektörlerden gelen tutarsız yakıt beslemesi kaba rölantiye neden olabilir. Bu durumda motorun dakikadaki devir sayısında (RPM) rastgele dalgalanmalar gerçekleşir. Gaz pedalına herhangi bir müdahalede bulunmadığınız halde devir göstergenizde dalgalanmalar gerçekleşiyorsa, bu motordaki enjektörlerde bir sorun olduğunu gösteriyor olabilir. Bununla birlikte, bozuk bir yakıt enjektörü motorunuz rölantide çalışırken çıkardığı seste de bir değişiklik meydana getirebilir.

Motor Arıza Işığının Yanması

Motordaki tüm bu sorunlar, gösterge paneli uyarı ışığının yanıp sönmesine neden olabilir. Bu durum sorunu tam olarak açıklamasa da şüpheli parça yakıt enjektörleriniz olabilir.

Kötü Yakıt Ekonomisi

Arızalı bir yakıt enjektörü, araca güç sağlamak için motora yeterli yakıt sağlamadığında, motor kontrol ünitesi (ECU) bunu kaydeder ve boşluğu ortadan kaldırmak için için diğer enjektörleri aşırı uyarır. Bu, yakıt deposundan daha fazla yakıt çekileceği ve yakıt tüketiminizin fark edilir miktarda artacağı anlamına gelir.

Yakıt Sızıntıları ve Kokuları

Bazen sorun, kirli veya tıkalı bir yakıt enjektöründen daha fazlasını ifade ediyor olabilir. Ünite gerçekten hasar görmüş veya çatlamışsa, yakıt sızıntıları gerçekleşebilir. Bu durum yakıt ekonomisinde de fark edilir sonuçlar doğurur ancak aynı zamanda belirgin bir yakıt kokusu da yaratacaktır. 

Yakıt Enjektörleri Nasıl Kontrol Edilir ve Nasıl Temizlenir?

Yakıt enjektörleri ile ilgili olması muhtemel sorunları gidermek için profesyonel bir servise başvurmadan önce uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. Ancak sorun çok şiddetli ise profesyonel yardım almaktan çekinmemelisiniz.

Koluman Daima Yanınızda!

Aracınızın tüm bakım ve onarım işlemlerini Koluman’ın uzman ekibine bırakın!

Koluman’ın profesyonel bakım ve onarım hizmetlerinden yararlanmak üzere online servis randevusu almak için tıklayın ya da bizimle iletişime geçin.