Hafif Ticari Araçlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sanal sepetlerimiz doldukça e-ticaret sektörü günden güne büyüyor. Ürünlerin depolardan tüketiciye ulaştırılmasında ise hafif ticari araçların rolü oldukça büyük. Pek çok şirket yeni hafif ticari araçlar almaya ya da kiralamaya yöneldi. Ancak her şirketin satış oranları ve taşıdığı ürünler farklı olduğu için satın alınacak ya da kiralanacak aracın özellikleri günden güne daha da önem kazanıyor. Bunun sonucunda ise farklı ihtiyaçlara yönelik yapılandırılmış hafif ticari araçlarla karşılaşıyoruz. 

Mercedes Vito  3 farklı kapasitedeki araçla sizin için istediğiniz çeşitliliği sağlıyor. Yolcu taşımacılığı yapmanız gereken bir işiniz varsa 8+1 yolcu kapasitesiyle Vito Tourer, yük taşımacılığı içinse 6,9 m³’e kadar yükleme alanı hacmi sunan Vito Panelvan ihtiyaçlarınıza cevap veriyor. Yolcu taşımacılığını ve yük taşımacılığını bileştirmeniz gereken bir işletmeniz varsa Mercedes bunu da düşünüyor, 4 yolcu ve 3.050 kg’a kadar yük taşımaya imkan sağlayan Vito Mixto/Kombi ile işinizi ileri taşımanıza yardımcı oluyor. Peki, bu kadar geniş bir yelpazeye sahip hafif ticari araçlar hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz?  Eğer bir hafif ticari araç satın almayı ya da kiralamayı düşünüyorsanız öncesinde bilmeniz gerekenleri sizin için listeledik. 

Hafif Ticari Araç Nedir?

Avrupa Birliği standartlarına göre brüt ağırlığı 3.5 tonun altında olan ve ticari araç kategorisinde yer alan taşıtlar hafif ticari araç olarak sınıflandırılırlar. Hafif ticari araçlar hem yük hem de daha düşük kapasiteli yolcu taşımacılığında kullanılabilirler. Bu özellikleriyle küçük ve orta ölçekli işletmeler için ideal araçlardır. Her ne kadar ticari araçlardan çok binek araçlara benzetilseler de binek araçlarla aralarında belirgin farklar vardır. 

Ticari Araç Ruhsatı Gerektirir

Hafif ticari araçlar, binek araçlardan farklı olarak yük ve yolcu taşımacılığından maddi gelir elde ederler. Bu sebeple ticaret amacıyla kullanılan bu araçların binek araçlardan farklı türde bir araç ruhsatına sahip olması gerekir. Eğer hafif ticari aracınızın ticari araç ruhsatı yoksa ve aracınızı ticari amaçlarla kullanıyorsanız cezai yaptırımlarla karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu sebeple hafif ticari aracınızı almadan önce ticari araç ruhsatının gerekliliklerini ve yükümlülüklerini araştırmanızı tavsiye ederiz.  

Düşük Hız Sınırına Sahiptir

Hafif ticari araçların hız sınırları, genellikle yük taşımacılığında kullanıldıkları için binek otomobillere kıyasla daha düşüktür. Hafif ticari araçlar için hız sınırı yerleşim yerlerinde 50 km, bölünmüş yollar için 100 km, şehirlerarası çift yönlü karayolları için 85 km, otoyollar için 110 km’dir. 

Araç Muayenesi Senelik Tekrarlanır

Aracınızın ve trafikteki diğer araçların güvenliği için aracınızın belirli aralıklarla kontrolden geçmesi gerekir ve bu kontrol araç muayenesi olarak adlandırılır. Binek araçlarda araç muayenesi iki yılda bir gerçekleştirilirken, hafif ticari araçların muayenesi her sene gerçekleştirilir. 

Tüm Yollarda Geçiş Hakkı Yoktur

Ticari amaçla kullanılan hafif ticari araçların şehir içinde belirli rotalarda kullanımları sınırlıdır. Örneğin, aks mesafesi 3,2 metreden uzun olan hafif ticari araçlar Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü kullanamazlar. Eğer Mercedes Vito ailesinden bir hafif ticari aracınız varsa bu konuda sorun yaşamayacağınızı da hatırlatalım. Bunun yanı sıra hafif ticari araçların kullandıkları ücretli otoyol ve köprülerde ödemek zorunda oldukları geçiş ücreti binek araçlara kıyasla daha yüksektir. 

Geniş Bir İç Hacme Sahiptir

Yük taşımacılığında iyi bir seçenek olan hafif ticari araçlar geniş bir iç hacme sahiptir. Örneğin, Mercedes Vito Mixto/ Kombi ve Panelvan’ın sunduğu 6,9 m³’e kadar yükleme alanı hacmi sayesinde aracınıza 3 adete kadar Euro palet yükleyebilirsiniz. 

Yük taşımanın yanı sıra hafif ticari araçlar daha fazla yolcuyu daha konforlu bir şekilde taşımayı sağlar. Sadece alan genişliğiyle yetinmeyen Mercedes Vito Tourer, esnek ve ayarlanabilir deri koltuklarıyla yolcuların konforunu artırır ve seyahatten keyif almalarını sağlar.  

Hafif ticari araçların hangi amaçlarla kullanıldıklarını ve temel özelliklerini artık biliyorsunuz. Yük ya da yolcu taşımayı düşündüğünüz bir işiniz varsa ihtiyaçlarınızı ya da önceliklerinizi belirlemek zor olabilir. Ancak işinizin ihtiyaçlarına uygun farklı konseptler sunan Mercedes Vito modelleri ile karar vermeniz artık daha kolay. Mercedes Vito modellerinden birine sahip olmayı düşünüyor ve ayrıntılı bilgi almak için tıklayın.