Uzun Yolculuklarda Sürücü ve Yolcu Güvenliği İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hayatlarımız artık daha çok seyahat içeriyor ve mobil bir hayatın içinde sürekli hareket ediyoruz. Tüm bu hareket içinse bir şekilde seyahat etmemiz gerekiyor ve ulaşım yöntemine karar vermek ise bazen çok zorlayıcı olabiliyor. Trenler, uçaklar, otomobiller…  Bu seçenekler arasından kendimize en uygun olanını bulmaya çalışıyor ve önceliklerimize göre birini seçiyoruz. 

Otobüs yolculuğunu seçmek için ise sebebiniz çoktur. Otobüs yolculuklarının maliyeti düşüktür ve hareket ederken okumanıza, çalışmanıza veya kestirmenize olanak tanır. Yakıt verimliliği, yolcu sayısına bölündüğünde arabalardan veya uçaklardan çok daha iyidir ve bu da daha yeşil bir ulaşım sağlar. Güvenlik taraması için saatler önce terminale gelmenize gerek yoktur ve otobüs terminalleri, birçok havaalanının aksine genellikle şehrin tam merkezinde yer alır. Otobüs yolculuklarına dair en büyük ön yargı ise güvenli olmadığıdır. Oysaki gerekli önlemler alındığında otobüsler güvenlik açısından hava yolculuğundan sonra ikinci sıradadır. 

Mercedes-Benz, Travego, Tourismo ve Yeni Intouro seyahat otobüsleriyle sizin için otobüs yolculuklarını daha çevreci, konforlu ve güvenli bir hale getirmek için çalışmaya devam ediyor. Bu noktada Mercedes-Benz seyahat otobüsüne sahip olduğunuzda almanız gereken güvenlik önlemlerinin birçoğunun halihazırda sunulduğunu hatırlatmakta fayda var. Hazırsanız uzun yolculukları daha güvenli hale getirecek ipuçlarına göz atalım!

Emniyet Kemeri Kullanımına Özen Gösterin

Emniyet kemeri, çarpma anındaki etkinin vücutta farklı noktalara dağılmasını sağlayarak oluşabilecek hasarı ve ölüm riskini en aza indirmeyi amaçlar. Bunun yanı sıra araç içerisindeki kişilerin savrulmasını engeller ve bu sayede baş, omurilik ve göğüs gibi hassas organların hasar almasının önüne geçer. Tüm bu sebeplerle emniyet kemerinin her koşulda kullanılması büyük önem taşır. 

Emniyet kemeri kullanımı hem yolcular hem de sürücüler için zorunludur. Bu zorunluluk yolculara da bildirilmelidir. Yolculara, emniyet kemerlerinin takılmasının güvenlikleri için bir zorunluluk olduğu hatırlatılmalıdır. Bu hatırlatma işaretçiler kullanılarak ya da duyurularla yapılabilir. Mercedes Travego ve Tourismo, emniyet kemerinin sunduğu güvenliği bir adım daha ileri taşıyor ve üstün kaliteli oturma düzeniyle yolcular için ek bir koruma sağlıyor. Bunun yanı sıra devrilme dayanımına sahip gövdesiyle yolcularına “hayatta kalma alanı” sunuyor. 

Dikkat Dağıtıcı Unsurlarla Vedalaşın

Özellikle yolcu taşıyorsanız uzun yolculuklarda dikkatinizin dağılması muhtemeldir. Hem yolcuları takip etmek hem de araç kullanmak zorlu bir iş olabilir. Yolcuların araç içinde dolaşması, gürültü ya da konuşma talepleri dikkatinizi dağıtabilir. Bu durumda dikkat dağıtıcı unsurları şu şekilde ortadan kaldırabilirsiniz:

  • Otobüs içerisinde gürültünün arttığını düşünüyorsanız yolculardan sessiz olmalarını ya da müziği kısmalarını isteyin. 
  • Herhangi bir sorun yaşanıyorsa bu sorunu çözmek için aracı durdurun ve sorunu çözdükten sonra sürüşünüze devam edin. 
  • Araç kullanırken yolcularla konuşmaktan kaçının.
  • Araç kullanırken mikrofon gibi elinizi direksiyon simidinden uzaklaştırmanıza sebep olabilecek ekipmanları kullanmayın. 

Dikkat dağıtıcı unsurlarla vedalaşmanız için Mercedes Travego’nun sahip olduğu CMS (Coach Multimedia Systems) size oldukça yardımcı olacak. Örneğin, CMS’e bağlı Bluetooth modülü sayesinde güvenli bir şekilde telefon görüşmelerinizi elinizi direksiyon simidinden uzaklaştırmadan gerçekleştirebilirsiniz.

Yorgunken Araç Kullanmayın

Güvenlik kuralları gereğince yük ve yolcu taşımacılığı yapan şoförlerin 24 saatlik süre içerisinde toplam olarak 9 saat, kesintisiz olarak ise 4,5 saatten fazla araç sürmeleri yasaktır. Eğer sürücü 4,5 saatin sonunda araç kullanmaya devam etmek istiyorsa 45 dakika mola vermek zorundadır. Molalara ve azami sürüş zamanlarına uyulması hem sürücünün hem de yolcuların güvenliği açısından büyük önem taşır. Dinlenmiş bir şekilde yola çıkan sürücü çevresindeki tehlikelere ve kör noktalara karşı daha dikkatli olacaktır. 

Eğer yorgunken araç kullanıyorsanız ve profilinize uygun olmayan sürüş hataları yapmaya başladıysanız Mercedes-Benz seyahat otobüslerinin sahip olduğu Dikkat Asistanı (ATAS) tarafından mola vermeniz için görsel yollarla ve titreşimle uyarılırsınız. Bu sayede hem kendinizin hem de yolcularınızın güvenliğini büyük bir riskle karşılaşmadan önce sağlayabilirsiniz. 

Araç İçi Aydınlatmaların Çalıştığından Emin Olun

Araç içi aydınlatmalar gece yolculuklarında yolcuların ve sürüşün güvenliği için oldukça önemlidir. Yolcuların araç içinde güvenli bir biçimde hareket etmelerine imkan tanır. Bu sayede olası araç içi kazaların ve karmaşanın önüne geçer. Mercedes-Benz Travego sunduğu LED teknolojiye sahip ambiyans aydınlatmasıyla güvenliği sağlarken aynı zamanda yolcular için ferah bir mekan algısı da yaratarak konforu artırır. 

Artık daha mobil ve sürekli yer değiştirmemiz gereken bir hayatımız var. Uzun mesafeleri kat etmek içinse çeşitli ulaşım araçlarını kullanıyoruz. Daha ekonomik olan ama güvenli olduğunu düşünmediğimiz kara yolları aslında en büyük yardımcılarımızdan biri. Ayrıca uzun kara yolu seyahatleri, aslında düşündüğünüz kadar tehlikeli değil özellikle de yol arkadaşınız bir Mercedes-Benz seyahat otobüsü modeliyse. Mercedes-Benz seyahat otobüsleri (Travego, Tourismo, Intouro) hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz koluman.com.tr web sitemiz üzerinden seyahat otobüsleri sayfasına tıklayabilirsiniz.