Ticari Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yük veya yolcu taşıdığınız bir işiniz varsa bir ticari araca ihtiyaç duyarsınız. İşinizin ihtiyaçlarına uygun olarak seçtiğiniz bir ticari aracı satın aldığınızda ise hayatınız oldukça kolaylaşır. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun bir ticari araç arayışı ise bazen zorlu olabilir. Bir ticari araç satın almadan önce yaptığınız araştırmada nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda kafanız karışıksa doğru yerdesiniz. Sizin için hazırladığımız ticari araç alımlarında dikkat edilmesi gerekenler listesine birlikte göz atalım. 

Aracın Kullanım Amacına Karar Verin

Ticari araçlar geniş bir yelpazede, farklı amaçlarla üretilirler. Bir ticari araç almadan önce aracı hangi amaçla kullanacağınıza karar vermeniz gerekir. Yük mü yoksa yolcu mu taşıyacaksınız öncelikli olarak buna karar vermeniz gerekir. Sonrasında ise bu taşımacılığı yapacağınız mesafeleri belirlemelisiniz. Diğer bir deyişle, işiniz şehirler arası mı yoksa şehir içinde mi yolculuk yapmayı gerektiriyor buna karar vermelisiniz. Kullanım amacınız ne olursa olsun size uygun bir Mercedes-Benz Sprinter modeli olduğunu yeri gelmişken hatırlatalım. Sprinter Minibüs ile yolcu, Sprinter Panelvan ve Kamyonet ile de yük taşıyabilirsiniz. Farklı araç uzunluğu seçeneklerini değerlendirerek işiniz için en uygun Sprinter modelini belirleyebilirsiniz. 

Aracın Boyutuna Karar Verin

Ticari araçlar söz konusu olduğunda hafif ticari araçlardan kamyonet ve kamyonlara uzanan çok sayıda araç boyutundan söz etmek mümkündür. İşinize uygun olan aracın boyutlarını belirlemek hayati bir önem taşır. Eğer kargo taşıyorsanız panelvan, yolcu taşıyorsanız minibüs, daha ağır yükleri taşımayı planlıyorsanız bir kamyonet işinizin ihtiyaçlarına daha uygundur. Seçtiğiniz aracın boyutu taşıyabileceğiniz yük ve yolcu miktarını da belirleyeceği için oldukça önemlidir. Bu noktada işinizi ne kadar büyütmeyi düşündüğünüzü de hesaba katmalısınız. Bir önceki başlıkta da belirttiğimiz üzere Sprinter Panelvan sahip olduğu 3 farklı araç uzunluğu seçeneğiyle işinize uyum sağlar. 

Aracın Yakıt Türüne Karar Verin

Aracınızda kullanacağınız yakıt türü de kararınız üzerinde oldukça etkili olacak bir unsurdur. Her iki yakıt türünün de kendi artıları ve eksileri vardır ancak dizel motorlu araçlar yakıt verimliliği konusunda daha avantajlı oldukları için sıklıkla tercih edilirler ancak bu bilgi karar vermeniz için yeterli değildir. Aracın marka ve modeline bağlı olarak farklı yakıt tüketimi ve kullandığı yakıt türü değişkenlik gösterir. Bu noktada küçük bir hatırlatma yapmakta fayda var: Optimum güç ve tasarruf ilkesi ile üretilen motor seçeneklerine sahip Sprinter, sürtünmenin azaltılmasıyla yakıt tüketimi açısından optimizasyon sağlar ve hangi yakıt türünü kullanırsanız kullanın tasarruf sağlamanıza yardımcı olur. 

Yüksek Kaliteli İç Mekan Seçeneklerini Değerlendirin

İç mekan kalitesi hem yolcuların hem de sürücünün rahatı düşünüldüğünde oldukça önemli bir etkendir. Özellikle yolcu taşımacılığı yaptığınız bir işiniz varsa iç mekan kalitesi çoğu unsurun önüne geçer çünkü yolcularınızın en çok ilgileneceği özellikler iç mekanla alakalıdır. Bir Mercedes-Benz Sprinter Minibüsünüz varsa bu konu hakkında endişelenmenize gerek yoktur. Optimum sıcaklık seviyesini sağlayan ısıtma sistemi, her yolcu için sunulan USB girişi ve konforlu koltuklarıyla Sprinter yolcuların kaliteli bir yolculuk yapmasını sağlar. 

İç mekan kalitesinin sürücüler için de oldukça önemli olduğunu düşünen Mercedes-Benz, Sprinter modellerinde bulunan 10 inç dokunmatik ekrana sahip MBUX multimedya sistemiyle sürücünün işini kolaylaştırırken güvenliği de artırıyor. Buna ek olarak ise Sprinter Panelvan’da sunulan THERMOTRONIC çift bölgeli otomatik klima sistemi ile sürücü kabininde de ideal iklim koşulları oluşturulur. 

Yolcu ya da yük taşımak işinizin bir parçasıysa ve işinizi ileriye taşımak istiyorsanız ticari aracınızı seçerken de titiz davranırsınız. Bazı konularda henüz karar vermemiş ya da saydığımız maddeleri henüz planlamamış olabilirsiniz. Yukarıda saydığımız maddelerden daha fazlasını sunan Mercedes-Benz Sprinter modelleri yeni iş ortağınız olmak için hazır. Sprinter modelleri hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.