Araç Sürüş Modu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Sürüş modları aracınızı daha sportif, daha konforlu, daha az tepkisel ve yakıt açısından daha verimli hale getirmek için şanzımanın, süspansiyonun ve direksiyonun çalışma karakterini değiştirmenize olanak tanıyan teknolojilerdir.

Bu yazımızda sürüş modları arasındaki farkları ve sürüş modlarının işlevleri hakkında yararlı bilgileri sizler için derledik.

Araç Sürüş Modları ve Kullanım Alanları

Sürüş modları, günümüzde üretilip satışa sunulan pek çok otomobilde standart olarak bulunmaya başlayan bir kişiselleştirme fonksiyonudur. Bu modlar sayesinde sürücüler, otomobillerini farklı kullanım senaryoları ve kişisel sürüş alışkanlıklarına göre özelleştirebilirler.

Bir otomobil üreticisinin varsayılan sürüş modu konfor, diğer otomobil üreticisinin varsayılan sürüş modu standart mod olabilir. Kimi üreticiler otomobillerine sport plus ya da pist modları koyarak aracın parametrelerini sportif sürüşlere uygun bir hale getiren ayarlamalara olanak tanıyabilirler.

Gelin, otomobillerde en yaygın olarak bulunan sürüş modlarını, işlevlerini ve kullanım alanlarını birlikte gözden geçirelim.

Standart/Konfor Modu

Standart mod veya konfor modu, günlük sürüş için dengeli ayarlar sağlar ve konfor odaklı sürüş için kullanılır. Hidrolik direksiyonun hafif olduğu ve akıcı bir gövde hareketinin sağlanabildiği sürüş modudur.

Eco/Eco Pro Modu

Eco sürüş modu yakıt verimliliği için optimize edilmiştir ve gaz tepkisini azaltarak yakıt tasarrufu için maksimum gücü sınırlar. Manuel otomobillerde, eco modunda sürücünün bir sonraki vitese geçmesi gerektiğini belirten göstergeler bulunur. Otomatik araçlarda ise şanzıman en verimli aralıkta bir sonraki vitese geçiş sağlar.

Kış/Off-Road Modu

Kış veya off-road modu, aracın daha iyi bir çekiş sağlamasıyla ilgilidir. Çekiş kontrolü, düşük tutuş koşulları için optimize edilir. Otomobil patinaj olasılığını, çekiş veya kontrol kaybını azaltmak için genellikle ikinci veya üçüncü viteste kalkar.

Spor/Güç Modu

Spor veya güç modunda, otomobil sportif sürüş isteyenlere hitap eder ve bu sürüş modu bazı sürücü yardımlarını devre dışı bırakabilir. Gaz tepkisi keskinleştirilir, daha sert süspansiyon ayarları kullanılır, daha gürültülü bir ses için bir egzoz valfi (EGR) açılabilir. DSC (Dinamik Denge Kontrolü) ya da ESP (Elektronik Stabilite Programı), viraj alırken otomobilin bir miktar kaymasına izin verecek biçimde gevşeyebilir.

Sport Plus/Pist Modu

Sport plus ya da pist modu yalnızca spor otomobillerde bulunur. Yakıt tasarrufu ve konfordan feragat ederek yarış pistinde kullanıma uygun bir performans ve yol tutuşuna izin verir. Bu sürüş modu en sert ayarlara sahip olan sürüş modudur. En sert süspansiyon ayarlarını, en agresif gaz tepkisini ve daha fazla direksiyon ağırlığını bu mod sunar. Bazen ABS (Otomatik Frenleme Sistemi) ve DTC (Dinamik Çekiş Kontrolü) bu modda tamamen kapatılabilir.

Özel (Kişiselleştirilmiş) Mod

Bazı arabalar, favori sürüş modu ayarlarınızın bir kombinasyonunu özel olarak kaydetmenize ve belirli bir buton ile kombinasyonu kullanmanıza olanak tanır.

Arazide Sürüş Modları

Pek çok kamyonet ve SUV (Çok Amaçlı Sportif Araç) modelinde belirli arazi koşulları için özelleştirilmiş sürüş modları bulunur. Tipik arazi modları aşağıdaki sürüş ayarlarını içermektedir.

  • Çamurda sürüş
  • Karda sürüş
  • Kayalık yüzeylerde sürüş
  • Yumuşak kumda sürüş
  • Çimenlerin üzerinde sürüş
  • Çakıl üzerinde sürüş

Genel olarak sürüş modları, arabalarımıza farklı koşullarda, farklı karakterler verir ve hatta SUV sürücülerinin araçlarına daha sportif bir his vererek sürüşlerine heyecan katmalarına olanak tanır.

Sürüş modları performansı, yakıt ekonomisini veya arazi sürüşünü pratik biçimde optimize etmek için gerçekten kullanışlıdır. Çeşitli sürüş modları, bu yeteneklere her zamankinden daha kolay erişmenize yardımcı olur.

Koluman Daima Yanınızda!

Aracınızda yer alan sürüş modları ile ilgili detaylı bilgi için servisimizden destek alabilirsiniz. Online servis randevusu almak için tıklayın ya da bizimle iletişime geçin.