Yaygın Araç Sorunları Rehberi

Bazı yaygın araç sorunları, kendi başınıza çözebileceğiniz kadar basit olabilir, bazı sorunların çözümü ise çok daha zahmetlidir ve daha fazla emek gerektirir. Bu yazımızda, aracınızla ilgili karşılaşabileceğiniz yaygın sorunların bir listesini sizler için derledik.

Yaygın Araç Sorunu Türleri

Aracınız ile ilgili karşılaşabileceğiniz yüzlerce farklı sorun bulunmaktadır. Bazen sorun aracın yaşından kaynaklanırken bazen de aracınızın onarım görmesini gerektirecek kadar yıpranmasına neden olan çok sayıda uzun yolculuk yapılması sorunların nedeni olabilir.

Aşağıda yaygın araç sorunları ve nedenleri ile ilgili bir liste bulabilirsiniz. Elbette bu liste, yaygın araç sorunlarının tamamını kapsamasa da temel sorunların çoğunu içermektedir:       

  • Bakım düzensizliğinden kaynaklanan sorunlar 
  • Elektrik arızaları
  • Yakıt doldurma sorunları
  • Aşınma ve yıpranma
  • Araç yaşı
  • Soğutma sistemi sorunları
  • Arızalı sensörler

Ön Paneldeki Uyarı Işıkları

Hemen hemen her modern araç, yürüyen aksam ya da aracın diğer donanımlarının durumuyla ilgili uyarılar veren bir geri bildirim sistemine sahiptir. Bu sistemden gelen uyarıları aracın ön paneli yani göstergelerindeki uyarı ışıkları aracılığıyla alabilirsiniz. Bir uyarı ışığının yanması, her zaman ciddi biçimde endişelenmeniz gereken bir duruma işaret etmeyebilir.

Elbette uyarı ışığı bir sorunu belirtir, ancak aynı zamanda aracınızın mekaniğinin düzgün çalıştığını ve sorunun farkında olduğunu da gösterir. Sorunun düzeltilmesi, görüntülenen simgelerin neyi işaret ettiğine bağlı olacaktır. Fakat, örneğin su pompası gibi mekanik bir bileşenin arızalanması farklı bir uyarı ışığını da tetikleyebilir.

Modern araçlardaki uyarı ışıkları, bir sorunu teşhis etmeyi kolaylaştırır ve sorunun ciddiyeti ya da sorunu gidermenin zorluğu hakkında da bir fikir edinmemizi sağlar.

En Yaygın Görülen Araç Sorunları

Püskürtme Sorunları

Yırtık bir yakıt hattı, kalitesiz gaz, benzin deposunda biriken pislik, sızdıran bir enjektör, arızalı bir bobin takımı, aşınmış yakıt pompaları ve hatta kirli bujiler gibi basit bir durumda bile sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle sorun kendini göstermeye başlar başlamaz, bu ve benzeri kısımların profesyoneller tarafından kontrol edilmesini tavsiye ederiz. Sorunun kendiliğinden çözülmesini beklemek, ileride çok maliyetli olabilecek daha büyük sorunlara yol açabilir.

Direksiyon Titremesi

Direksiyonunuzda titreşim hissediyorsanız veya direksiyonunuz sallanıyorsa, bu durumun birçok farklı nedeni olabilir.

Direksiyonun sallanmasının olası nedenleri arasında; balanssız, çatlamış veya bükülmüş bir tekerlek, havası inmiş veya hasarlı bir lastik, gevşek bir bijon cıvatası, hatalı bir tekerlek yatağı ve hatta aşınmış bir süspansiyon burcu gibi faktörler bulunabilir. Bu sorunların çoğunu kendi başınıza çözme şansınız olmadığı için aracınızı bir servise götürmeyi düşünmelisiniz.

Frenleme Sorunları

Bir aracın durmasının çok uzun sürmesi, zemine çarpan fren pedalı veya fren yaparken bir gıcırtı sesinin duyuluyor olması, en yaygın fren sorunu göstergeleridir. Frenlerde bir sorun olmamasına karşın aracın durmasının çok uzun sürmesi kimi zaman, aşınmış lastiklerden de kaynaklanabilir. Dozu ayarlamak için çok basmanız gereken bir fren pedalı gibi diğer sorunların düzeltilmesi de kolay olabilir. Sorunun kaynağı genellikle fren hatlarındaki hava kabarcığı veya fren hidroliğidir. Fren hidroliğinin seviyesini kontrol etmek ve gerekiyorsa eksilmiş miktarı tamamlamak bu sorunu çözmek için izleyeceğiniz yollardan biri olabilir.

Diğer sorunların nedeni genellikle aşınmış, eğrilmiş balatalar ya da disklerdir. Bunlar da profesyonel ellerde düzeltilmesi pek de zor olmayan araç sorunları arasındadır.

Lastik Sorunları

Titreyen bir direksiyona, yetersiz bir tutuşa ya da frenleme problemlerine neden olan faktör, çoğu zaman aşınmış ya da zarar görmüş lastikler olabilir. Lastiklerin düzenli olarak kontrol edilmesi, gerekiyorsa değiştirilmesi, yol ve mevsim koşullarına uygun lastikler kullanmaya özen gösterilmesi, bu sorunların kolayca çözülmesini beraberinde getirebilir.

Eğer lastiğin kendisi hasar görmemişse, sorun tekerlekte olabilir ve tekerleğin değiştirilmesi veya onarılması sorunu çözecektir.

Fazla Yağ Tüketimi

Motorun belirli bir süre sonunda bir miktar yağ tüketmesi aslında beklenen bir durumdur. Bu, motor çalışırken ortaya çıkan ısı ve aşınmanın kaçınılmaz bir sonucudur. Ancak, aracınızın normalden daha fazla yağ tükettiğini fark ederseniz, yağ sızıntısı veya başka motor problemleri konusunda aracınızı kontrol ettirmeniz yerinde olacaktır.

Eskiyen karter tapası veya hasarlı bir yağ doldurma kapağı gibi, aşınmış contalar da sızıntıya sebep olabilir. Diğer bir olasılık, piston segmanlarındaki üflemedir. Ancak profesyonel servislerde yapılacak bir kontrol ve onarımlar bu sorunların üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

Alternatör Arızası

Aracınız soğuk havada çalışmakta zorlanıyorsa, hiç çalışmıyorsa veya kendinizi çok sık akü değiştirirken buluyorsanız, alternatörünüz arızalanmış olabilir. Bazen alternatörün motor çalışırken zorlandığını da duyabilirsiniz. Bu durumda arızanın giderilmesi için bir servise başvurmanız yararlı olacaktır.

Soğutucu Kaybı

Aracınızın altında yağlı olmayan bir sızıntı fark ederseniz, soğutma sıvısı sızıntısı yaşıyor olabilirsiniz. Bu, yırtılmış veya aşınmış bir boru, kaplin hatta radyatör sorunlarından kaynaklanabilir.

Eğer radyatörünüzde sızıntı varsa endişelenmeyin, bu üniteyi değiştirmek basit bir işlemdir. Diğer olası problemlerde olduğu gibi, boruları ve konnektörleri değiştirmek de fazla zaman ve çaba gerektirmeyecektir.

Yakıt Sızıntıları

Yakıt sistemi bileşenlerinde oluşabilecek arızalar sonucunda, yakıt aracınızdan sızabilir. Yakıtı depodan motora ileten hatlar zamanla kırılgan hale gelebilir ve çatlayabilir. Ayrıca bağlantı parçaları yorulabilir ve gevşeyebilir, ancak bu daha nadir karşılaşılan bir durumdur.

Kimi durumlarda, yakıt deposu kayalar veya diğer yol kalıntıları nedeniyle hasar görebilir, bu da yakıt deponuzda sızıntı meydana gelmesine sebep olabilir.

Arızalı bir pompa veya yakıt tankı da yakıt sızıntısını ortadan kaldırmak için kontrol edilmesi gereken bileşenler arasındadır.

Çalıştırma Sorunları

Aracınızın aküsü ve alternatörü iyi durumda ancak aracınız çalışmıyorsa sorun marş motorundan kaynaklanıyor olabilir. Aracınız eski tip marş motoruna sahipse bileşenin onarılması mümkündür. Ancak, elektrikli marşa sahip modern bir aracınız varsa, bileşeni değiştirmeniz gerekecektir.

Duman

Duman sizin için olduğu kadar aracınız için de zararlıdır. Aracınızın egzozundan beyaz bir duman çıktığını görüyorsanız, bu yağ kaçağına işaret ediyor olabilir. Bu durum, eğer aracınızda turbo varsa, turbo contalarından dahili bir sızıntı nedeniyle de gerçekleşebilir.

Neyse ki ne turbo contalarını ne de valf gövdesi contalarını değiştirmek zor ve pahalı bir işlem değildir.

Aracınızdan çıkan daha koyu renkli bir duman, aşırı yakıt doldurmanın da işareti olabilir. Bu sorunun kaynağı ise muhtemelen, sızıntı yapan bir enjektördür.

Elektrik Problemleri

Kötü topraklama, bozulmuş, çürümüş kablolar ya da yanlış kablolama, atmış sigortalar veya su hasarı, aracınızda elektrik arızalarına neden olabilir. Araçlardaki elektrik sorunlarını teşhis etmek amacıyla onarıma başlamadan önce akü bağlantısını kesmek çok önemlidir. Bu sorunları teşhis etmeye yardımcı olması için bir multimetre bulundurmak da işinize yarayacaktır. Fakat karmaşık bir elektrik aksamına sahip modern bir otomobili tamir etmesi için profesyonel ellere teslim etmek çoğunlukla yapılacak en iyi seçimdir.

Genellikle tek bir kablonun, rölenin değiştirilmesi ya da yenilenen konnektörler sorununuzu çözecektir.

Aşırı Isınma

Motorun aşırı ısınması sorunuyla karşılaştığınızda, sağlam ve sızıntısız olduğundan emin olmak için soğutma sisteminizi kontrol etmeniz gerekir. Yağ pompasının çalıştığını ve karterin yağ toplama beslemesinin tıkalı olup olmadığını kontrol etmek de yapılması gerekenler arasındadır.

Radyatör fanlarını ve emme hava filtresini kontrol etmek de yararlı olabilir. Ayrıca, radyatörünüzün sistemde sadece su değil, en azından bir miktar soğutma sıvısı içerdiğinden emin olmanıza da yardımcı olur.

Koluman Daima Yanınızda!

Koluman olarak aracınızın tüm bileşenlerini düzenli olarak kontrol ettirmeniz ve aracınızın bakımını zamanında yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Koluman’ın bakım ve onarım hizmetlerinden yararlanmak üzere online servis randevusu almak için tıklayın ya da bizimle iletişime geçin.