Otomobillerde Düzenli Olarak Kontrol Edilmesi Gereken Yağlar

Çoğu insan, iyi bir araç bakımı için düzenli yağ değişimlerinin gerekli olduğunu bilir. Aracınızın düzgün çalışması için önemli rol oynayan birkaç farklı araba yağı türü vardır. Bu yağların düzenli olarak kontrol edilmesi ve değiştirilmesi gerekir. 

Araç bakım rutininin bir parçası olarak düzenli olarak kontrol edilmesi gereken araba yağlarını, kontrol edilme ve değiştirilme yöntemlerini sizler için derledik. 

Motor Yağı

Yağ, aracınızın motorunun düzgün çalışması için çok önemli bir elemandır. Aracınızın motor yağı gereken sıklıkta değiştirilmediğinde, oldukça ciddi ve yüksek maliyetli motor arızaları yaşamanız olasıdır. 

Bu nedenle aracınızın önerilen yağ değişim zamanına uymanız çok önemlidir.

Motor Yağı Ne Zaman Kontrol Edilir?

Motor yağını kontrol etmek için kısa bir sürüşe çıkın ve aracınızı durdurup, kısa süre stop halinde bekledikten sonra işlemi gerçekleştirin.

Motor Yağı Nasıl Kontrol Edilir?

Kaputu açın ve yağ çubuğunu bulun. Yağ çubuğunu dışarı çekin ve ardından bir bez veya havluyla silin. Yağ çubuğunu tekrar yerine yerleştirin ve yağ seviyesini kontrol edin.

Yağ çubuğu üzerinde optimum yağ seviyesi aralığını gösteren işaretler bulunur. Çubuktaki yağ izi, bu işaretlerden daha düşük seviyede ise aracınıza motor yağı takviyesi yapmanız gerekir.

Özellikle aracınızın yağ yakıyor olabileceğinden şüpheleniyorsanız, motor yağınızı kısa aralıklarla kontrol etmenizi öneririz.

Motor Yağı Ne Zaman Değiştirilir?

Motor yağı bakımı periyodu, eski araçlar için 5.000 kilometrede bir ve yeni araçlar için 20.000 kilometrede bir olarak düşünülebilir. 

Aracınız için en iyi servis aralığını öğrenmek istiyorsanız, aracınızın kullanım kılavuzunu kontrol etmelisiniz.

Şanzıman Yağı (Transmisyon Yağı)

Otomatik vites araba kullanıyorsanız, vitesinizin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayan sıvı şanzıman yağıdır. Bu önemli yağın düzenli aralıklarla değiştirilmesi gerekir.

Herhangi bir araç yağı gibi şanzıman yağı (transmisyon yağı) da zamanla bozulur. İyi kalitedeki bir şanzıman yağı genellikle kırmızıdır, ancak zaman geçtikçe koyu kırmızı, koyu kahverengi veya hatta siyah tonlarına dönüşebilir. Şanzıman yağı, koyu kahverengi ya da siyah renkte ise ve kıvamı koyulaşmışsa değiştirilmesi gerekir.

Şanzıman Yağı Ne Zaman Kontrol Edilir?

Şanzıman yağı, aracınız park halinde ve çalışır durumdayken kontrol edilir. 

Şanzıman Yağı Nasıl Kontrol Edilir?

Birçok otomobil için şanzıman yağını kontrol etmek, motor yağını kontrol etmeye benzer. Motorda şanzıman yağını kontrol etmek için farklı bir yağ çubuğu bulunur. Şanzıman yağ çubuğu, motor yağı kontrolünde olduğu gibi dışarı çekilerek temizlenir ve tekrar yerine takılır. Daha sonra şanzıman yağı seviyesini ve kalitesini kontrol etmek için şanzıman çubuğunu tekrar dışarı çekebilirsiniz.

Şanzıman yağ çubuğu bulunmayan bir otomobile sahipseniz, şanzıman yağını kontrol ettirmek için aracınızı profesyonel bir servise götürmeniz gerekir.

Şanzıman Yağı Ne Zaman Değiştirilir?

Şanzıman yağını, her 50.000 – 100.000 kilometrede ya da 3 yılda bir düzenli olarak değiştirmelisiniz. Araç üreticinizin tavsiyesi için aracınızın kullanım kılavuzunu inceleyin.

Diferansiyel Yağı

Diferansiyel yağı en çok ihmal edilen araba yağıdır. Basit bir şekilde açıklamak gerekirse diferansiyel, motordan akslara güç aktarmak için şanzımanla birlikte çalışmaktadır.

Diferansiyel yağı, aşırı ısınmayı ve sürtünmeyi önleyerek diferansiyelin sorunsuz çalışmasını sağlar. Diferansiyel yağı, diferansiyelin araç içerisindeki konumu ve tasarımı nedeniyle değiştirilmeden önce kontrol edilemez.

Diferansiyel Yağı Ne Zaman Değişir?

Diferansiyel yağı, otomobil üreticilerinin tavsiyelerine bağlı olarak her 50.000 ila 100.000 kilometre arasında değiştirilmelidir. Bu işi profesyonellere bırakmak çok daha kolay, temiz ve hızlı olacaktır.

Fren Hidrolik Yağı (Fren Yağı)

Düşük fren hidroliği veya düşük yağ kalitesi, fren performansını önemli ölçüde etkiler. Fren hidrolik yağı (fren yağı), aracınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için oldukça önemsemeniz gereken bir bileşendir.

Aracınızın fren hidroliği, güçlü bir fren sisteminin parçasıdır. Fren hidroliği sızdırıyorsa, aracınızı durdurmanız çok daha uzun sürer, yani fren mesafeniz tehlikeli biçimde uzayabilir. Ayrıca bu durum, fren sisteminizin hasar almasına da yol açabilir.

Fren Hidrolik Yağı (Fren Yağı) Ne Zaman Kontrol Edilir?

Yıl içinde herhangi bir sorun fark ederseniz, aracınız kapalıyken ve motor soğukken fren hidroliğini kontrol edin.

Fren Hidrolik Yağı (Fren Yağı) Nasıl Kontrol Edilir?

Motor bölmenizdeki fren hidroliği haznesini bulun. Fren hidroliğini nerede bulacağınızdan emin değilseniz, aracınızın kullanım kılavuzunu kontrol edin. Yan tarafta gerekli minimum ve maksimum yağ seviyelerini gösteren işaretler bulunmalıdır.

Fren hidroliği ile ilgili, fren hatlarında hava veya su bulunması gibi karmaşık sorunları çözmek için bir teknisyenin yardımına ihtiyaç duyacağınızı hatırlatalım.

Fren Hidrolik Yağı Ne Zaman Değiştirilir?

Fren hidrolik yağı her 2 yılda ya da ortalama 70.000 kilometrede bir değiştirilmelidir. Üreticinin aracınız için özel tavsiyesini kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz.

Direksiyon Hidrolik Yağı (Direksiyon Yağı)

Hidrolik direksiyon çoğu otomobilde standarttır, birçok sürücü hidrolik direksiyon kullanma deneyimine sahiptir. Ancak hidrolik direksiyon yeterli yağlama olmadan düzgün bir şekilde çalışmaz.

Direksiyon hidrolik yağı (direksiyon yağı), dönüşü kolaylaştırmak için hidrolik bir pompa ile basınçlandırılır.

Herhangi bir sızıntı veya kirletici, direksiyon sistemine zarar verme potansiyeline sahiptir. Bu nedenle direksiyon hidrolik yağı düzenli olarak kontrol edilmeli ve gereğinde değiştirilmelidir.

Direksiyon Hidrolik Yağı Ne Zaman Kontrol Edilir?

Direksiyon yağını, motor soğukken (araç çalışmıyorken) kontrol edin.

Direksiyon Hidrolik Yağı Nasıl Kontrol Edilir?

Hidrolik direksiyon haznesini bulmak için motor bölmesinin etrafını kontrol edin. Bölmenin yan tarafında optimum seviyeyi gösteren bir işaret bulunmalıdır.

Direksiyon Hidrolik Yağı Ne Zaman Değiştirilir?

Direksiyon yağı ortalama olarak her 2 yılda bir değiştirilmelidir, ancak üreticinin tavsiyesi için kullanım kılavuzunu mutlaka kontrol edin.

Koluman Daima Yanınızda!

Aracınızın yağlarını düzenli olarak kontrol ettirmek, araç bakımının önemli bir parçasıdır. Aracınızın yağ değişimi ve düzenli araç bakımı için Koluman servislerine başvurabilir, aracınızı olası hasarlardan koruyabilirsiniz.

Bakım ve onarım hizmetlerimizden yararlanmak üzere online servis randevusu almak için tıklayın ya da bakım-onarım servisi hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin.