Sisli Havalarda Araç Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bünyesinde topladığı değerlerle otomotiv sektörü tarihine adını altın harflerle yazdıran otomobiller vardır. Fakat bu otomobillerin çok azı yalnızca nostaljik bir unsur olarak değil günümüzde de aynı değerlerin üzerine koyarak pazarda var olmayı başarabilir. Onlarca marka ve yüzlerce modelin bulunduğu otomotiv dünyasında bir eşine daha rastlanması hiç de kolay olmayan, yaşayan efsane Mercedes-Benz G-Serisi, tam da anlatmaya çalıştığımız türde bir otomobil. Neredeyse yarım yüzyıldır çok az değişikliğe uğrayan ikonik bir gövde tasarımına sahip olan model, Mercedes-Benz lüksünü, konforunu ve güvenliğini en ağır arazi şartlarında bile yaşamanıza olanak tanıyan muhteşem bir araç. 

İç mekanda zanaatçı titizliği ve el işçiliğiyle hazırlanan bir lüksü taşıyan, geleceği yakaladığını çoktan ispatlamış gövde tasarımını son teknoloji donanımlarla buluşturan bu arazi efsanesi ile çıkacağınız bir macerada, sisli hava şartlarıyla karşılaşmanız da gayet olası. Zira, G-Serisi tutkunlarının konforlarına olduğu kadar heyecana ve adrenaline de düşkün insanlar olduğunu söylemek mümkün. Peki, G-Serisi ya da başka bir otomobille sisli hava şartlarında sürüş yapmak durumunda kaldığınızda nelere dikkat edebilir, hangi önlemleri alabilirsiniz? Bu önlemleri yazımızda sizler için derledik.

1.Takip Mesafesini Artırın

Sisli havalarda azalan görüş mesafesi, fren yapmanız gerektiğini fark etmek için daha fazla zamana ihtiyaç duymanıza neden olabilir. Bu nedenle önünüzdeki araçlara fazla yaklaşmamanız, süratinizi düşük tutarak temkinli bir şekilde ilerlemeniz faydalı olacaktır. 

2.Silecek ve Buz Çözücülerini Kullanmaktan Çekinmeyin

Sisli havalarda ön camda oluşabilecek nem birikintileri ya da buzlanmanın yaratacağı yansımalar sürüş güvenliğini tehdit edebilir. Bu durumda sileceklerinize ve otomobilinizin camlarındaki buzlanmayı önleyen donanımlarınıza sıkça başvurmaktan çekinmemelisiniz. 

3.Sis Farlarını ve Kısa Huzmeli Farlarınızı Kullanın

Sisli havalarda görüşü artırmak için yapılan hatalardan biri otomobilin uzun huzmeli farlarının yakılmasıdır. Uzun huzmeli farlar, önünüzdeki siste bir ışık duvarı oluşturarak görüş mesafesini olumsuz etkileyecektir. Bu tür havalarda sis farları ile birlikte kısa huzmeli farları kullanmak gerekir. 

4.Önünüzdeki Araçların Işıklarını Rehber Olarak Kullanmayın

Sisli havalarda refleks olarak öndeki aracın ışıklarına odaklanıyor olabilirsiniz. Bu farkında olmadan görüş alanınızı daraltmanıza ve yolun odaklandığınız kısım dışındaki alanlarında olup bitenleri kaçırmanıza neden olur. Sisli havalarda önünüzdeki aracın ışıklarına değil tüm yola odaklanmaya çalışın.

5.Hız Sabitleyiciyi Kapatın

Sisli havalarda otomobil kullanırken beklenmedik durumlarla karşılaşmanız olasıdır. Bu nedenle, otomobilin tüm kontrolünü elinizde bulundurmak için hız sabitleyicinizi kapatmanız faydalı olacaktır. 

6.Sağ şeritte, yol kenarındaki reflektörlerin kılavuzluğunda ilerleyin

Sisli havalarda, sağ şeritte ve düşük hızda seyrederek daha güvenli bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz. Otoyollarda, yol kenarında yer alan reflektörler de sağ şeritteyken size daha iyi kılavuzluk edecektir. 

7.Hızınızı Artırmanız İçin Gelebilecek Tahrikleri Görmezden Gelin

Trafikteki kimi sürücüler, sisli havalarda güvenli araç kullanma tedbirlerini umursamıyor olabilirler. Arkanızdan yaklaşan bir araç, hızlanmanız gerektiğini ima eden davranışlar sergiliyor olsa bile hızınızı ve takip mesafenizi korumaktan, yola temkinli bir şekilde devam etmekten ödün vermeyin. 

8.Yavaşlamadan Önce Aynalarınızı Kontrol Edin ve Ani Frenlemelerden Kaçının

Sisli havalarda tıpkı sizin gibi trafikteki diğer sürücüler de azalmış görüş mesafesinin dezavantajlarını yaşarlar. Bu nedenle frenlemelerinizi erken ve dozunda yapmanız, arkadaki araçların stop lambalarınızı zamanında görmesini ve olası çarpışma tehlikelerinden uzak kalmanızı sağlayacaktır.

9.Eğer Kenara Çekmeniz Gerekirse, Yoldan Olabildiğince Uzaklaşın ve Dörtlülerinizi Yakın

Sisli havalarda sürüş yaparken durmanız gerektiğinde mutlaka dörtlülerinizi yakın. Mümkünse beklemek için yolun dışındaki, yola en uzak noktayı seçin. Yapabiliyorsanız, durmak için bir benzin istasyonunu ya da yol kenarındaki benzer bir tesisi seçmeniz elbette çok daha iyi olacaktır. 

10.Mümkünse Çok Sisli Havalarda Yola Hiç Çıkmayın

Sisin çok yoğun olduğu havalarda araç kullanmak gerçekten zorlu bir süreçtir ve tehlikeli de olabilir. Bu nedenle zorunlu olmadıkça sisli havalarda trafiğe çıkmamaya çalışın. 

Mercedes-Benz G-Serisi, sahip olduğu eşsiz donanımlar ve son teknoloji sürüş asistanlarıyla en zorlu koşullarda bile güvende kalmanıza yardımcı olur. Önerilerimizi dikkate alarak sisli havalarda daha da güvenli bir sürüş gerçekleştirebileceğiniz Mercedes-Benz G-Serisi hakkında detaylı bilgi almak isterseniz tıklayın.