Akıllı Sürüş (Intelligent Drive) Deneyiminin Avantajları Neler?

Mercedes-Benz aracınızı daha da değerli kılan sahip olduğu özelliklerdir. Birçok özelliğin toplamında oluşan Akıllı Sürüş ise (Intelligent Drive) Mercedes-Benz’e özgü bir sürüş deneyimi yaratır. Bu özellikler Mercedes’inizle yaptığınız her sürüşü bir “akıllı sürüş” deneyimine dönüştürür.

Gelişmiş cihazlardan oluşan geniş bir ağa sahip Mercedes-Benz Intelligent Drive, sürücünün birçok potansiyel tehlikeyi algılamasına ve durumun gerektirdiği şekilde tepki vermesine yardımcı olur. Bu akıllı sürüş teknolojisi sayesinde Mercedes’iniz sizin için güvenilir bir yol arkadaşı haline gelir. Peki, Mercedes-Benz Akıllı Sürüş (Intelligent Drive) deneyiminin avantajları neler? Koluman olarak bu yazımızda sizler için akıllı sürüş avantajlarını inceledik…

Akıllı Sürüş (Intelligent Drive) Avantajları

Öncelikle şunu söyleyelim, akıllı sürüşe ait özelliklerin hepsi her modelde olmayabilir. Mercedes-Benz C-Serisi, E-Serisi, A-Serisi gibi çoğu araçta bulunurken bazı modellerde bu durum farklılık gösterebilir ya da bazılarında isteğe bağlı olarak sonradan eklenebilir. 

Bütün bu akıllı sürüş teknolojilerinin, sürücünün trafikteki yükünü azaltmak için oluşturulduğunu unutmamalısınız. Aracınızı her zaman güvenli ve yasalara uygun bir şekilde kullanmanın yine siz sürücülerin sorumluluğunda olduğunu da aklınızdan çıkarmamalısınız.

1-Geri Görüş Kamerası / Rearview Camera

Geri görüş kamerası, geri vites seçildiğinde açılır ve aracın arkasındaki alan orta multimedya ekranında gösterilir. Bazı modellerde, dinamik kılavuzlar sürücünün geri gitmek için mevcut alanı değerlendirmesine yardımcı olur ve bazı engeller vurgulanabilir. Bazı modeller, sürücüye daha geniş bir alanı gösteren bir görünüm seçme opsiyonu sunar.

2-Aktif Park Asistanı / Active Parking Assist.

Aktif Park Asistanı, sürücünün direksiyonu kontrol etmesine yardımcı olarak aracı paralel veya dikey bir alana park ederken sürücüye yardımcı olur. Ayrıca sürücünün vites seçimi, gaz ve fren kontrolüne destek sağlar. 

3-Çevre Görüş Sistemi/ Surround View System.

Çevre Görüş Sistemi, yakın çevre ile birlikte aracın dört tarafını da göstermek için simüle edilmiş bir kuş bakışı görüntü sağlar. Bu, sürücüye kaldırımlar ve diğer araçlar da dahil olmak üzere aracın çevresinde ne olduğunu görme imkanı vererek park etmeyi daha güvenli ve kolay hale getirmeye yardımcı olur.

4-PARKTRONIC®.

PARKTRONIC® teknolojisi, araç engellere veya diğer araçlara çok yaklaştığını düşündüğünde sesli bir uyarı vererek sürücünün park etmesine yardımcı olmak için tamponlardaki birçok ultrasonik sensörden faydalanır.

5-Kaçınma Direksiyon Asistanı / Evasive Steering Assist.

Sensör ve kamera sistemleri aracın yolunda bir yaya tespit ederse, Kaçınma Direksiyon Yardımı sürücünün kontrollü bir kaçınma manevrası yapmasına yardımcı olur. 

6-Aktif Fren Asistanı – Çapraz Trafik Fonksiyonlu Aktif Fren Asistanı / Active Brake Assist – Active Brake Assist with Cross-Traffic Function

Aktif Fren Asistanı, sürücüyü çarpışmayla sonuçlanabilecek bir durum hakkında sesli ve görsel olarak uyarır ve sürücünün frenleri yetersiz bir kuvvetle kullanması veya tepki vermemesi durumunda belirli bir miktarda frenleme kuvveti uygulamasına yardımcı olur. Bazı modellerde, Aktif Fren Asistanı, COLLISION PREVENTION ASSIST PLUS’ın yeni adıdır. Çapraz Trafik Fonksiyonlu Aktif Fren Asistanı ise diğerinin daha gelişmişi olarak karşımıza çıkar. Karşıdan karşıya geçen trafiğe tepki verebilir ve sürücüye fren uygularken daha fazla yardım sağlar. 

Sistem ayrıca aracın yolunda duran yayaları algılayabilir ve sürücünün aracı durdurmasına yardımcı olarak olası darbeleri önleyebilir veya daha yüksek hızlarda muhtemelen çarpma şiddetini azaltabilir. 

7-Collision Prevention Assist Plus (Çarpışma Önleme Yardımı)

Sistemin radar tabanlı teknolojisi sayesinde 8 km üzerindeki hızlarda, öndeki bir araca çarpışma olasılığını düşündüren bir hızla yaklaşılıyorsa sürücüyü uyarır. Adaptif Fren Yardımı özelliği, sürücü fren pedalına basar basmaz otomatik olarak ideal düzeyde artırılmış frenleme sağlar.

8-PRESAFE® Impulse Side®.

Aracın yan panellerindeki özel radar sensörlerini kullanan bu teknoloji, olası bir yan darbeyi algılayabilir ve o taraftaki ön yolcuyu tehlike bölgesinden uzaklaştırarak aracın merkezine doğru hareket ettirebilir. Bunu, ön koltukların yan desteklerinde hızla şişirilebilen ayrı hava bölmeleri sayesinde yapar.

9-PRESAFE® Sound.

PRESAFE® Sound bir darbenin yakın olduğunu algıladığında, ses sistemi zararsız “pembe gürültü” üretebilir. Frekans, zararlı seslerin etkilerini azaltmaya yardımcı olan doğal bir refleks oluşturacak şekilde ayarlanmıştır.

10- Gece Görüş Asistanı / Night View Assist® PLUS 

Night View Assist® PLUS, kızılötesi kameranın yanı sıra termal görüntüleme kamerası aracılığıyla yoldaki yayaları veya büyük hayvanları tanıyabilir ve gösterge panelindeki çok işlevli ekranı kullanarak sürücüyü bunların varlığı konusunda uyarabilir.

11- LED Akıllı Işık Sistemi – Aktif LED Farlar – Digital Light– Multibeam LED / Active LED Headlamps / LED Intelligent Light System.

Aktif LED Farlar, daha fazla görünürlük için yoldaki virajlara ustalıkla uyum sağlayabilir. Bu teknoloji sayesinde kavşak ve virajlarda tam performans gösterir. Adaptif Uzun Far Yardımcısı veya Adaptif Uzun Far Yardımcısı PLUS ile gelen bu farlar sürüş koşullarına ve trafiğe bağlı olarak far hüzmesini otomatik olarak ayarlayabilir. Karşıdan gelen otomobile göre kısmı kapama yaparak sürüş güvenliğini ve konforunu en üst düzeye taşır.

12-LED Farlar / LED Headlamps.

Mercedes-Benz LED Farlar, doğal gün ışığına daha yakın bir parlak ışık huzmesi oluşturmak için gelişmiş, uzun ömürlü LED ampuller kullanır. LED’lerin birçok avantajı, en son kontrol teknolojisi ile yenilikçi bir şekilde birleştirilmiştir.

13-Adaptif Arka Stop Lambaları / Adaptive Rear Brake Light

Arka Led aydınlatma grubuna sahip stop lambaları, ani frenleme de fren ışıklarını çakar şeklinde yakarak arkadan gelen aracı çok daha belirgin şekilde uyarır.

14-Aktif Hız Limit Asistanı / Active Speed Limit Assist.

Bu gelişmiş sistem, sürücünün araç hızını belirlenen hız sınırlarına göre ayarlamasına ve düzenlemesine yardımcı olur.

15-Aktif Mesafe Yardımı / Active Distance Assist DISTRONIC®.

Radar, stereo çok amaçlı kamera ve diğer sensörleri kullanan bu sistem, sürücünün araç ile öndeki araç arasında seçilen bir mesafeyi korumasına yardımcı olabilir. Bu sistem birkaç eski modelde DISTRONIC PLUS® veya Distance Pilot DISTRONIC® olarak isimlendiriliyordu.

16-Aktif Direksiyon Asistanı / Active Steering Assist.

Bazı eski modellerde Direksiyon Pilotu olarak bilinen Aktif Direksiyon Asistanı, elleri uzun bir süre direksiyondan ayrıldığında sürücüyü görsel ve sesli olarak uyarır. Sürücünün aracın rotasını korumasına ve düzeltmesine yardımcı olmak için yumuşak virajlarda ve düzlüklerde direksiyon dengesinin korunmasına yardımcı olur.

17-Aktif Acil Durdurma Asistanı / Active Emergency Stop Assist.

Bu sistem, sürücünün aracı kontrol etmediğini sürekli olarak algılarsa, aracı güvenli bir şekilde tamamen durdurabilir. Bu özellik, sürücünün bir tür hareketsiz tıbbi acil duruma maruz kalması durumunda müdahale etmek içindir.

18-Rotaya Dayalı Hız Uyarlaması / Route-Based Speed Adaptation

Bu sistem etkinleştirildiğinde yaklaşan virajları, kavşakları ve döner kavşakları tahmin etmek için kamera, radar sensörleri ve harita verilerini kullanır, adaptif hız sabitleyici ya da limitör devreye girdiğinde ise hızı ve frenleri ayarlar.

19-Aktif Şerit Değiştirme Asistanı / Active Lane Change Assist.

Sürücü, çok şeritli bir otoyolda en az iki saniye boyunca şerit değişikliği sinyali verdiğinde, Aktif Şerit Değiştirme Asistanı, sürücünün aracı bitişik şeride yönlendirmesine yardımcı olur. Sistem, yalnızca belirli hız sınırları dahilinde ve belirli koşullar altında, model serilerine göre değişen şekilde etkinleştirilebilir. Sürücü her zaman sistemi geçersiz kılabilir.

20-Yan Rüzgar Asistanı / Crosswind Assist

Bu teknoloji, kuvvetli rüzgarların neden olabileceği bir durum olan aracın yanal hareketini algılamak için sensörler kullanarak şiddetli yan rüzgarlarda sürüşü kolaylaştırır. Gelen rüzgara karşı sistem ESP sisteminden yardım alarak rüzgarın geldiği yönde tekerlere hafif müdahale ederek daha stabil bir sürüş deneyimi sunar.

21-Kör Nokta Asistanı – Aktif Kör Nokta Asistanı/ Blind Spot Assist – Active Blind Spot Assist.

Kör Nokta Asistanı, sürücünün aynalarda tam olarak göremediği alanları izlemek için radar kullanır ve bir nesne algılarsa uygun yan aynada bir simge görüntüler. Aktif Kör Nokta Asistanı yalnızca sürücüyü olası bir yan çarpışma konusunda uyarmakla kalmaz, aynı zamanda gerekirse sistem tek taraflı yumuşak bir fren uygulamasıyla aracın yolunu düzeltmeye de yardımcı olabilir.

22- ATTENTION ASSIST ®.

Sürücünün odağını kaybetmesi durumunda harekete geçmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Sistem bir sürücü profili oluşturur ve sürücünün hareketlerini takip eder.

23-Şeritte Kalma Asistanı – Aktif Şeritte Kalma Asistanı / Lane Keeping Assist – Active Lane Keeping Assist.

Şeritte Kalma Asistanı, aracın şeridinden çıktığını ve şeritten ayrılmanın sürücü tarafından başlatılmak yerine istenmeden yapıldığını algıladığında sürücüyü uyarmak için bir direksiyon simidi titreşimi oluşturur. Aktif Şeritte Kalma Asistanı, araç şeridinden çıkmaya başlarsa seçici, tek taraflı fren uygulaması aracılığıyla sürücünün düzeltici önlem almasına yardımcı olarak bu teknolojiyi bir adım öteye taşır.

Koluman Daima Yanınızda!

Mercedes’in yenilikçi sistemleri sayesinde sürüş artık çok daha kolay ve güvenli. Mevcut Akıllı Sürüş (Intelligent Drive) özellikleri modellere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Farklı modellerdeki özellikleri keşfetmek için bizimle iletişime geçin.