İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Detay

Uygun koşullarda sıfır kilometre bir Mercedes-Benz sahibi olmayı kim istemez ki? Eğer şu an için öyle bir imkanınız yok ve Mercedes kalitesinden vazgeçmek istemiyorsanız ikinci el araç alımına yönelebilirsiniz. İkinci el, yani kullanılmış araç alırken de oldukça dikkatli olmak ve seçenekleri titizlikle değerlendirmek gerektiğini bilirsiniz. Böyle bir karar verirken, aracı alacağınız yerden, aracın geçmişine, bütçe kısıtlarınıza kadar pek çok hususu değerlendirmeniz gerekir. 

Peki, ikinci el araç alırken dikkat etmeniz gereken en önemli detaylar neler? Koluman olarak, ikinci el araç alırken sonradan başınızın ağrımaması için titizlikle değerlendirmeniz gereken detayları sizler için derledik.

İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

1-Bütçenizi belirleyin

Kullanılmış bir araç satın almak söz konusu olduğunda kafamızdaki sorular bitmek bilmez: Acaba satıcıya güvenmeli miyim? Pişman olur muyum? Ve tabii en önemlisi paramı boşa mı harcadım?

Sınırlı seçeneğiniz olan durumlarda ve ikna kabiliyeti yüksek satıcılarla karşılaştığınızda bazen hızlı kararlar alıp pişmanlıklar yaşayabilirsiniz. Bu pişmanlığın en önemli sebebi ise harcadığınız para olacaktır. Bu yüzden ikinci el araç alırken bir bilene danışmaya önem verin ve kendinize bir bütçe belirleyin. Paranızı da zamanınızı da boşa harcamak istemiyorsanız bu bütçeye sadık kalın. 

2-Yaşam Tarzınıza Uygun Araç Seçin

Elbette herkesin bir hayali var. Kim istemez bir Mercedes-Benz G-Serisi araca sahip olmayı? Fakat belirlediğiniz bütçenizi oluştururken şunu da unutmayın: Sürekli G-Serisi kullanacak bir yaşam tarzınız var mı? İkinci el araç alma sebebiniz gündelik işlerinizi kolaylıkla ve rahatça yapabilmek ise G-Serisi sizin yaşam tarzınıza çok da uyumlu olmayabilir. Aradığınız standart bir aile aracı ise seçeneklerinizi ona göre ayarlamanız ve bütçenizi de ona göre belirlemeniz gerekecektir. 

İhtiyaçlarınızın ne olduğunu eleştirel bir şekilde değerlendirin ve bütçenize en uygun otomobil türlerine odaklanın.

3-Finansman Konusunda Araştırma Yapın

Satın alma işleminden önce finansman konusunda araştırma yapmanız önemli. Bu sizi daha sonraki süreçlerde yaşayabileceğiniz baş ağrılarından kurtaracaktır.Mercedes-Benz finansman hizmetleriyle size sıfır araç alırken de ikinci el araç alırken de yardımcı olmaya hazır. Koluman şubelerinde ya da Koluman mobil uygulaması aracılığıyla kredi hesaplamanızı anında yapabilir, kredi çekmek için hemen başvuruda bulunabilirsiniz. “Mercedes-Benz Certified” sertifikalı kullanılmış otomobiller için de ayrı bir kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. 

Aylık kampanyalardan ve finansal hizmetlerden faydalanmak için tıklayın

4-Aracın Sigorta Durumunu Kontrol Edin

Kullanılmış araçları alırken ya sigortasının yapılı olması ya da alırken yapılacak olması ön koşulunun sağlanması gerekir. Araştırmanızda buna dikkat ederseniz sonraki süreçlerde işinizi sağlama almış olursunuz. 

1998 yılında kurulan Koluman Sigorta satışın her aşamasında müşterinin ihtiyaçlarını dinler, olası riskleri titizlikle analiz eder ve müşterinin bu risklerden eksiksiz olarak korunması için çalışır. 

Koluman Sigorta ile ilgili detaylı bilgi ve teklif için tıklayın

5-Aracın Özelliklerini ve Güvenirliğini Kontrol Edin

Kullanılmış araç satın almaya karar verdiğinizde aracın özelliklerini ve güvenilirliğini mutlaka araştırın. Halihazırda o aracı kullanan arkadaşlarınıza danışın. Bir otomobilin itibarını değerlendirmek için kullanıcı incelemelerine ve otomobil derecelendirme web sitelerine bakabilirsiniz. Koluman web sitesine girerek Mercedes-Benz araçların özelliklerini okuyabilir, Koluman şubelerinin deneyimli satış temsilcilerinden bilgi alabilirsiniz. 

Ayrıca Koluman Online Showroom seçeneğini de değerlendirebilir, evinizden çıkmadan istediğiniz aracın özelliğini Showroom’umumuzdan öğrenebilirsiniz. 

6-Araç Geçmişini Öğrenmeden Satın Alma İşlemi Gerçekleştirmeyin

Elbette, bir otomobil lekesiz, parlak ve neredeyse yepyeni görünebilir ancak bu kaputunun altına gizlenmiş bir sürü farklı sorunu olmayacağı anlamına gelmez. Asla yalnızca görsel bir incelemeye dayanarak araç satın almayın. Aracın geçmişini titizlikle değerlendirin ya da mutlaka bunu sizin için yapabilecek bir profesyonelden yardım alın. 

Koluman aracılığıyla alacağınız ikinci el araçların eksperlerimizin kontrollerinden geçeceğini ve bunun sizin için güvenli bir alışveriş biçimi olacağını unutmayın. 

Koluman Daima Yanınızda!

Koluman olarak, sorumluluk ve kalite ilkelerimiz doğrultusunda ikinci el araçların alım ve satımını yapıyor; tecrübeli servis elemanlarımızın bakımından geçen, eksperlerimiz tarafından raporlanmış ve güvenilir geçmişe sahip ikinci el araçlarla sizleri buluşturmaya önem veriyoruz. Koluman İkinci El’de hayalinizdeki Mercedes’e sahip olmanız çok daha güvenli ve kolay.

Koluman garantisinde almak istediğiniz ikinci el aracı seçmek için bizimle iletişime geçin.

Koluman mobil uygulamasını indirin.

iOSAndroid