Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko’da Bilmeniz Gerekenler

Yeni bir Mercedes-Benz araç satın aldığınızda veya mevcut aracınızla bir kaza geçirmeniz durumunda kendinizi, aracınızı, üçüncü şahısları ve üçüncü şahısların araçlarını güvenceye almak için birtakım adımlar atmanız gerekir. Zorunlu trafik sigortası ve kasko için Koluman ayrıcalıklarından faydalanabilir, herhangi bir şubemizden kolayca bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Birbirine daima karıştırılan trafik sigortası ve kasko arasındaki farklar neler? Blog yazımızda sizler için bu konuyu ele alacağız.

Trafik sigortası nedir, neden zorunludur?

Zorunlu Trafik Sigortası (Karayolu Motorlu Taşıtlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası), 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre poliçede tanımlanan motorlu taşıtın sürücüsünün, ortaya çıkabilecek hukuki sorumluluklar hususunda, zorunlu sigorta limitlerine kadar teminat altına alınmasını sağlar. Yani Zorunlu Trafik Sigortası, herhangi bir trafik kazası durumunda üçüncü kişilerin malına ya da canına verilen zararı, değer kayıplarını mevcut poliçenizin içeriği ile karşılayan sigorta türüdür. 

Zorunlu Trafik Sigortası; sigorta sözleşmesine kayıtlı yolcu, şoför ve asistanların şehirlerarası veya dış hatlar yolcu taşımacılığı sırasında uğradıkları her türlü kazanın sonuçlarına karşı, molalar dahil olmak üzere, taşıma hizmetinin başından sonuna kadar teminat sağlar. Bu teminatın geçerli olması için her araç hakkında ayrı poliçeler düzenlenir. Trafik sigortası kanunen zorunludur ve primi nakit olarak ödenmelidir. 

Trafik sigortası yaptırmanın faydaları ise şu şekilde sıralanabilir:

  1. Kaza sonrasında ortaya çıkan teminat dahilindeki maddi hasarlar sigorta tarafından karşılanır.
  2. Kaza sonrasında oluşan teminat dahilindeki bedeni sakatlıklar sigorta tarafından karşılanır.
  3. Üçüncü şahıslarda oluşabilecek hasarlar güvence altına alınır.
  4. Kazada suçlu olan taraf olsanız bile hasar masrafları sigorta tarafından karşılanır.(Hazinenin belirlediği teminat limitleri dâhilinde)
  5. Kaza sonrası süreçteki avukatlık giderleri sigorta ile teminat altındadır.
  6. Zorunlu trafik sigortası ile kazazedelerin tedavi masraflarının tamamı, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanır.
  7. Kaza durumunda yaralananların kaza esnasındaki kusur oranına ve şahısların sağlık sigortasına sahip olup olmadıklarına bakılmaksızın tıbbi malzeme ve ilaç masrafı karşılanır.

Kasko nedir ve kasko yaptırmak zorunlu mudur?

Kasko, herhangi bir zorunluluğu olmamasına rağmen avantajları düşünüldüğünde yaptırılması gereken bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortasında 3. kişilerin yararı ön plandayken, kaskoda araç sahibinin mağduriyeti karşılanır. Bu nedenle, kendisini ve aracını koruma altına almak isteyen herkesin kasko yaptırması gerekir.

Kaskonun Avantajları:

* Çarpma, çarpışma, yanma ana teminat olup, hırsızlık, yangın, doğal afetler veya GLKHHT (grev, lokavt, kargaşalık, halk hareketleri, kötü niyetli hareketler ve terör ), sel gibi etkenler sonucu aracınızın aldığı hasarların giderilmesi için oluşan masraflara katkı sunar. Aracınız kapsanan bir tehlikeden dolayı hasar görürse, onarım, orijinal parça değişimi ve aracın tamamen pert olması durumunda maddi zararlarınızı güvence altına alır. (Sıfır araçlarda anahtar teslim bedeli, 2. El araçlarda piyasa rayiç bedeli ödenir.) 

* Başka bir aracın da içinde bulunduğu bir kazaya karışırsanız veya çit gibi bir nesneye çarparsanız, kaskonuz aracınızı tamir ettirmeniz veya değiştirmeniz hususunda size maddi destek sağlar.

* Kendiniz, kaskolu araçta bulunan yolcular veya aile üyeleriniz bir kazada ölüm veya sürekli sakatlık durumunda belirlenen limit dâhilinde ödeme yapar.

Mercedes-Benz kalitesiyle Trafik Sigortası ve Kasko Avantajları:

Mercedes-Benz Yıldızı’nın verdiği güvenle yola çıktığınız aracınızı, Mercedes-Benz Kasko paketi ile karşılaşabileceğiniz birçok riske karşı teminat altına almış olursunuz. Trafik sigortası ve kasko başvurularınızı Koluman ayrıcalığıyla, şubelerimizden yapabilirsiniz. 

Sigorta poliçeleriniz kapsamında, Mercedes-Benz aracınızın tüm özelliklerinin devrede olması ve sistemlerinin ilk günkü gibi çalışması için, tüm onarım işlemleri Koluman şubelerinde gerçekleştirilir. Yetkili servislerimizde yapılan onarımlar, 1 yıl boyunca yedek parça ve işçilik garantisine sahiptir. 

Koluman ayrıcalığıyla Mercedes-Benz aracınız için yaptıracağınız kasko, standart kaskolara göre daha geniş teminat ve daha kapsamlı poliçelerle sunulur. Üzerinde onarım yapılan Mercedes-Benz aracınızın üstün teknolojik özellikleri ve güvenlik sistemlerinin orijinal kalitede kalması sayesinde aracınızın 2. el değeri de korunmuş olur. Her hangi bir kaza durumunda Mercedes Marka ikame araç poliçede yazılan teminat ve süre ile sınırlı kalmak kaydı ile ikame araç sağlanmaktadır.

Koluman daima yanınızda!

Trafik sigortasında ya da kaskoda Koluman daima yanınızda! Profesyonel ekibimiz sayesinde aracınız tüm şartlarda, Koluman güvencesi ve koruması altında. 

İsterseniz Koluman mobil uygulaması üzerinden, isterseniz de doğrudan şubelerimizle iletişime geçerek sigorta konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Koluman mobil uygulama ile sigorta başvurunuzu anında yapabilirsiniz.

Android

Apple