5 Madde ile Aracınızı Yaza Hazırlayın

Yaz sezonu açıldı! Mercedes-Benz aracınızla uzun yola çıkacaksanız, konfor daima sizinle olacaktır. Tabii gerekli kontrolleri yaptırmanız şartıyla… Zorlayıcı kış koşulları aracınızda sizin göremeyeceğiniz değişikliklere sebep olabilir. Bu nedenle, aracınızı yaza hazırlamak için de bakımlarınızı aksatmamanız, gerekli tüm kontrollerini periyodik olarak yaptırmanız gerekir. 

Servis hizmetleriyle daima yanınızda olan Koluman, yazın uzun mesafeli yolculuklara çıkmadan önce, aracınızda kış aylarının kötü hava koşulları sebebiyle ortaya çıkması muhtemel aksaklıkları gidermek için de profesyonel ekibiyle hizmetinizde olacak. Yine de aracınızın bakımıyla ilgili temel konularda sizin de bilgi sahibi olmanız, aracınızı gözlemlemeniz ve zaman zaman ilk müdahaleyi yapmanız faydalı olacaktır. 

Edineceğiniz bazı temel bilgilerle aracınızı yaza daha iyi hazırlayabilir; sonbahara kadar sorunsuz ve güvenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olabilirsiniz. Peki, yaz mevsiminde aracınızı dış etkilerden nasıl koruyabilir, hangi noktalarda duruma müdahale edebilirsiniz? Bu blog yazımızda aracınızı yaza hazırlayabilmeniz için gereken ipuçlarını sizinle paylaşıyoruz. 

1- Aracınızdaki yağ miktarı ve yağ filtrenizi kontrol edin.

Kış aylarının getirdiği değişken hava koşulları (sıcaklık değerlerinde ki anormal değişiklikler) aracınızın motor yağı seviyesini etkiliyebilir. Son yağ değişimi kısa bir süre önce yapılmış olsa bile, aracınızın motor yağ seviyesini kontrol etmeniz son derece önemlidir. Motor yağı, motorunuzun aşınmasının ve ısınmasının önüne geçer, bu sebeple yağınızın seviyesini kontrolünü ve kalitesini yapacağınız uzun yolculuklar öncesinde servisimize uğrayarak ücretsiz olarak yaptırabilirisiniz. 

Yapacağımız kontroller sırasında yağınızın seviyesi ve kalitesi ile ilgili bir sorunla karşılaşmamız halinde yağ ile birlikte yağ filtresinin de mutlaka değiştirilmesi gerektiğini unutmamalıyız. 

Koluman Öneriyor: Aracınız ilk günkü orijinalliğini korusun diye orijinal yedek parçalarla birlikte Mercedes-Benz Orijinal Motor Yağları’nda ve işçilikte %35’e varan bahar indirimleri sizi bekliyor. Bir Koluman şubesine uğrayın; Mercedes-Benz Orijinal Motor Yağları’nı tercih edenlere sunulan bu özel avantajlardan yararlanın. Kampanya için tıklayın.

2-Sıvı seviyelerine dikkat edin.

Mevsimsel olarak yükselen hava sıcaklığı şanzıman sıvısının, hidrolik direksiyon sıvısının, soğutma sıvısının ve hatta ön cam silecek sıvısının azalmasına neden olabilir.

Sıvı seviyeleri düşük olduğunda, soğutma etkisi azalır ve bu da ilgili bölümlerin aşırı ısınma olasılığını artırır. Uygun seviyelerde olduklarından emin olmak için, motor yağı, şanzıman sıvısı, servo direksiyon sıvısı ve fren sıvısı dahil olmak üzere tüm araç sıvılarını periyodik olarak kontrol etmelisiniz.

3-Lastik basıncınızı kontrol edin ve gözlemleyin.

Aracınızla sorunsuz bir yaz mevsimi geçirmek için işe önce lastiklerinizi kontrol etmekle başlayın! Lastiklerinizin diş derinliklerinin, profillerinin ve üretim tarihlerinin kontrol edilerek olması gereken yasal sınırlar içerisinde olduğunu görmeliyiz. Eğer aracınızda kış lastikleri takılı ise, hava sıcaklarının yükselmeye başladığı Nisan-Mayıs aylarından itibaren yaz lastiklerinizi taktırmalısınız. Her zaman lastiklerinizin uygun şekilde şişirilmiş olduğundan emin olun. Az şişirilmiş lastiklerle araç kullanmak lastiklerin aşırı ısınmasına neden olabilir ve özellikle yol sıcaklıklarının çok yüksek olduğu durumlarda lastiklerin patlama olasılığını artırabilir. Lastik havalarınızın önerilen hava basıncının üstünde olması da aracınızın lastiklerinin anormal aşınmasına, konforsuz sert bir sürüşe ve kötü bir yol tutuşa neden olabilir.

4-Rot ve Balans (ön düzen ayarı) ayarlarına dikkat edin. 

Aracınız sürüş sırasında bir tarafa çekiyor, direksiyonunuz titriyor veya düz giderken direksiyonu ortalamakta zorlanıyorsanız, aracınızın rot ve balans ayarlarını kontrol ettirmenizi öneririz. 

Bu ayar, genel aşınma ve yıpranmanın yanı sıra bozuk yollar, çukurlar ya da dikkatsizce çıkılan bordürler nedeniyle bozulabilir. Doğru ayar, lastiklerinizin ömrünü uzatmanıza, daha yumuşak bir sürüş sağlamanıza ve hatta yakıttan tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. 

5. Frenlerinizi kontrol ettirin.

Aracınızın iyi frenlere sahip olduğundan emin olmalısınız. Uzun yaz yolculuklarında karşılaşabileceğiniz Dur-kalk trafiği, sert koşullar, virajlı yollar, uzun iniş ve çıkışlar frenlerinizi yıpratabilir. Bu nedenle yazın çıkacağınız uzun yolculuklar öncesinde mutlaka servislerimize uğrayarak frenlerinizin kontrollerini yaptırmanızı öneririz.

6. Klimanızı kontrol ettirin.

Yaz aylarının yükselen hava sıcaklıklarında aracınız ile daha konforlu yolculuk yapabilmeniz için klimanızın çok iyi çalışması gerektiğini unutmamalısınız. Bu nedenle yaz aylarının başlangıcında klima soğutma veriminizi, kabin toz filtrenizi kontrol ettirmek için servislerimizi ziyaret edebilirsiniz.

7. Aracınızın genel görünümüne de gerekli özeni göstermelisiniz. 

Güneş ışınları ve yüksek sıcaklıklar aracınızın boyasını ve plastik aksamlarını da olumsuz şekilde etkiler. Sıcak havalarda kuş pisliği, asfalt ve zift kalıntıları gibi dış etkiler boyanız üzerinde daha hızlı ve daha derin tahribatlar yaratacaktır. Bu nedenle aracınızın boya korumasını, seramik kaplamasını ihmal etmemeli ve mümkün olduğu sürece aracınızı direkt güneş ışınlarından korumalısınız. Bu nokta da Koluman servislerini ziyaret ederek Car Care hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Hayatın sorunsuz ilerleyeceğini her zaman garanti edemezsiniz, ancak aracınızın sorunsuz çalıştığından emin olmak için elinizden gelenin en iyisini yapabilirsiniz. 

Koluman daima yanınızda!

Periyodik bakımlarınızı yaptırdıktan sonra da daima yanınızda olan Koluman’ın servis hizmetlerinden faydalanmak çok kolay. Uzun yola çıkmadan önce kendi başınıza yapacağınız kontrollerin yanı sıra, yaşayabileceğiniz olumsuzlukları en aza indirmek için bakım ve onarımlarınızı Koluman şubelerinde yaptırabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Siz uzun yola rahat rahat çıkın diye, Koluman daima yanınızda.

Mercedes aracınız için Koluman’dan online servis randevusu almak için bizimle iletişime geçin.