Otomobil Segmentleri Nelerdir?

Otomotiv endüstrisi, değişen piyasa koşullarına ve tüketici ihtiyaçlarına uygun olarak kendini geliştirmeye ve dönüştürmeye devam ediyor. Önceleri kararsız tüketiciler en iyi özelliklere sahip araçların peşinde koşarken artık değişen dünya ve yaşam koşullarıyla birlikte daha çok tasarruf yapabileceği araçları bulmaya çalışıyor.

Artık otomobil sahibi olmak maliyet olarak ev sahibi olmak ile eş değer hale gelmeye başladı. Alınan araçlar tüketicilerin hangi ihtiyaçlarını karşılıyor; tüketiciler araç alırken ihtiyaçlarını ne kadar göz önünde bulunduruyor? İşte otomobil segmentleri tam da bu sorular çerçevesinde şekilleniyor ve çeşitleniyor. Otomobil alırken bu segmentlerin özelliklerini ve hangi segmentten aracın hangi ihtiyaçları karşılamak için daha uygun olduğunu araştıranlar ise bir adım önde oluyor. Mercedes-Benz Koluman olarak, otomobil alımlarında işinizi kolaylaştırmak adına bu blog yazımızda otomobil segmentlerini araştırdık ve sizin için derledik. 

Otomobil Segmentleri ve Karşıladıkları İhtiyaçlar

A Segmenti:

Özellikle Avrupa’da popüler olan A segment araçlar, küçük olduklarından şehir içinde ideal bir kullanıma sahiptirler. Uzunlukları genelde 3.7 metre civarındadır. Toplam araç satışlarının %8’ini oluştururlar. İlk kez araba kullanacaklar için biçilmiş kaftan olan A segmenti araçlar, günümüzde boyutlarından beklenmeyecek fonksiyonaliteye sahip kent araçları olarak öne çıkıyor.

B Segmenti:

Yine küçük otomobiller içeren B segmenti, kompakt modellerden biraz daha küçük araçları kapsar. Maddi olarak yine çok maliyetli olmayan ama maksimum kaliteyi sunmaya çalışan özelliklere sahip bir segment türüdür. 

C Segmenti:

Bu segmentteki araçlar, kompakt model olarak şu ana kadar en çok üretilen türler arasında yer almaktadır. Hem maliyet avantajına hem de birçok ihtiyacı aynı anda giderme potansiyeline sahip olan bu araçlar, bir dönem otomobil satışlarının dörtte birini oluşturmaktaydı. Şimdilerde SUV modeller daha çok rağbet görse de yine de C segmentindeki otomobiller en çok tercih edilen araçlar arasında yer alıyorlar. 

Beş kişilik yeterli oturma alanı ve geniş bagaj hacmiyle C segmenti otomobiller, aile veya şirket araçları olarak kullanılmaya uygundur.

D Segmenti: 

D segmentindeki otomobiller, C sınıfından biraz daha donanımlı araçlardır. Orta boy olarak isimlendirilen bu araçlar, 4.60 ile 4.90 m arası uzunluğa sahiptir. Avrupa’da geniş otomobil sınıfına dahil olurken Amerika’da orta sınıf sedan olarak görülürler. Daha uygun bir fiyata üst düzey konfor sağlayabilen araçların bulunduğu bir segmenttir.

E Segmenti: 

Orta üst sınıf segmentlerinden biri olan E sınıfı araçlar “yönetici sedanları” olarak adlandırılır. Yeterli enerjiye ve kaliteli iç döşemeye sahip otomobiller bu segment ile karşımıza çıkmaya başlar. %3’lük pazar payına sahip E segment otomobiller son yıllarda giderek gelişiyor ve özelliklerini de giderek artırıyor. 

F Segmenti:

Devlet liderlerinin ve yöneticilerin genelde ilk tercihi olan segmenttir. Bulunduğumuz kıtada %0.3’lük bir pazar payına sahip olmakla beraber 5 metrelik asgari uzunluğu ile oldukça dikkat çekici modellerdir. Görkemli boyutuyla, çok iyi bir iç mekan konforu sunan F segment araçlar lüksün tam olarak karşılığını yaşatırlar. 

SUV/J Segmentleri:

SUV’lerin popülaritesinin yıllar içinde önemli ölçüde arttığını inkar etmek mümkün değil. Aslında bu segment o kadar genişledi ki, bu tür araçlar söz konusu olduğunda artık göz önünde bulundurulması gereken oldukça fazla seçenek var. Bu hem iyi hem de kötü. Bu segmentten bir otomobil almak istediğinizde, aradığınız hemen hemen her şeyi bulabilirsiniz. Öte yandan, bu kadar çok seçenek ile modeller arasında ayrım yapmak zor olabilir. Bu türlerde esas olan fark, boyut ve şasidedir.

İhtiyaca ve istenen kapasiteye bağlı olarak 4 farklı SUV çeşidi vardır: Küçük SUV’lar, Kompakt SUV’lar, orta sınıf SUV’lar ve büyük sınıf SUV’lar. 

Küçük SUV’lar: B segment hatchback ve sedan şasileri kullanılarak üretilirler.

Kompakt SUV’lar: Küçük sınıftan biraz daha uzun yapıya sahiptirler, aynı şekilde üretimlerinde yine diğer kompakt hatchback ve sedan şasileri kullanılır. 

Orta sınıf SUV’lar: Biraz daha üst segment ve biraz daha popülaritesi yüksek bir sınıf. 

Büyük sınıf SUV’lar: Yakıt tüketimi çok fazla ve yüksek hacmi dolayısıyla ülkemizde çok sık rast gelmediğimiz araçlardır. 

S Segmenti:

İki kapılı coupe’ler, roadster’lar, spor otomobiller, güçlü otomobiller, grand tourer’lar ve üstü açılır otomobiller bu başlık altında toplanır. Hem sürücü hem de yolcular için eksiksiz bir sürüş deneyimi sunmaya vurgu yapan S segmentinde, çok çeşitli otomobiller mevcuttur. 

Geleceğin Otomobilleri

Otomobil satışlarında hedef kitlenin yaşı giderek düşüyor, pazarın büyüklüğü ve teknolojiyle uyumlu yaşam biçimi de giderek tercihlerimizin yönünü değiştiriyor. Daha genç nüfusa ulaşmanın ana motivasyonu, lüks otomotiv üreticilerinin farklı segmentlerde ürettikleri otomobillerin yeni nesil tarafından daha çok tercih edilmesini sağlamak.

Mercedes-Benz’in geleceği bugünden deneyimlemenizi sağlayan otomobili; elektrikli EQC’yi keşfetmek için Koluman şubeleri ile iletişime geçebilirsiniz.  

Tüm Segmentlerden Otomobiller Koluman’da

Mercedes-Benz araçların tüm özelliklerini öğrenmek, ihtiyacınıza yönelik bir araç sahibi olmak isterseniz Koluman şubelerine bekleriz. Bizimle web sitemiz üzerinden ya da Koluman mobil uygulaması üzerinden iletişime geçin.

App Store

Android