Neden elektrikli araçları tercih etmeliyiz?

Elektrikli otomobiller içten yanmalı otomobillere kıyasla farklı yenilikler, özellikler ve yaşantımıza kattıkları artılar ile karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda elektrikli otomobillerin hayatlarımıza etkisi ve avantajları üzerine bilgiler derledik. Gelecek elektrikte…

1.Maliyetler

Yakıt maliyetlerinin elektrik maliyetlerinden daha fazla olması tercih edilebilirliği konusunda bir etken olarak karşımıza çıkıyor.

Hızlı şarj istasyonlarında elektrik maliyetlerinin nispeten daha yüksek olduğu dikkate alınsa bile, yakıt maliyetleri kadar bir maliyete yol açmıyor. Bu nedenle toplam maliyetlerde de gözle görülebilen bir farka neden olabiliyor. 

2.Ses ve Konfor

Elektrikli otomobillerin çalışma prensipleri içten yanmalı motorlardan farklı olduğu için araç ilk çalışması sırasında ve çalışmaya devam ederken ses üretmez. Ses üretmemesinin yanı sıra aynı prensip farklılığından kaynaklı olarak motorun çalışmasından kaynaklanan sarsıntı veya titreme gibi unsurlar ortadan kalkmış olur.

Bu sessizlik ve stabilizasyon çok konforlu ve sağlıklı bir yolculuk yapmanıza olanak verirken, yolculuklarınızı çok daha keyfli hale getirecektir.

3.Sıfır Emisyon

Elektrikli otomobillerin üretilmesindeki en önemli sebeplerden birisi dünyamızın içerisinde bulunduğu emisyon gazı problemidir ve bu problem gün geçtikte artmaktadır. Geliştiriciler bu nedenle problemlerin önüne geçmek ve emisyon oranını düşürmek için en doğru yol olan elektrikli otomobillere yönelmişlerdir.

Elektrikli otomobiller elektrik motoru ile çalışan bir bataryaya sahiptir ve içten yanmalı otomobiller gibi yakıt tüketmezler. Bir yakıt tüketiğimi olmadığı için CO2 emisyonu ile karşılaşmak imkansız olur. Öyle ki elektrikli otomobiller bu nedenle egsoz çıkışlarına bile ihtiyaç duymazlar.

4.Düşük Emisyonlu Şehir Merkezlerine Erişim

Avrupa’nın bazı noktalarında hem insan sağlığını hem de şehrin doğal dokusunu korumak için düşük emisyon bölgeleri oluşturulmaya başlanmış ve bu emisyon bölgelerine giriş için araçların çeşitli şartları sağlamaları istenmiştir. Elektrikli otomobiller dünyanın her bölgesinde bu düşük emisyonlu şehir merkezine giriş için sınırsız erişim hakkına sahiptir.

5.Verimlilik

İçten yanmalı otomobillerde otomobilin çalışması yakıtın motor içerisindeki hareketlerine bağlıdır ve bu hareketler esnasında yakıtın bir kısmı sürtünmeden kaynaklı olarak kaybedilir. Ancak elektrikli otomobillerde enerji doğruran motora iletilir ve enerji üretmek için ek bir kayıp yaşanmaz. Bu sayede enerjiyi maksimum verimlilikte kullanma imkanı bulursunuz.

Koluman Yanınızda!

Mercedes-EQ ile elektrikli otomobillerimizde karbon emisyonunu sıfıra indiriyor, geri dönüştürülmüş materyalleri kullanarak bu dönüşümümüze hız kesmeden devam ediyoruz.

Tüm Mercedes-EQ modelleri ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçin.