Motor Yağı Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mercedes-Benz aracınızın motorunda yağ biterse, yağlama olmadığı için parçalar birbirine sürtünmeye başlar, motor tutukluk yapar ve en sonunda da durur. Ayrıca bu durum, aracınızın motorunun çok ciddi hasar görmesine de neden olabilir. Bu nedenle aracınızın motor yağı seviyesini düzenli olarak kontrol etmeniz ve motor yağını gerekli periyotlarda değiştirmeniz çok önemlidir.

Mercedes-Benz Orijinal Motor Yağları, fazla ısıya maruz kalan parçaların soğutulması ve korozyondan korunması gibi çok sayıda görevi de güvenilir şekilde yerine getirir. Böylece aracınızın motorundaki aşınmaları minimuma indirir ve motorun hem uzun ömürlü hem de yüksek performanslı olmasını sağlar. Koluman olarak, işlevi ve hangi sıklıkta değiştirilmesi gerektiği başta olmak üzere ve motor yağı hakkında bilmeniz gereken tüm detayları sizler için derledik.

Motor Yağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

1-Motor yağı ne işe yarar?

Motor yağı, baz yağ ve katkı maddelerinin basit bir karışımından oluşur. Motor parçalarını yağlamak, sürtünmeyi azaltmak, motoru temizlemek, soğutmak ve korumak için tasarlanmıştır.

Baz yağlar, toplam motor yağının yüzde 70-90’ını oluşturur ve doğal gaz veya ham petrolden elde edilir. Kalan yüzde 30-10’luk dilimi oluşturan katkı maddeleri; deterjanlar, sürtünme düzenleyiciler, antioksidanlar, korozyon önleyiciler ve viskozite indeksi geliştiriciler gibi kimyasallardır.

Mercedes-Benz Orijinal Motor Yağları, ısıl zorlanmaya maruz kalan parçaların soğutulması ve korozyondan korunması gibi çok sayıda görevi de güvenilir şekilde yerine getirir. Böylece aracınızdaki aşınmaları minimuma indirerek, aracınızın uzun ömürlü ve yüksek performanslı olmasını sağlar. 

2-Farklı hava koşullarında motor yağı ile ilgili nelere dikkat edilmelidir?

Aşırı soğuk hava, motor yağının önce koyulaşmasına, daha sonra da katılaşmasına sebep olur. Dolayısıyla, aracınızda kullandığınız yağın marş işleminden hemen sonra motora ulaşarak, onu koruyabilmesi için düşük sıcaklıklarda da akışkanlık ve yağlama özelliklerini muhafaza etmesi gerekir.

Sıcaklığın çok yüksek olduğu havalarda ise yük altındaki motorun belirli noktalarında sıcaklık, 260°C ve daha yüksek değerlere ulaşır. Bu sıcaklıklarda aracınız için güvenli bir yağlama yapabilmeniz için yağdaki buharlaşma kaybının az olması gerekir. 

Mercedes-Benz orijinal yağları sayesinde her mevsimde, en zor koşullarda bile motorunuzun kusursuz bir performans göstermesini sağlayabilirsiniz. Böylece aracınızı her zaman güvenilir şekilde çalıştırabilir ve hedefinize rahatça ulaşabilirsiniz.

3-Aracınızdaki motor yağı bittiğinde ne olur?

Motorunuzda yağ biterse, yağlama olmadığı için parçalar birbirine sürtünmeye başlar, motor tutukluk yapar ve sonunda çalışmayı durdurur. Bu, geri döndürülmesi imkansız olmasa da son derece zor giderilebilecek bir hasara neden olabilir. Bu nedenle yağ seviyenizi düzenli olarak kontrol etmeniz ve yağınızı sık sık değiştirmeniz çok önemlidir!

Motor Yağı ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Motor sesi: Motor yağı işini yaparken motorunuzdaki parçaları yağlar ve sonuç olarak motorun sessiz kalmasını sağlar. Ancak yağ seviyeniz düşükse veya yağ tamamen bitmişse, vuruntu veya uğultu sesleri duymaya başlayabilirsiniz. Böyle bir durumda aracınızı hemen yağ değişimi için servise götürün.
 • Arabanın içinde yağ kokusu: Arabanızın içinde motor yağı kokusu almanız, yağ sızıntısı olabileceğinin bir işaretidir. Egzoz dumanı veya gaz kokusu alırsanız aracınız aşırı ısınıyor olabilir. Her iki durumda da aracınızı mümkün olan en kısa sürede kontrol için servise götürmeniz yararlı olacaktır.
 • Egzoz dumanı: Aracınızın egzoz borusunun yarı saydam buhar yayması normaldir, ancak bu buharın koyu renkli dumana dönüştüğünü fark ederseniz, zaman kaybetmeden bir otomobil servisine başvurmalısınız. 
 • Kilometre Periyotları: Çoğu araç için her 15,000 km’de bir veya – yılda bir kez yağ değişimi yapılması gerekir. 
 • Koyu renkli yağ: Temiz motor yağı, kehribar renginde ve yarı saydamdır. Zamanla, toplanan kirleticiler ve tortular nedeniyle daha koyu bir renge bürünecektir. Yağınızı kontrol ederken koyu bir renge büründüğünü fark ederseniz, bu yağ değiştirme zamanının geldiğinin önemli bir göstergesidir.

Mutlaka Dikkat Edin:

 • Motor yağı, motorun birçok hareketli parçasını yağlayarak hasar almasını önleyen ve motorunuzun sorunsuz çalışmasını sağlayan en önemli bileşenlerden biridir.
 • Motorunuz her çalıştığında, motor yağınızda yanmadan kaynaklanan yan ürünler birikebilir. Yağda çok miktarda kirletici biriktiğinde motorda tortu oluşur ve motor aşınmaya başlar.
 • Yağ düzenli olarak değiştirilmezse, bu kirleticiler aracınızın genel performansını ve verimliliğini olumsuz etkileyecektir.

Yağınızı ne sıklıkla değiştirmelisiniz?

Aracınızın yağını her 15.000 km’de ya da yılda bir kez (hangisi önce dolarsa) değiştirmeniz gerekir. 

Mercedes aracınız için öneriliyor: Mercedes-Benz Orijinal Motor Yağları

Otomobiliniz için özel olarak geliştirilen, güvenilir ve dayanıklı Mercedes-Benz Orijinal Motor Yağları’nı kullanmalısınız. Peki, Mercedes-Benz E-Serisi, C-Serisi, GLC ve diğer tüm modellerde kullanabileceğiniz orijinal motor yağları aracınız için hangi avantajları sağlar?

Mercedes-Benz Orijinal Motor Yağları’nın Sunduğu Avantajlar

 • Motordaki iç sürtünmeyi azaltarak daha fazla güç sunar.
 • Tüm sürüş koşullarında yağlama güvencesi sağlar.
 • Yüksek bir dayanıklılığa sahiptir.
 • Soğuklar ve aşırı sıcaklar gibi kritik kullanım koşulları altında aracınıza güvence sağlar.
 • Sahip olduğu özelliklerle minimum aşınma ve maksimum ömür sağlar.
 • Motorun verimli çalışmasını sağlayarak çevreyi korur.

Koluman Daima Yanında!

Motor yağınızı zamanında kontrol ettirin, yolda kalmayın. Motor yağınızın değişimi için Koluman servislerine başvurabilir, aracınızın motorunu olası hasarlardan koruyabilirsiniz.

İletişim için tıklayın