Kamyonlar İçin Uzun Yolda Güvenli Sürüş Rehberi

Kamyonlar, tırlar ve ağır vasıta tüm ticari araçların sürücüleri için yol güvenliğine özen gösterilmesi son derece önemlidir. 2018 yılında yayınlanan Sürücü Güvenliği Risk Raporu’na göre, kamyon kazaları filo sahiplerine yaklaşık 57 milyar dolara mal olmaktadır. Herhangi bir yaralanmayla sonuçlanmayan bir kaza bile sigorta oranlarını artırabilir. 

Mercedes-Benz kamyonlar uzun ve zorlu yollara dayanıklı yapılarıyla daima dikkat çeker, fonksiyonları arasında sürüş güvenliğiyle ilgili olanları ilk sıraya koyar. Ancak sürücülerin de olası kazalardan korunmak için alması gereken önlemler vardır. Koluman olarak kamyon taşımacılığında güvenliği artırmak ve yolda çarpışma riskini azaltmak için alınabilecek bu önlemleri sizler için derledik.

Dikkat dağınıklığıyla sürüşten kaçının.

Uzun yolculuklar dikkat dağınıklığına sebebiyet verebilecek en önemli nedenlerin başında gelir. Araştırmalara göre tüm ölümcül kazaların yüzde 9’u dikkati dağılmış sürücüler sebebiyle olmaktadır. Sürücülerin dikkati çeşitli nedenlerden dağılabilir. Örneğin, zaman kazanmak için araç kullanırken bir şeyler yemek, telefonda konuşmak veya mesajlaşmak…

Kamyon sürücülerinin manevra yapması binek araçlara göre daha zordur, araçlarının yavaşlaması daha uzun sürer ve görüş açılarında daha fazla kör nokta olması sebebiyle yine binek araç sürücülerinden çok daha dikkatli olmaları gerekir. Bu yüzden sürüş esnasında dikkat dağınıklığına yol açacak eylemlerden kaçının yorgun hissettiğinizde mola vermeyi ihmal etmeyin.

Kör noktalarınızı tespit edin.

Standart bir binek araçtan çok daha fazla kör noktası olan büyük ticari araçlarda, sürücünün güvenliği ve çarpışmaların önlenmesi için görüş noktalarının doğru bir şekilde tespit edilmesi oldukça önemlidir. Şerit değişikliklerini minimumda tutmak ve yan aynalarınızı en az 10 saniyede bir kontrol etmek de güvenliği ve farkındalığı artırmanın etkili bir yoludur.

Mercedes-Benz kamyonlarda da bulunan ön, arka ve yan taraflardaki büyük kör noktalar tespit edilerek kamyonların emniyeti sağlanabilir. Özellikle Mercedes-Benz kamyonlardaki yol destek asistanları sayesinde uzun yolda yapılan sürüşler çok daha kolay bir hale gelir. Kör noktaları görmek için Actros kamyonlarda bulunan avantajlar: 

  • Dönüş asistanı: Belirli durumlarda ikaz alanında veya takip eğrisinde bulunan hareket halindeki ve sabit nesneleri algılayarak sürücüye dönüşlerde veya şerit değişiminde destek olabilir, sürücüyü tehlike anında görsel ve sesli olarak ikaz edebilir.
  • MirrorCam: Aerodinamik olarak geliştirilen MirrorCam, daha iyi bir görüş açısı sağlar. Dikiz aynasına yansıyan kamera görüntüsü ile manevra yaparken, dönüşte ve şerit değişiminde daha fazla emniyet sunar.

Sürücü güvenliğini artırmak için araç kamerası kullanın.

Sürücü güvenliğini artırmak için araç kamerası kullanımı artık oldukça popüler. Özellikle teknolojinin her geçen gün daha da gelişmesiyle araç kamera sistemleri de kamyon taşımacılığı endüstrisinin büyük bir parçası haline geldi. 

Filo sahipleri, sürücülerini yanlış iddialardan korumak, sigorta süreçlerini hızlandırmak, hesap verilebilirliği artırmak ve sürücü davranışları ile genel filo güvenliğini iyileştirmek için araç içi kamera sistemleri kullanabilir. Aynı zamanda bu kameralarla karşı tarafın hatalarını da tespit edebilir, bu sayede gerekli aksiyonları alabilirler. 

Ayrıca gösterge paneli kameraları (veya araç kameraları) gibi geliştirilmiş kamyon sürücü güvenliği eğitimi programları da yol güvenliğini artırmak konusunda çok büyük avantajlar sunar. 

Güvenli fren/takip mesafenizi bilin.

Binek araçları kullanırken takip mesafesini hesaplamak çok daha kolay fakat söz konusu ticari araçlar olduğunda bu hesabı daha dikkatli yapmak gerekiyor. Bilindiği gibi araç ne kadar büyükse durma mesafesi de büyüklüğü ile orantılı olarak uzar. 

Güvenli sürüş için gerekli olan doğru fren mesafesini sağlamak için çevrenizdeki sürücüleri ve araçlarının hareketlerini gözlemlemeniz, hızınızı onlara göre ayarlamaya dikkat etmeniz gerekir.

Hizmet saatlerine dikkat edin.

Sürücünün seyir halindeyken içinde bulunduğu ruh hali ve uykusuzluk durumu en büyük kaza sebepleri arasındadır. Kamyon sürücülerinin yorgun bir halde araç kullanmamaya dikkat etmeleri, uzun yol sürüşlerinde güvenliği artırmak için oldukça önemlidir.

Yol işaretlerini takip edin.

Yol işaretleri geçerli bir nedenle yolda yer alır, bu nedeni kesinlikle fark ettiğinizden emin olun. Kazaya sebebiyet verebilecek hususlardan bir diğeri de yol işaretlerini ve trafik levhalarını görmezden gelmektir. Bulunduğunuz şehrin ya da ülkenin kurallarına uymaya önem verin. 

Ani ya da keskin virajlarda, engebeli zeminlerde, inşaat alanlarında ve diğer yol düzensizliklerinde manevra yaparken kamyonlarının hızlarını artırmaları, kamyon sürücülerinin araçlarının kontrolünü kaybetmelerine neden olabilir. Bu sebeple, yol işaretlerine gereken önemi vermek, kamyon sürücülerinin güvenli bir şekilde yol almasını sağlar. 

Sert fren, ani hızlanma ve aşırı hızla viraj almaktan kaçının.

Uzun yolda kamyon sürücülerinin sorumluluk bilinciyle hareket etmesi ve sert frenleme, ani hızlanma veya aşırı hızla viraj alma gibi tehlikeli davranışlardan kaçınması gerekir. Özellikle hava koşulları ve yol durumunun müsait olmadığı durumlarda bu tür davranışların kolaylıkla kazalara sebebiyet verebileceğini unutmayın.

Koluman Daima Yanında!

Yolda kalan bir kamyon, kendi sürücüsü dışında diğer araç kullanıcıları için de sorun yaratabilir. 

Herhangi bir arıza durumda kamyonunuzun sigortasının olup olmadığı, garanti kapsamı ve yol yardımına hemen ulaşabilmesi oldukça önemlidir. Mercedes-Benz kamyonunuz ile yaşayabileceğiniz tüm sorunların çözümü için Koluman ile iletişime geçin.