En Yüksek Beygir Gücüne Sahip 4 Mercedes-Benz Modeli

Otomobillerin ne kadar hızlanabileceğini gösteren en önemli değer motor gücüdür. Bu gücün miktarı ise beygir gücü cinsinden hesaplanır. Beygir gücü, bir motorun ürettiği gücü ifade eder. 1 beygir gücü; motorun yaklaşık 75 kilogramlık bir yükü, 1 saniyede, 1 metre hareket ettirebilmek için kullandığı güç miktarıdır. 

Ortalama bir aracın beygir gücü, markasına ve modeline bağlı olarak 75 ile 200 beygir gücü arasında değişmektedir. Genellikle SUV sınıfında yer alan büyük ve lüks araçlar daha yüksek beygir gücünde bir motora sahip olur. Şehir içi kullanım için tasarlanmış, küçük boyutlu arabalarsa daha az beygir gücüyle çalışırlar. Tabii arazi araçları arasında olmasalar da, Mercedes-Benz’in en sportif yüzleri olan AMG araçlar gibi özel modeller de oldukça yüksek beygir güçleri ile öne çıkarlar. Koluman olarak en yüksek beygir gücüne sahip olan Mercedes-Benz AMG araçları sizler için derledik.

Hızlı otomobiller, asfaltta iz bırakan lastikler ve yüzlerce beygir gücü denince akla ilk gelen Mercedes-AMG modelleri oluyor elbette. AMG motorlar, her otomobil tutkununun hayran olduğu muhteşem bir motor sesi ile çalışırlar. Gelin, AMG motorlara daha yakından bakalım. 

AMG Motorların Nasıl Ortaya Çıktığını Biliyor muydunuz?

AMG motorların doğuşunun, iki Mercedes mühendisi Hans Werner Aufrecht ve Erhard Melcher’in yüzlerce beygir gücü üreten bir otomobil motoru tasarlamak için bir araya geldiği 1967 yılına kadar uzandığını biliyor muydunuz? 

O günden sonra zamanla AMG, konu yüksek hızlı bir Mercedes-Benz otomobil seçmeye geldiğinde ilk akla gelen motor markası haline geldi. 1999’da Mercedes, AMG’nin %50 hissesine sahipti ve şirketin adı “Mercedes-AMG” olarak değiştirildi.

Mercedes-Benz otomobiline yerleştirilen AMG motoru; ürettiği eşsiz güç, yüksek tork ve nefes kesici sesiyle adeta bir ikon haline geldi. Her AMG motoru gerçek bir başyapıttır ve en iyi performans gösteren safkan atların tümü kaputun altındaymış gibi hissettirir. Deneyen herkes AMG motorların benzersiz sesine hayran olur.

En Fazla Beygir Gücüne Sahip Efsanevi Mercedes-AMG Araçlar:

1-GT 63S E Performance (843 hp)

Listemizin ilk sırasında yer alan GT 63 E Performance, aslında ilk bakışta çok normal görünen bir seri üretim otomobil. Bu şahane araç, süper otomobil kategorisine bile girmiyor ve buna rağmen 4.0 litrelik çift turbo V8 ve elektrik motoru ile tam 843 beygir gücü üretiyor.

Gt 63S E Performance’ın bu kadar güçlü olmasının nedeni, kendi başına 204 beygir güç üreten bir elektrik motorunu akıllıca kullanmasıdır. Gerçekten hızlı ve beygir gücü en yüksek seri üretim otomobillerden biri. 

2-Mercedes SLS AMG Elektrikli Tahrik (751 hp)

Günümüzde, olağanüstü miktarda güç üreten elektrikli otomobillerle karşılaşmaya alıştık. Fakat bu alandaki ilklerden biri 2012’de tanıtılan ikonik SLS AMG idi.

SLS AMG, tanıldığı dönemde elektrikli otomobil alanında çığır açan bir araçtı ve bir elektrik motorundan 751 beygir gücü elde etmeyi başaran ender otomobillerden biriydi.

3-Mercedes SL 65 AMG Black Series(670 hp)

Sırada, günümüzde soyu tükenmiş sayılan otomobillerden biri var. Mercedes SL 65 AMG, on yıldan daha eski olmasına rağmen, Mercedes-Benz fabrikasından çıkan en güçlü otomobillerden biri olma özelliğini koruyor. 

Bu agresif dış görünüşlü, kaputunun altında adeta bir canavar yaşadığı hissini uyandıran otomobil hakkında sizi uyarmalıyız: Mercedes SL 65 AMG, herhangi bir yeni yetme elektrik motoruyla gelmiyor. 670 beygir gücü, bu araba için özel olarak tasarlanmış 6.0 litrelik çift turbo V12 tarafından üretiliyor. Black Series, 3.8 saniyede 100 km/s’ye ulaşabiliyor ve en yüksek hızı neredeyse 320 km/s.

4-Mercedes-Benz AMG GT R (577 hp)

Süper otomobil kategorisinde yer alan ikonik bir Mercedes-Benz AMG otomobiliyle devam edelim. O, kaputun altında 577 beygir gücü olan gerçek bir AMG canavarı. Dev egzozu, son derece uzun kaputu ve kanatları ile Mercedes-Benz’in portföyündeki çoğu otomobilden epey farklı.

Çift kavramalı şanzımanı da çok etkileyici ve torku anında kullanıma sunuyor. Tüm bu gücün, otomobilin viraj alma kabiliyetini nasıl etkilediğini sorgulamaya başlayabilirsiniz ancak AMG GT R’nin yol tutuşu da olağanüstü. Kullanmaya başladığı anda kesinlikle her sürücünün yüzünü güldürecek potansiyelde bir araç.

Mercedes-AMG araçlar için detaylı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçin.