Şanzıman Bakımı Neden Önemlidir?

Düzenli bakımların araçlarımız için ne kadar önemli olduğunun hepimiz farkındayız. Ancak gözden kaçmaması gereken bir diğer nokta şanzıman bakımıdır.

Şanzıman bakımının ihmal edilmesi maliyetli ve tehlikeli sonuçlara yol açabilir. İşte bu yüzden şanzıman bakımında nelere dikkat etmemiz gerektiğini sizler için derledik.

1. Gecikmeli ya da zor vites değişimi;

Sürüşte ya da ilk çalıştırdığınız zor vites geçişleri yaşıyorsanız ve bazen vites geçmiyorsa bu durum şanzıman sorunlarından kaynaklı olabilir. Aşınmış debriyaj bileşenlerinden kaynaklı olarak bu sorunları yaşıyorsanız sürüş esnasında değişmeyen vitesten dolayı devir problemleri yaşayabilir ve dolayı yoldan motoru etkileyebilirsiniz ya da sert vites geçişleri sürüş esnasında sarsılmalara neden olabilir.

2. Şanzıman yağı sızıntısı;

Şanzıman yağı sistemdeki bileşenlerin yağlanmasını, uyum içinde çalışmasını ve çalışırken de aşınma olmamasını sağlar. Bu sıvının azalması sistemdeki tüm parçaları etkiler ve maliyetleri yüksek hataların ortaya çıkmasına neden olur.

3. Şanzıman kayması;

En yaygın şanzıman sorunlarından biridir. Sürüş sırasındaki vites değişiminin sürüşe yansımaması olarak özetlenebilir. Bu durum vites değişmiş gibi görünse de sürüşe yansımadığı için ani bir devir artışına neden olabilir. Önlem alınmadığı durumda performansın düşmesine ve yakın verimliliğinin azalmasına yol açabilir. İleri seviyelerde bütün sistemde sorunlara neden olabilir.

4. Yanık kokusu;

Aracınızdan yanık kokusu geldiğini fark ederseniz veya sızlanma, gıcırdama veya tıkırdama gibi olağandışı sesler duyarsanız, bu durum şanzıman sorunlarına işaret edebilir. Yanık kokusu, şanzıman yağının veya debriyaj bileşenlerinin aşırı ısındığının bir işareti olabilir; olağandışı sesler ise aşınmış dişlilerin, yatakların veya diğer dahili bileşenlerin göstergesi olabilir.

5. Uyarı ışıkları ;

Tüm mekanik arızalarda olabileceği gibi uyarı ışıklarınızı sürekli kontrol edin ve gerekli durumda bir yetkili servis ile iletişime geçin.

Koluman Servisleri en doğru ve şeffaf hizmet süreçleri için sizleri bekliyor. Tüm sorunlarınızın çözümü için bizimle iletişime geçebilirsiniz.