Otomobillerin Isınmasının Ortak Nedenleri

Otomobillerin aşırı ısınması tehlikelidir ve ne olduğunu anlamamak sizi ciddi masraflara sokabilir. Sıcak motorların çalışmaya devam etmesi motor bloğunda meydana gelebilecek çok daha büyük hasarlara neden olabilir.

Otomobilimizin neden çok ısındığı anlamak için birkaç noktaya dikkat etmek gerekir. Gelin bu noktalara birlikte bakalım;

Soğutma Sistemi Nedir?

Motor sıcaklığı aracın soğutma sistemi tarafından kontrol edilir. Ayrıca sert koşullarda çalışırken motorun aşırı ısınmasını da önler. Soğutma sıvısı deposu, radyatör, radyatör fanı, termostat, ısıtıcı hortumu, su pompası gibi bir çok eleman bu sisteme dahildir. Soğutma sıvısı dolaşımın ardından aşırı ısıyı absorbe etmek ve motoru uygun sıcaklıkta tutmak için motora geri döner. Ardından termostat ve üst radyatör hattı aracılığıyla daha fazla soğutma için radyatöre ilerler. Soğutma sisteminin herhangi bir noktası arızalanırsa aracınızın ısı kontrolü tehlikeye girebilir.

Termostat Arızası

Soğutma suyunun radyatöre ulaşması için termostatın belirli bir sıcaklıkta sabitlenmesi gerekir. Zaman içerisinde bu suyun devinimi, değişimi ya da seyrelmesi durumunda yaşanabilecek aksaklıklara ek olarak korozyon birikintisi yapma ihtimali soğutma suyu sıcaklığının motor tarafından doğru bir şekilde algılanmasına engel olabilir.

Termostat bölümünde meydana gelebilecek mekanik bir arıza su akışını durdurabilir ve motorda sıkışan sıvı motor sıcaklığı artırabilir.

Su Pompası Arızası

Zamanla su pompasının pervanesi, yatakları ve diğer parçaları bozulabilir, bu da soğutucunun hareket etmesini engelleyerek arabanın aşırı ısınmasına yol açabilir. Soğutma sıvısındaki metalik parça birikintisi, motorun ön kısmından gelen sürtünme sesi ve motorun ön kısmından sızan soğutma sıvısının görünmesi su pompası arızasının göstergeleridir.

Radyatör Arızası

Radyatör fanı soğutma sıvısının soğuk kalmasına yardımcı olur. Buna engel teşkil edecek bir arıza ise yine motorda ısınmalara neden olabilir.

Düşük Yağ Seviye

Motor yağı, motorun işlevini doğru yerine getirebilmesi için en önemli sıvılardan biridir. Yağın kirlenmiş ya da seyrek olması motordaki parçaların aşınma düzeyinin artmasına ve bu nedenle de motorun daha fazla ısınmasına neden olabilir.

Hortumlar (Dolaşım Yolları)

Herhangi bir sızıntı yoksa, ya da mekanik olarak bir hata görünmüyorsa soğutma sistemi üzerindeki hortumlara dikkat edilmesi gerekir. Bu hortumlarda meydana gelebilecek bir birikinti veya tıkanıklık yine aracın daha fazla ısınması için uygun ortamı hazırlayabilir.

Kendi kontrollerinizin ardından içinize sinmeyen bir noktada gözünüz arkada kalmadan gelebileceğiniz Koluman Servisleri sizleri bekliyor. Tüm sorunlarınızın nedenini belirlemek ve gidermek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.