Otomobilinizde Kontrol Edilmesi Gereken Mekanik Sıvılar

Otomobilinizin çalışma prensipleri bir çok parçanın birbiri içerisinde hareketine bağlıdır. Parçaların hareketi sayesinde araç enerji üretirken aynı zamanda hareket kabiliyeti de kazanır. Bu hareketin oluşumu sırasında parçalar birbirine temas eder ve bu temas enerji hareket kabiliyeti olarak otomobile yansır. Temas sırasında parçaların aşınmasını mümkün olduğunca minimuma indirmek ve ömrünü korumak gerekir. Parçaları korumanın en etkili yolu temas sırasında kullanılan sıvıların düzenli bakımdan geçmesi ve gerekiyorsa değişmesidir.

Otomobile eklenen sıvılar nelerdir ve ne işe yararlar?

Antifriz

Antifrizi özetle otomobil içerisinde bulunan suyun donma noktasını düşüren bir sıvı olarak tarif edebiliriz. Özellikle soğuk bölgelerde yaşayan otomobil sahiplerinin ya da dönemlik olarak bulunulan soğuk bölgedelerde antifriz aracın çalışmasında ve sıvıların donmamasında önemli rol oynamaktadır.

Fren Hidroliği

Frenleme sisteminde sürücünün pedala uyguladığı kuvvetin artarak tekerlere iletilmesi gerekir. Çünkü sadece pedal üzerine yaptığınız küçük bir dokunuşun bile büyük bir araçta hissedilir etki yaratması önemlidir. Bu nedenlerle otomobillerde fren sistemleri hidrolik bir sisteme bağlı olarak çalışır ve bu sistemin doğru çalışabilmesi için hidroliğin doğru seviyede olması gerekir. Aksi durumlarda frenleme sisteminde sorunlara sebep olabilir.

Şanzıman Yağı

Araçlardaki vites geçişlerini kolaylaştıran ve vites geçişlerinde rol oynayan parçaların aşınmasını engelleyen mekanik sıvıdır. Bu yağ sayesinde sürüşteki vites geçişleri daha rahat ve konforlu hale gelir. Bunun dışında güç iletimi daha sorunsuz olur ve aracın yakıt verimliliği artar.

Direksiyon Hidroliği

Direksiyon hidroliği, direksiyon hareketlerinin daha kolay ve akıcı hale gelmesine yardımcı olur. Sürüşte yapacağınız manevralarda ve dönüşlerde bu farkı rahatlıkla hissedebilirsiniz.

Motor Yağı

Standart bakımlardan en önemlilerinden biri de motor yağınızın zamanında değişitirilmesidir. Bakım ve değiştirme periyotlarına özen gösterilmemesi sizlere ilerde ağır maliyetler doğurabilir. Motor yağı motor bloğunun içerisindeki hareketli parçaların aşınmamasına ve daha kolay hareket etmesine olanak sağlar. Bu sayede motor doğru performansta çalışarak yakıtı gerekli hareket enerjisine dönüştürür ve hareket sağlanır. Eğer motor yağ seviyesinin azalmasından kaynaklı olarak doğru çalışmazsa kullanılan yakıt aynı olacak ancak daha az enerji üretecektir, bu durum yakıt verimliliğini azaltacak ve motorunuzda ciddi aşınmalara sebep olacaktır. 

Ortalama 15.000 km’de bir yağ değişimi tavsiye edilir ancak bu konuda mutlaka servis yetkilileriniz ile görüşerek doğru bir planlama yapmanız şarttır.

Koluman Yanınızda!

Koluman yetkili servisleri sizlere orijinal ürünler ile garantili bir hizmet kapsamı sunar.

Araç bakımlarınız için bütün kayıtlarınız saklanır ve bu periyotların takibi sizin açınızdan da kolaylaşır. Tüm bakım hizmetleri için Koluman servislerini tercih edin, gözünüz arkada kalmadan yolunuza devam edin.

Koluman’ın bakım ve onarım hizmetlerinden yararlanmak üzere online servis randevusu almak için tıklayın ya da bizimle iletişime geçin.