Otomobil Motorunun Aşırı Isınmasıyla Nasıl Başa Çıkılır?

Otomobilinizin motorunda aşırı ısınmaya neden olan etkenleri ve bu konuda yapabileceklerinize ilişkin ipuçlarını blog yazımızda sizler için derledik. 

Araba Motorlarının Aşırı Isınmasının Nedenleri

Çoğu modern otomobildeki soğutma sistemi, motor bloğunu dolaşan ince borular aracılığıyla soğutma sıvısını gezdirmek ve ısınan sıvıyı soğutmak döngüsünü sürdürmek sistemi üzerine kuruludur. Soğutma sıvısı motordaki ısıyı emer ve su soğutularak yeniden motora gönderilir. Su pompası sıvının sürekli hareket etmesini sağlar. Böylece motor sıcaklığının güvenli bir düzeyde kalması amaçlanır.

Motorun aşırı ısınmasının birçok nedeni olabilir ancak en yaygın nedenlerden biri soğutma sıvısının eksikliğidir. Soğutma sıvısı kaybı, ısıyı ayarlamak için devridaim edecek çok az sıvı kaldığı anlamına gelir, bu da motorun aşırı ısınmasına neden olabilir. Bu durum, soğutma sıvısının sistemden kaçtığı bir su hortumu patlaması veya sızdıran bir radyatör nedeniyle meydana gelebilir. Bozuk radyatör hortumu belirtileri arasında, hortumda çökme, kırılma veya şişme gözlemlenmesi sayılabilir.

Ayrıca doğru çalışmayan bir termostat, bozuk bir radyatör veya arızalı bir su pompası da soğutma sıvısı akışını kısıtlıyor veya yalnızca kısmi soğutma sıvısı akışına izin veriyor olabilir. Soğutma sisteminin sıcaklığı etkili bir şekilde düşürme kapasitesi, sert sürüş veya ağır yük çekme gibi nedenlerle aşılabilir. Yeterli soğutma sıvısına sahip ve düzenli olarak bakımı yapılan bir motor aşırı ısınmamalıdır.

Aracınızın Motoru Aşırı Isındığında Ne Olur?

Motorlar, soğutma sistemi tarafından korunması gereken optimum bir çalışma sıcaklığına sahiptir. Radyatör fanı ve sıvı soğutma sistemi, motor yük altındayken sıcaklığın çok fazla yükselmesini önler.

Soğutma sisteminin bileşenleri uzun süredir maksimum kapasitede çalışıyorsa, bu duruma ayak uydurmakta zorlanabilirler. Bu nedenle motor aşırı ısınacaktır. Soğutma sıvısı kaynayıp buharı serbest bırakarak taşabilir ve motorunuzda ciddi bir hasara neden olabilir.

Aşırı Isınmış Bir Motoru Nasıl Teşhis Edersiniz?

Sıcaklık göstergesinin arttığını görmüş ya da uyarı sesini duymuş olabilirsiniz. Aracınızın motorunun aşırı ısınmasının belirtileri şunlardır:

 • Uyarı ışığı/sesi
 • Kaputun altından gelen buhar veya duman
 • Tıklama veya çarpma sesleri
 • Koku
 • Zemine sızan soğutucu/su
 • Dokunmak için çok sıcak olan soğutma sıvısı deposu başlığı

Aracınızın Motoru Aşırı Isınırsa Ne Yapmalısınız?

 • Aracınızı en kısa sürede güvenli bir yere çekin ve kaputu açın.
 • Yol yardımı arayın.
 • Herhangi bir şeye dokunmadan önce motorun en az yarım saat soğumasını bekleyin.
 • Hasarın boyutunu bilmiyorsanız aracınızı sürmeye devam etmeyin.
 • En az 30 dakika sonra, basıncı biraz azaltmak için radyatör kapağını dikkatli ve kademeli olarak açın, buhara dikkat edin!
 • Gerekirse soğutma sıvısı ekleyin ve birkaç dakika sonra kapağı kapatın.
 • Yola çıkmadan önce sızıntı olup olmadığını kontrol edin ve sürüş esnasında uyarı ışıklarına dikkat edin.

Sorunun nerede olduğunu bilmiyorsanız aracınızı tamir etmeleri için profesyonel bir servise başvurun.

Aşırı Isınmış Bir Motor Nasıl Bir Hasara Neden Olabilir?

Eğer kontrol edilmezse, aşırı ısınma motorda büyük hasarlara neden olabilir. Hava ısındıkça, arabanın üzerindeki silindir kapak contası yanabilir ve yağ sızdırmaya hatta motor yağı ile suyunun birbirine karışması ile karşılaşılabilir. Diğer kaput altı bileşenler hasar görebilir, motor bloğu çatlayabilir ve motor arızalanabilir.

Bakımı Düzenli Olarak Yapılan Bir Motor Aşırı Isınabilir Mi?

Bakımı düzenli olarak yapılan bir motor sürüş sırasında aşırı ısınıyorsa neler yapabilirsiniz? İşte motordaki aşırı ısınmayı önlemek ve azaltmak için bazı öneriler:

 • Aracınızın çekme kapasitesinin üzerine çıkmayın ve aracınızı aşırı yüklemeyin.
 • Özellikle aşırı sıcak havalarda motora fazla yüklenmemeye çalışın.
 • Motorunuz aşırı ısınma belirtileri gösteriyorsa ve o an yardım alamıyorsanız, aracınızı güvenli bir yerde durdurun. Aracınızı on ya da yirmi dakika soğumaya bırakarak bu işlemi varacağınız noktaya kadar tekrarlayın.
 • Plaka, lamba ve benzerlerini hava akışını engelleyebilecek şekilde radyatöre monte ederek aracınızın soğutma kapasitesini bozmayın.

Düzenli Motor Bakımın Önemi

Çoğu otomobilde motor soğutma sistemi sorunları, düzenli bakım yoluyla önlenebilir. Aracınızın bakımını düzenli olarak yaptırın, soğutma sistemini sık sık kontrol ettirin ve her zaman eskimiş boruları değiştirdiğinizden, kaçakları kontrol ettiğinizden ve öngörülen antifriz/su karışımını kullandığınızdan emin olun.

İlk iş olarak, motor çalışır durumda değil ve soğukken, soğutma suyu seviyenizi ve zeminde soğutma suyu sızıntısı olup olmadığını kontrol edin. Bir otomobil motorunun aşırı ısınmasının pek çok nedeni olabilir. Kesin olan bir şey var ki motorunuzdaki aşırı ısınma sorunları, onları görmezden geldiğinizde ortadan kalkmaz. Çözümleri ne kadar erken bulursanız, o kadar az zarar görürsünüz.

İlk etapta, arızaların önüne geçebilmek için gerekli tüm önleyici bakımı yaptırmak en doğru seçenektir. Radyatörün, soğutma hortumlarının, su pompasının ve termostatın bütünlüğünün değerlendirilmesi, kontrolü geçemeyen her şeyin değiştirilmesi için aracınızı düzenli olarak profesyonel bir servise götürmenizi öneririz.

Koluman Daima Yanınızda!

Aracınızın tüm bakım ve onarım işlemlerini Koluman’ın profesyonel ekibine bırakın!

Koluman’ın profesyonel bakım ve onarım hizmetlerinden yararlanmak üzere online servis randevusu almak için tıklayın ya da bizimle iletişime geçin.