Motor Yağı Değişimi Konusunda Merak Edilenler

Otomobillerimiz için alabileceğimiz en önemli güvenlik önlemlerinden biri bakımdır. Motor yağı değişimi ise otomobil bakımının temelini oluşturur. Bir otomobil için yağ bakımı çok önemlidir çünkü motor yağı, otomobilin kalbi olan motorun sorunsuz ve performanslı çalışmasını sağladığı gibi onu aşınmalardan ve eksikliğinde oluşabilecek çok ciddi hasarlardan da korur. Mercedes-Benz aracınızın daha uzun ömürlü olması motor yağının vaktinde değiştirilmesi ve eksikliğinin giderilmesine bağlıdır. 

Bazen otomobilinizin yağ bakımıyla alakalı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Yağ değişiminin ne kadar süreceğinden, aracınızı yağ değişimi için nereye götüreceğinize ya da yağ değişimiyle ilgili diğer hususları, Motor yağı değişimi konusunda merak edilen noktaları sizler için derledik. 

Yağ Değişimi Ne Kadar Sürer?

Yağ değişimi için gerekli süre iki şekilde değişebilir. Kendi yağınızı kendiniz mi değiştiriyorsunuz yoksa bunun için yardım mı alıyorsunuz? Araç bakım – onarım merkezlerinde çalışanlar bu değişimi çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilir. Bu değişimi kendi başınıza yapmaya çalıştığınızda ise süreç ister istemez biraz uzayacaktır.

Profesyonel ellere emanet ettiğiniz Mercedes-Benz aracınızın yağ değişimi için 30 ila 45 dakika gerekir. Kısa süren ve oldukça basit bir işlem olan yağ bakımı düzenli olarak yapıldığında, Mercedes’inizin güvende ve mobil kalmasını, değerini korumasını sağlar. Mercedes-Benz otomobilinizin motor yağı ve filtre değişimlerinin 12 ayda (ya da 15000 km’de) bir mutlaka yapılması gerekir. 

Yağ değişimini kendiniz yapmayı düşünüyorsanız, işlemin süresi deneyiminize bağlı olarak 45 dakika ile – 90 dakika aralığında değişim gösterebilir. Aracınızın yağ bakımı için hangi yolu tercih ederseniz edin, orijinal Mercedes-Benz Motor Yağlarını kullanmanız yararınıza olacaktır.