Lastik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lastikler, güvenliğiniz için en kilit noktalardan biridir. Aracınız üzerinde takılı olan lastiklerin durumu güçlü yol tutuş ve fren mesafesini belirlemede oldukça önemlidir. Koluman olarak güvenliğinizi önemsiyor, Mercedes-Benz aracınızın daha uzun ömürlü olması için neler yapabileceğinize dair sizleri bilgilendirmek istiyoruz. 

Mevsim koşulları, Mercedes-Benz aracınızın özellikleri ve aracınıza uygun marka seçimi vs. tüm bunlar söz konusuysa doğru seçimi yapmaya çalışmak giderek zorlaşabilir. Koluman olarak önemli detayların yer aldığı bu yazı ile doğru lastik seçimini yapabilmeniz için temel bilgileri sizler için derledik. İşte detaylar…

Doğru lastik seçiminde dikkat edilmesi gereken detaylar:

1-Bulunduğunuz şehrin hava koşulları

Hangi mevsimdeyseniz ona uygun bir lastik kullanımına önem vermeniz gerekir. Mercedes-Benz aracınızın bulunduğu şehrin hava koşulları, seçiminiz üzerinde önemli bir etkiye sahip olacak. İklim koşulları biraz daha ılıman bir şehirdeyseniz ve sıcaklık genelde 7 derecenin üzerine çok çıkmıyorsa 4 mevsim lastikleri tercih edebilirsiniz. Fakat sert iklim koşullarına sahip bir şehirdeyseniz ve sürekli kar yağıyor, kışın sıcaklık sıklıkla 7 derecenin altına düşüyorsa o zaman kışın kış lastiklerine geçmeniz gerekecektir.

“Yaz ve kış lastiklerine ne zaman geçilmeli, mevsimlik lastik değiştirmenin sebepleri neler ve mevsime uygun lastik değişimini zamanında yapmazsam ne olur?” gibi soruların cevapları ile mevsimsel lastik değişimleri hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

2-Lastik yanak ölçüleri

Her lastiğin en ve boy oranı, ölçüsü ve aracınıza uygunluğu farklıdır. Bunu belirten rakamlar lastiklerin yanak kısımlarında yer almaktadır. Lastiğin genişliği, en-boy oranı, yük endeks oranı, hız limiti, üretim tarihi ve lastik çapını bilmeniz lastikten iyi verim almanızı sağlayacaktır. Dolayısıyla daha sorunsuz yolculukların başlangıcı olacak lastikleriniz için doğru olan seçimi yapmanız bu ölçülerle mümkün. Bunun için bir uzmandan yardım alabilir, Koluman yetkili servislerine gelip lastiklerinizi değiştirebilirsiniz. 

Koluman Yetkili Servisleri’nden satın aldığınız lastikleriniz 24 ay boyunca bizim güvencemizde… Koluman Yetkili Servisleri’nden aldığınız lastikler, patlama, çivi girmesi ve balon oluşumu gibi dış etkenlere bağlı zararlar için, ekstra bir bedel ödemeden, 24 ay boyunca garantili. 

Daha detaylı bilgi için tıklayın.

3-Aracın kapasitesi ve kullanım alanı

 Araç sahipleri genelde aşınmış lastikleri boyut ve kapasite bakımından aynı özelliklere sahip başka lastiklerle değiştirmek ister. Kullanım amacına göre kullanılacak lastik özellikleri de değişmelidir. İster binek aracı ister ticari olsun Mercedes-Benz aracınız, takıldığı lastiklerin türü ve boyutunda iyi çalışacak şekilde tasarlanmıştır ve kullanırken performansı da buna göre değişecektir. Her zaman kullanılan lastik setleri ile devam edebilir ya da aracınızı ticari araç olarak değiştirdiyseniz ona göre lastiklerin türü ve boyutunu da değiştirmeniz gerekecektir. 

Aracınızın performansı ve güvenliği için bu konuda da Koluman’ın deneyimli ellerine araçlarınızı teslim edebilir, mevcut aracınızdan en iyi performansı elde edebilirsiniz. Periyodik araç bakımlarında, tüm yolları konforla aştığınız Mercedes-Benz aracınızın lastiklerinin aşınma derecesi, hava basıncı, dış derinlik ve profil derinliği ölçümleri yapılarak, bu ölçümler sonucunda giderilmesi gereken hasarlar ya da yapılacak ayarlamalar tespit edilip uygulanır.

Periyodik araç bakımı detayları için tıklayın.

4-Hız derecesi 

Aracınızın lastikleri, yalnızca uzun bir süre güvenli bir şekilde ne kadar hızlı gidebileceğinizi değil, aynı zamanda lastiklerin genel performans potansiyelini de belirten bir hız derecesine sahiptir. Yüksek performanslı otomobillere yönelik lastikler, ana akım aile sedan araçlara ve SUV’lere göre daha yüksek hız derecesine sahiptir. 

Yakıt verimliliğini sağlamak için başka neler yapmalısınız? Detaylı bilgi için tıklayın.