Kış ve Yaz Lastikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mercedes-Benz aracınızla dört dörtlük bir yaz geçirmek için atacağınız en önemli adımlardan biri yaz lastiklerine geçmek! Üreticiler, her mevsimde sürüş deneyiminizi optimize etmeye yardımcı olmak için kış ve yaz lastiklerini farklı şekilde tasarlar. Sürekli yollarda olan bir uzun yol şoförü ya da iş için çok sık seyahat etmesi gereken biri olabilirsiniz. Ya da belki, uzun zamandır ertelediğiniz gezi planınızı bu yaz gerçekleştirmek niyetindesiniz. Her durumda, söz konusu uzun yola çıkmak olduğunda aracınızın lastiklerinin mevsim şartlarına uygun olması gerekir. 

Eğer mevsim değiştiyse, sürüş alışkanlıklarınızdan bağımsız olarak da kış ve yaz lastikleri arasında geçiş yapmak gerekir. Ancak çoğu zaman kış ve yaz lastikleri arasındaki temel farklar bilinmediğinden bu geçişler zamanında yapılmaz. “Yaz ve kış lastiklerine ne zaman geçilmeli, mevsimlik lastik değiştirmenin sebepleri neler ve mevsime uygun lastik değişimini zamanında yapmazsam ne olur?” gibi soruların cevapları ile mevsimsel lastik değişimleri hakkında detaylı bilgiyi bu yazımızda sizler için derledik.

Mevsimsel lastik değişimleri hangi zamanlarda yapılmalı? 

 • Mevsimsel sıcaklık 7 ° C’nin altına düştüğünde kış lastiklerine geçme zamanı gelmiş demektir. Kış lastikleri kar ve buzdan, ıslak ve soğuk kuru yollara kadar tüm soğuk hava koşullarında iyi performans gösterir.
 • Mevsimsel sıcaklıklar 7 ° C’nin üzerine çıktığında ise, yaz lastiklerine geçme zamanının geldiğini bilmelisiniz. Yaz lastikleri ıslak ve kuru yollarda yüksek kavrama seviyesi, virajlarda yüksek stabilite ve sıcak havalarda optimum kilometre performansı sağlar.
 • Dört mevsim lastikleri ise, ılıman iklimlerde, mevsimsel lastik değişiklikleri nedeniyle oluşan ekstra maliyet, işçilik ve zaman gereksinimini ortadan kaldırarak optimum güvenlik, performans ve yol tutuşu sunar.

Yaz lastiklerinin avantajları nelerdir?

Performans lastikleri olarak da bilinen yaz lastikleri, kuru ve sıcak koşullarda en iyi performansı gösterecek şekilde tasarlanmıştır. Performanslı yaz lastiklerini seçmenin bazı avantajları şunlardır:

 • Yolla daha fazla temas kuran lastik daha iyi çekiş sağlar. Daha az ve daha sığ oluklara sahiptir; bu da yola temas eden lastik yüzeyinin her zaman daha fazla olması anlamına gelir.
 • Sıcaklık yükseldikçe yumuşayan özel bir kauçuk formülle yapıldığından yaz aylarında daha iyi kavrama sağlar. 
 • Yolla daha iyi temas sağlayan özel sırt desenleri sayesinde viraj alma ve frenlemede gelişmiş bir performans yeteneği sağlanır.
 • Yaz sıcaklıklarında optimum kilometre performansı sağlar. Bu da sıcak aylarda arabanızı hem kuru hem de ıslak ve kaygan yollarda güvenle sürebileceğiniz anlamına gelir.

Lastiklerinizi nasıl değiştirirsiniz?

Artık lastiklerinizi ne zaman değiştirmeniz gerektiğini cevapladığımıza göre, sonraki soru onları nasıl değiştireceğinizle ilgili olmalı. (Lastiklerinizi ne zaman değiştirmeniz gerektiğini öğrendikten sonra ikinci aşama onları nasıl değiştireceğinizin planını yapmak olmalı) Eğer her iki lastik seti de janttaysa ve uygun ekipman ile teknik bilgiye sahipseniz, lastiklerinizi kendi başınıza değiştirebilirsiniz. Şayet bu konuda teknik bilgiye sahip değilseniz lastik değişimini profesyonellere emanet edin.

Yaz ve kış lastikleriyle ilgili bilmeniz gerekenler:

 • Kış lastiği oluşturmak için kullanılan bileşenler ısıyla başa çıkmada yeterince etkili değildir; bu nedenle yüksek sıcaklıklarda kış lastiği ile sürüş yapmak lastiğin aşırı şişmesine ve patlamasına neden olabilir. 
 • Kış lastikleri, soğuk ve ıslak koşullarda en iyi performansı gösterecek şekilde tasarlanmıştır.
 • Aracınızda şu anda güvenilir bir kış lastiği seti varsa, bu kış lastiklerinin ömrünü korumak için sıcak havalarda onları kapalı bir şekilde muhafaza etmeniz önemlidir. 
 • Yeni yaz veya dört mevsim lastikleri için alışveriş yapıyorsanız, alacağınız lastiklerle uyumlu bir jant setine sahip olmanız gerekebilir. İki takım lastik ve janta sahip olmak, yalnızca geçiş sürecini kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda lastiklerinizin ömrünü uzatmaya da yardımcı olur.
 • Değiştirdiğiniz yaz lastiklerinin kış koşullarına uygun olmadığını unutmayın; kış sezonu geldiğinde lastiklerinizi yeniden değiştirmeniz gerekeceğini aklınızda bulundurun.
 • Kış lastikleri, hiçbir zaman yaz lastikleri kadar yumuşak ve sessiz değildir.
 • Kış lastikleri sıcak ve kuru yollarda kullanıldığında % 50’nin üzerinde daha hızlı aşınma meydana gelecektir. Bu da lastiğinizin aşırı şişmesi ve patlaması tehlikesiyle karşı karşıya kalmanıza neden olur.
 • Kış lastiklerinin diş derinliği daha fazladır ve daima takım halinde kullanılmalıdır.

Yaz aylarında kış lastiği kullanmanın riskleri nelerdir?

 • Fren mesafesi % 20’ye kadar daha uzundur.
 • Lastik performansı önemli ölçüde daha düşüktür.
 • Taşıma ve sürüş tepkisi çok daha kötüdür.
 • Kış lastikleri yaz fırtınalarında suyu hızlı bir şekilde transfer etmek için değil, kar ve sulu kar üzerinde yol tutuşu sağlamak için tasarlandığından, en büyük risk onlarla ıslak yollarda araç kullanmaktır.
 • Kış lastikleri daha yumuşak bir bileşime sahiptir ve bu nedenle sıcak günlerde çok daha hızlı aşınırlar.

Koluman daima yanınızda!

Uzun yola çıkmadan önce ve mevsim geçişlerinde lastiklerinizi değiştirmek Koluman’ın deneyimli ekibiyle çok kolay. Siz uzun yola rahat rahat çıkın diye, Koluman daima yanınızda.  

Daha detaylı bilgi almak bizimle iletişime geçin.