İyi Bir Sürüş İçin En İyi Araç Bakım İpuçları

Düzenli araç bakımı, aracınızın optimum performansla çalışmasını ve değerini mümkün olduğunca uzun süre korumasını sağlamanın en iyi yoludur. Bakımı düzenli ve eksiksiz yapılan bir aracın arızalanma olasılığı daha düşüktür ve böyle bir aracın satılması da daha kolay olacaktır.

Aracınız için pratik bakım ipuçları içeren ve rutin araç bakımı hakkında detaylı bilgi edinmenizi sağlayacak bu kılavuzu sizler için hazırladık. 

Düzenli Araç Bakımı Kontrol Listesi

İlk olarak, rutin araç bakımı adımlarını takip etmenize yardımcı olacak kapsamlı bir araç bakım kontrol listesini sizlerle paylaşmanın yararlı olacağına inanıyoruz.

 • Motor yağı kontrolü: Motor yağı, aracın uyumla çalışan parçaları arasında kaygan bir yağ tabakası oluşturarak sürtünen yüzeylerin aşınmasını önler. Bu nedenle düzenli olarak kontrol edilmeli ve değiştirilmelidir.
 • Soğutma sıvısı kontrolü: Soğutma sisteminde sızıntı olup olmadığını kontrol etmek ve yeterli soğutma sıvısı olduğundan emin olmak, araç bakımı için en önemli ipuçlarından biridir.
 • Fren kontrolü: Fren aşınması ve yıpranması yakından izlenmelidir. Hidrolik fren yağının da düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir.
 • Amortisör kontrolü: Amortisörlerinizi mutlaka kontrol ettirin. Aşınmış amortisörler gecikmeden değiştirilmelidir.
 • Gösterge paneli kontrolü: Gösterge panelinde bulunan uyarı ışıkları takip edilmeli ve dikkate alınmalıdır.

Günlük Araç Bakım Görevleri

Aracınızın genel olarak bakımını yapmak sadece mekanik aksamı kontrol etmekle sınırlı değildir. Her sabah yola çıkmadan önce aracınızı hızlı bir şekilde kontrol etmek her zaman için iyi bir fikirdir.

Aracınızın mükemmel durumda olduğundan emin olmak için yapabileceğiniz rutin kontrolleri aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

 • Aracınızın lastiklerini düzenli olarak kontrol edin. Son seyahatinizde lastiğiniz patlamış ya da inmiş olabilir. Patlak veya havası inik lastiklerle seyahat etmek son derece tehlikelidir.
 • Aracınızın alt bölümünü kontrol edin. Aracınızın altında görünen sıvı birikintileri varsa bu bir sızıntı olduğuna işarettir. 
 • Ek bir kontrol yapmak için en iyi zaman, yakıt deponuzu doldurduğunuz zamandır. Aracınızın lastik basıncını akaryakıt istasyonunda kontrol edebilirsiniz.
 • Optimum görüş sağlamak için camlarınızı temiz tutun. Cam yıkama sıvısını kontrol edin ve ön cam sileceklerinizin iyi durumda olduğundan emin olun. Çatlayan veya bozulan silecekler olumsuz hava koşullarında düzgün göremeyeceğiniz anlamına gelir ve bu tehlikeli bir durum yaratır.
 • Farlar, arka lambalar, sinyaller ve park lambaları her zaman çalışır durumda olmalıdır. Farlar ve lambaları mutlaka düzenli olarak kontrol edin.
 • Aracınızı temizlemeyi ve kabini dağınıklıktan uzak tutmayı alışkanlık haline getirin. Sürüş esnasında eşyaların yere düşmesi tehlikeli olmakla kalmaz, aynı zamanda yiyecek ve gazlı içecek kutularını arabada bırakmak kaçınılmaz olarak leke, koku ve yapış yapış olmuş yüzeylere neden olur.

Aranızın İçinin Yeni Gibi Görünmesi İçin Neler Yapabilirsiniz?

Aracınızın iç mekanının yeni gibi görünmesi için, daha şık koltuk kılıfları gibi eklentiler yapmayı düşünmeden önce onu temiz ve dağınıklıktan uzak tutmayı deneyebilirsiniz. Aracınızın içinin uygun şekilde temizlenmesi, onun yeni gibi görünmesini sağlayacaktır.

Gösterge panelini temizlemek için uygun ve kaliteli bir ürün kullanabilirsiniz. Ancak, ön panelin parlamasına ve bu parlamanın gözünüzü almasına neden olacak silikon bazlı ürünlerden kaçınmanızı tavsiye ederiz.

Bir diğer ipucu ise deri koltuklarınız için uygun ve kaliteli deri bakım ürünlerini kullanmak olacaktır.

Yıllardır Kullandığınız Aracınızın En İyi Şekilde Görünmesini Sağlamak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Eski araçların tekrar yeni gibi görünmeleri için pahalı restorasyonlara ihtiyaç yoktur. Zaten aracınız nadir ve değerli bir klasik olmadıkça, böyle bir restorasyon gereksiz bir harcama olacaktır.

Yıllardır kullandığınız otomobilin yeni gibi görünmesi için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Aracınıza profesyonel bir temizlik ve cilalama işlemi yaptırın.
 • Aracınızın boyasındaki çizikleri ve izleri gidermek için aracınızı parlattırın.
 • Siyah plastik pervazları eski parlaklığına döndürmek için kaliteli bir ürün satın kullanın.

Otomobiller hakkında bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri, iyi görünmeleri ve en iyi şekilde çalışmak için sürekli bakıma ihtiyaç duymalarıdır. Her zaman aracınızın periyodik bakımını zamanında yaptırın ve uzun yolculuklardan önce aracınızı mutlaka kontrol ettirin.

Araç bakımı zaman ve emek ister, ancak çaba asla boşa gitmez. Düzenli bakım, aracın arızalanma olasılığını azaltır. Ek olarak, araç bakım alışkanlıkları bir aracı satışa hazırlamanın da önemli bir parçasını oluşturur.

Koluman Daima Yanınızda!

Mercedes-Benz aracınızın bakım ve onarım işlemlerini Koluman’ın profesyonel ekibine bırakın! Bakım ve onarım süreçleri hakkında detaylı bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilir yada bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Koluman’ın profesyonel bakım ve onarım hizmetlerinden yararlanmak üzere tek tıkla online servis randevusu almak için tıklayın.