Hava Yastıkları Bizi Nasıl Güvende Tutar?

Hava yastığı otomobillerde bulunan önemli bir güvenlik ekipmanıdır. Çarpışma durumunda, sürücüyü ve yolcuları yaralanmalardan korumak için tasarlanmışlardır. Araç güvenliği ölçümleri için de önemli bir kriter oluşturan hava yastıkları, trafik kazalarındaki can kayıplarını azaltmaya ciddi ölçüde katkıda bulunan donanımlardır.

Sizler için hazırladığımız bu yazımızda hava yastıkları hakkındaki detayları inceledik.

Hava Yastığı Nedir?

Hava yastığı yani Airbag, daha önce de belirttiğimiz gibi çarpışma halinde sürücüyü ve yolcuları yaralanmalara karşı korumak için otomobillere yerleştirilen bir güvenlik ekipmanıdır.

Hava yastıkları, çarpışma algılandığında hızla şişerek açılır ve darbeyi daha fazla yüzey alanına yayarak yolcuların görebileceği hasarın azaltılmasını sağlarlar.

Gösterge paneli, direksiyon simidi, ön cam ve tavan direkleri gibi araçların sert noktalarında bulunan hava yastıkları, kaza anında sürücünün ve yolcuların bu sert yüzeylere çarpmasına engel olurlar. 

Hava Yastıkları Nerede Bulunur?

 Aracınızdaki hava yastıklarının nerede bulunduğunu merak ediyor olabilirsiniz. 

Hava yastıkları yalnızca direksiyon simidinde bulunmamaktadır. Yastıklar aracın iç dolgusu boyunca, kaza anında açılmalarına olanak tanıyan delikli dikişlerle araca entegre edilmiş durumdadırlar.

Hava Yastıkları Nasıl Çalışır?

Araçların airbag sistemleri üç ana bileşenden oluşur: sensörler, şişirici mekanizma ve dış kaplama malzemesi. 

Sensörler, hava yastıklarının araçta bulundukları bölmelerden açılmasını tetikleyecek bir darbe olup olmadığını algılar. 

Darbe anında, hava yastıkları şişiriciden gelen gazla dolarak sürücünün ya da yolcunun başı, boynu ve göğsünün her tarafında koruyucu bir alan oluşturmak için hızla genişler. 

Hava yastıkları, nitrojen gazı ve ısı oluşturan kimyasal bir reaksiyonla şişirilir. Bu gaz, torbanın iç kısmı ile dış kaplama malzemesi arasındaki bölmeyi doldurur. Böylece yeterli kuvvet ve doğru basınç uygulanarak, sert bir noktaya çarpma durumu ve yaralanmalar önlenir.

Hava Yastığı Türleri Nelerdir?

Hava yastıklarının dağılımı otomobilden otomobile farklılık gösterir. En yaygın hava yastığı türleri ve konumları aşağıdaki gibidir:

  • Ön Yolcu Hava Yastığı: Ön yolcu hava yastığı, direksiyon simidinde ve gösterge panelinde bulunur.
  • Yan Hava Yastığı: Yan hava yastıkları, otomobildekileri yan darbelere karşı korumak için koltuk sırtlığında, kapılarda, yan direklerde bulunan hava yastıklarıdır.
  • Perde Hava Yastığı: Perde hava yastıkları, yolcuların kafalarını yan darbelerden ve cam parçalarından korumak için, çatı kaplamasından aşağıya doğru açılanlardır. 
  • Diz Hava Yastığı: Direksiyon kolonuna veya torpido gözünün kapağına monte edilen bir diz hava yastığı, sürücü ve yolcunun dizlerini önden gelecek darbelere karşı korur.

Olası bir çarpışma anında hava yastıklarının doğru zamanda açılması önemlidir. Bu sebeple aracınızın bakımları esnasında hava yastığı sisteminin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol ettirmelisiniz. Gösterge panelinde hava yastığı ile ilgili bir uyarı ışığı yanıyorsa vakit kaybetmeden aracınızı servise götürmelisiniz.

Koluman Daima Yanınızda!

Koluman’dan online servis randevusu alarak Mercedes-Benz aracınızı bakım ve onarım sürecinden geçirebilir, güvenli yolculuğun keyfini çıkarabilirsiniz.

Bakım ve onarım için online servis randevusu almak için tıklayın veya bakım-onarım servisimiz hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin.