Güvenli Bir Sürüş için Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bir otomobil sürücüsü için güvenlik her şeyin başında gelmelidir. Aracın içindeyken, araçtan çıktığında, park halinde ya da yoğun trafikte… Güvenlik her şeydir. Peki ya güvenli sürüş nedir? Otomobil kullanırken bilinçli davranarak çoğu kazayı önleyebilir; direksiyon başında karşı karşıya kalacağınız riskli durumları azaltabilirsiniz. 

Herkes çok iyi araba kullandığını düşünür; kendince haklı da olabilir. Fakat direksiyon başında yorgun, sinirli, agresif ve paniklemiş olursanız; işler bir anda değişebilir. Bazı sürücüler aniden hızlanabilir, bazıları hatalı biçimde şerit değiştirebilir. Yine sürücüler, takip mesafesini umursamayabilir ya da sinyal vermeden ani dönüşler yapabilir. Agresif ve dikkatsiz sürücüler en büyük tehlikedir ve tüm trafik kazalarının üçte birine neden olurlar.

Elbette, diğer sürücülerin yaklaşımlarını ve eylemlerini bütünüyle kontrol altında tutmak mümkün değil ama defansif sürüş becerilerinizi geliştirerek kendinizi ve diğer insanları zor durumda bırakmayacağınız bir sürüş tarzı yakalamanız mümkün. Koluman olarak, güvenli sürüşü destekliyor ve önemsiyoruz. Bunun için, güvenli sürüş tekniklerinden bazılarını, bu yazımızda sizin için derledik.

1.Sadece sürüşe odaklanın.

Araba kullanırken sadece yola ve sürüşünüze odaklanmanız gerekir. Yol koşulları, hızınız ve konumunuz, trafik kurallarına, işaretlere, sinyallere uyum sağlamanız ve dahası… Otomobil kullanırken, sadece ve sadece sürüşe odaklanmak, güvenli bir sürüş için çok önemlidir.

Telefonla konuşmak ya da yemek yemek gibi dikkat dağıtıcı şeyler, sürücünün olası sorunları fark edememesine ve bunlara uygun şekilde tepki verememesine neden olur. Sanıldığı gibi trafikte güvenliği tehlikeye atanlar sadece deneyimsiz sürücüler değildir. Uzun süredir araç kullanan insanlar da, sürüş becerilerine aşırı güvendikleri için özensiz yaklaşımları ile birçok soruna neden olabilirler. 

2. Ani olaylara hazırlıklı olun.

Uykusuz ve dikkatsiz bir şekilde trafiğe çıkmanız sizin ve aracınızdaki herkesin canını tehlikeye atabilir. Zihniniz ne kadar açık olursa, olası sorunlara o kadar çabuk tepki verecek ve belki oluşabilecek bir kazanın önüne geçmiş olacaksınız. Örneğin, önünüzdeki araçtaki sürücü son anda frene basabilir. O sırada dikkatinizi trafiğe vermezseniz ya da uykusuz iseniz bir kazaya sebebiyet vermeniz işten bile değildir. Trafikte zihninizin tamamen açık olduğuna emin olun ve yolculuk öncesinde mutlaka dinlenmiş olun. 

3. Diğer araca dikkat edin. 

Sürüş kontrolünüzü sağlamanızın bir diğer önemli unsuru da çevrenizdeki diğer sürücülerin farkında olmaktır. Sizi hızla geçmeye çalışan araçlar, şerit değiştiren araçlar… Bütün bunlarla baş edebilmek ve bir kazaya sebebiyet vermemek için trafikte size yakın araçları takip etmeniz en doğrusu olacaktır. Başka bir sürücünün neler yapabileceğini takip etmek ve buna uygun davranmak, olabilecek kazaların da önüne geçmenizi ve olası riskleri azaltmanıza yardımcı olur. 

Koluman Güvenli Sürüş için Öneriyor:

  • Önce güvenliği düşünün. Dikkatsizce trafiğe çıkmaktan kaçınmak, sizi bilinçsiz araç kullanan diğer insanlardan koruyacaktır.  
  • Önünüzdeki araçla aranızda yeterince boşluk bırakın. (Sürüş esnasında almanız gereken tüm önlemleri almış olduğunuzdan emin olun.) Her zaman kapılarınızı kilitleyin ve kötü bir kazadan korunmak için emniyet kemerinizi takmayı unutmayın.
  • Çevrenizin farkında olun. Aynalarınızı sık sık kontrol edin ve bulunduğunuz yolu iyi tespit edin. 
  • Diğer sürücüleri takip edin. Kullandığınız yolda bir sürücü, agresif sürüş belirtileri gösteriyorsa, ondan hızla uzaklaşın. Ya şerit değiştirin ya da rotanızı… Ayrıca yol boyunca yayalara, bisikletlilere ve evcil hayvanlara dikkat edin.
  • Diğer sürücülere bağımlı olmayın. Diğer sürücüleri mutlaka gözetin ve olası hatalarına karşı önlemler alın. Ancak onların sürüşlerine göre kendi sürüşünüzü bütünüyle değiştirmeyin. Başka bir sürücü sizin kadar dikkatli olmayabilir ya da riskleri fark etmeyebilir. Siz en kötü senaryoyu öngörerek yolculuğunuzu planlayın.
  • Güvenli takip mesafesine dikkat edin. Trafikte en büyük tehlike etrafınızda seyreder. Önünüzdeki araçla güvenli bir takip mesafesi oluşturun ve etrafınızdaki diğer araçları da mutlaka kontrol edin. 
  • Hız kurallarına uyun. Belirlenmiş hız sınırları ideal koşullar için geçerlidir. Hızınızın koşullara uygun olmasını sağlamak sizin sorumluluğunuzdadır. Ek olarak, daha yüksek hızlar, bir şeyler ters giderse aracınızı kontrol etmeyi çok daha zor hale getirir. Aracınızın kontrolünü sağlamak için hızınızı kontrol etmelisiniz.
  • Bir kaçış rotanız olsun. Tüm sürüş durumlarında, olası tehlikelerden kaçınmanın en iyi yolu, aracınızı görme ve görülme şansınızın en yüksek olduğu yerde konumlandırmaktır. Alternatif bir seyahat rotasına sahip olmak da önemlidir, bu nedenle her zaman kendinize alternatif bir yol seçin. Öncelikli olarak kullanmayı seçtiğiniz yol aniden tıkanırsa, rotanızı rahatlıkla değiştirebilirsiniz.
  • Dikkat dağıtıcı şeyleri umursamayın. Dikkatin dağılması, dikkatinizi sürüş görevinden uzaklaştıran herhangi bir aktivitedir. Bu nedenle sizin dikkatinizi bozacak ekstra şeyleri çok umursamamaya ve yolunuza odaklanmaya devam edin. 

Koluman daima yanınızda!

Güvenli sürüşün temelinde, bakımlı bir araç ve dikkatli bir sürücü mevcuttur. Daha temkinli ve güvenli bir yolculuk için bakımlarınızı yaptırmayı unutmayın. Mercedes-Benz’in güvenirliği yüksek araçları ve ekstra sürücü yardım paketleri ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz Koluman şubeleri ile iletişime geçin.

Aracınızın güvenliğini artıran ve uzun ömürlü olmasını sağlayan güncel kampanyaları incelemek için tıklayın.